Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Průmysl není jen továrna s komínem

Proběhla konference k tématu podpora kulturních a kreativních průmyslů.

Potřebujete pro své plány peníze skutečně rychle? Rychlá půjčka to umí

Rychlá půjčka bývá obvykle spojována spíše s mini úvěry na pár dnů, které sjednáte online…

Vychází druhý díl sběratelské lahůdky Kronika první republiky 1919

Na půdě České národní banky byla slavnostně představena Kronika první republiky, díl 1919…

Boris Johnson a Donald Trump, ilustrační foto
Boris Johnson a Donald Trump, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz

Brexit podle Trumpa: chlorované kuře a hovězí plné hormonů

10. října, 16:05  -  František Novák
Boris Johnson a Donald Trump, ilustrační foto
Boris Johnson a Donald Trump, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz
10. října, 16:05

Obchodní dohoda mezi Spojenými státy a Velkou Británií vyvolává ve Spojeném království obavy. Zejména ohledně dovozu masa z USA. Britské ministerstvo pro životní prostředí a potraviny varuje před možným snížením veterinárních standardů oproti těm, jež nyní platí v Evropské unii. Trumpova administrativa usiluje o to, aby se na britský trh mohlo dostat hovězí maso z kusů krmených růstovými hormony nebo kuřecí maso ošetřené chlorovým roztokem.

Přijetí dohody s USA by mohlo ztížit dosažení dohody o volném obchodu s EU. Potenciálně by to mohlo vést i k zavedení tvrdé hranice s Irskem, varovalo britské ministerstvo pro životní prostředí, potraviny a venkov (DEFRA) v interní zprávě, která unikla do médií.

Britští úředníci se obávají, že v případě přijetí dohody o volném obchodu mezi Velkou Británii a Spojenými státy, kterou prosazují Boris Johnson a Donald Trump, dojde ke zvolnění dosavadních veterinárních předpisů, které diktuje Evropská unie. Ty zapovídají používání růstových hormonů v krmivech pro skot, stejně jako ošetření kuřecího masa slabým chlorovým roztokem.

Trump má tlačit na ostrovní království, aby své veterinární předpisy zmírnilo a pustilo na svůj trh maso ze Spojených států. To by také mohlo znamenat komplikaci při vyjednávání o nové obchodní dohodě s Evropskou unií. „Souhlas s americkými požadavky by mohl vážně ohrozit naši schopnost vyjednat dohodu s EU,“ píše se ve zprávě, kterou zveřejnil web Unearthed, jenž patří neziskové organizaci Greenpeace.