Menu Zavřít

Britové varují před chytrými kamerami a dětskými chůvičkami. Změňte si hesla, doporučuje úřad

3. 3. 2020
Autor: Profimedia.cz

Chytrá elektronika je stále častěji terčem hackerských útoků. Britský úřad pro kyberbezpečnost (NCSC) varuje zejména před dětskými chůvičkami a bezpečnostními kamerami. Základem bezpečného chování je změna přednastaveného hesla, uvedl úřad. Britové také připravují novou legislativu, která má zvýšit bezpečnost chytrých zařízení.

S tím, jak roste obliba chytré elektroniky vybavené internetem věcí (IoT), se množí také hackerské útoky. Pod tlakem konkurence jsou výrobci nuceni přicházet s novými modely spotřebičů rychleji a levněji. To se ovšem často promítá do úrovně jejich zabezpečení, uvádí web bbc.com.

Chytrá elektronika je podle technického ředitele NCSC Iana Levyho obzvláště zranitelná. To potvrzuje i český odborník na kyberbezpečnost Karel Obluk. „Spotřební elektronika je někdy až možná samoúčelně vybavována schopností připojení na internet,” řekl již dříve Obluk v rozhovoru pro Euro.


Kamerový systém Ring by měl být zrušen, vyzývá zaměstnanec Amazonu

Kamerový systém Ring, ilustrační foto

Chyba ale není vždy na straně výrobce. Mnozí uživatelé útočníkům vstup do svého soukromí znatelně ulehčují například tím, že nezmění přístupová hesla přednastavená výrobcem. Ty jsou často triviální a snadno odhadnutelná, jako například „admin“ nebo „00000“, varuje úřad.

Britská vláda navíc připravuje novou legislativu, která by měla zvýšit bezpečnost chytrých zařízení. „Nový zákon zajistí, aby výrobci a prodejci chytrých zařízení byli odpovědní za zastavení hackerů, kteří ohrožují soukromí a bezpečnost lidí,“ uvedl britský ministr pro digitální záležitosti Matt Warman.

Jedním
z cílů zákona je zavedení zabudovaných bezpečnostních standardů. Nyní se
často stává, že bezpečnost v chytrých zařízeních je zvyšována až
dodatečnými softwarovými opravami.

Novou legislativu oceňuje i šéfka komunikace NCSC Nicola Hudson. „Chytré technologie stále častěji zasahují do našich životů. Vývoj právních předpisů pro lepší ochranu je proto nesmírně vítán,“ prohlásila.

Bezpečnost chytrých zařízení není jediným kybernetickým problémem, který Británie v současnosti řeší. Provozovatel bezplatného Wi-Fi připojení na železničních zastávkách C3UK uvedl, že došlo k úniku osobních údajů zhruba deseti tisíc cestujících. Podle C3UK se mělo jednat o emailové adresy, data narození a cestovní údaje.

Zdroj: bbc.com, gov.uk

BRAND24

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).