Bruntál bourá ošetřovnu okupantů. Chce mít park - Euro.cz

Přihlášení

Bruntál bourá ošetřovnu okupantů. Chce mít park

,
Bruntál bourá ošetřovnu okupantů. Chce mít park
Zdroj: mubruntal.cz

I 49 let po začátku okupace zůstávají v Česku místa připomínající dočasný pobyt sovětských vojsk. Své o tom ví Bruntál, kde sídlila 31. tanková divize.

Bylo to město ve městě. Nikdo ale nevěděl, co se děje za jeho branami. Tak obyvatelé Bruntálu vzpomínají na rozlehlá kasárna, které po 21. srpnu 1968 zabrali sovětští okupanti. A když v roce 1990 odjel z města poslední sovětský voják, Bruntál velmi rychle zjistil, že dědictví po okupantech není příjemné.

Prázdné budovy jako kantýna či ubytovny začaly přitahovat bezdomovce, z kasáren se opět stalo problematické místo. Město v nich proto postupně vystavilo 300 malometrážních bytů a kolem domů vybudovalo stezku pro cyklisty a bruslaře.

Ovšem tím se potíže nevyřešily. Některé nemovitosti po okupantech získali soukromí majitelé a město se k nim dlouho nemohlo dostat. Řeč je o dvoupatrové budově ošetřovny a nízkém baráku s byty. Ty půjdou k zemi až nyní, demolice právě začíná. Díky státní dotaci, která pokryje 80 procent z 633tisícové ceny demolice obou ruin.

„Cílem je připravit území tak, aby jej bylo možné využít k dalšímu rozvoji. Vznikne nová oddychová plocha se zelení a lavičkami a štěrková BMX dráha pro děti,“ popisuje Zdeňka Zlámalová z investičního odboru bruntálské radnice.

Náklady za demolice vybydlených areálů po Sovětech jsou pouze jedním z účtů třiadvacetileté okupace. Více než dvě a čtvrt miliardy spolkla sanace ekologických škod po okupantech. Míst zamořených olejem či leteckým palivem však po republice zůstává stále ještě několik.

Čtěte více o výročí okupace:

Češi i Slováci si připomínají 49 let od ruské invaze

Skočil z okna a pak se oběsil. Obětí okupace přibylo


Diskuze