Británie se má podle soudu OSN urychleně vzdát souostroví Chagos - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Británie se má podle soudu OSN urychleně vzdát souostroví Chagos

, čtk,
Británie se má podle soudu OSN urychleně vzdát souostroví Chagos
Zdroj: Profimedia.cz

Británie se musí co nejdříve vzdát Chagoských ostrovů, které zabrala před půlstoletím krátce před vyhlášením nezávislosti Mauricia, k němuž dříve ostrovy patřily. Rozhodl o tom dnes Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) v Haagu, podle něhož britská vláda rozdělila území tehdejšího Mauricia nelegálně. Verdikt není právně vymahatelný, ale zvýší v dlouholetém sporu tlak na Londýn, uvedla agentura AP. Na největším z ostrovů Diego Garcia mají leteckou základnu Spojené státy.

Chagoské ostrovy leží v Indickém oceánu, přibližně na půli cesty mezi Mauriciem a Indií.

Zástupci Mauricia se obrátili na soud s tvrzením, že Británie těsně před vyhlášením nezávislosti jejich země souostroví účelově oddělila, což odporuje chartě OSN. Tvrdili také, že Britové při vyjednávání o rozdělení jejich země používali výhrůžky a politický nátlak.

Soud argumenty Mauricia uznal a konstatoval, že Británie musí „ukončit svou správu souostroví Chagos v nejkratší možné době“.

Jednání o nezávislosti tehdejší britské kolonie Mauricius se konala v roce 1965 v Londýně. Podle současného mauricijského ministra obrany Anerooda Jugnautha tehdy Britové obešli většinu mauricijského vedení a do Londýna potají pozvali jen několik zástupců, na něž vyvíjeli silný tlak.

Chagoské ostrovy

Když v roce 1968 získal Mauricius nezávislost a Chagoské ostrovy zůstaly pod britskou správou, většina z téměř 2000 obyvatel největšího ostrova Diego Garcia byla přesídlena, aby tam mohla o tři roky později vyrůst americká vojenská základna.

Ostrovanům nebylo nikdy dovoleno vrátit se domů a řada z nich se usadila v Británii, kde se u soudů pokoušela domoci navrácení své země.

Čtěte esej O šimpanzích a želvách

 Ilustrace k eseji O šimpanzích a želvách

Dále čtěte:

Mayová chce víc času na jednání s EU, Britové si přejí odklad brexitu

Při tvrdém brexitu by Británie zrušila volný pohyb občanů EU

Komentář: Theresa, jedině Theresa

Brexit a propad libry trápí fotbalisty. Chtějí mít smlouvu v eurech

Ohodnoťte tento článek
Diskuze