Boj s terorismem řečí čísel: roční náklady šplhají k 800 miliardám korun, obětí ale ubývá - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Boj s terorismem řečí čísel: roční náklady šplhají k 800 miliardám korun, obětí ale ubývá

, Tomáš Bohuslav,
Boj s terorismem řečí čísel: roční náklady šplhají k 800 miliardám korun, obětí ale ubývá
Zdroj: ČTK

Útoky teroristických organizací typu Islámský stát, Boko Haram či hnutí Tálibán patří v současnosti k největším hrozbám, jimž musí čelit celý svět. Počet jejich obětí v posledních několika letech klesá, zejména v Afghánistánu a Iráku ovšem zůstává situace i nadále kritická.

Podle studie, kterou vypracovali odborníci z australského Institutu pro ekonomiku a mír (IEP), si v roce 2018 globální terorismus vyžádal na 15 952 životů. Takové číslo je na první pohled sice velmi vysoké, pokud se však porovná s údajem z roku 2014, vyjde z něj, že celkový pokles činí úctyhodných 53 procent.

Jako klíčový faktor vedoucí k této lepšící se bilanci autoři studie označují menší intenzitu konfliktů na Středním východě a úspěšná vojenská tažení proti organizacím, jakými jsou právě Islámský stát či Boko Haram. Zdaleka ne všechny ukazatele se nicméně nesou v tomto duchu.

„Je to druhý nejhorší rok, pokud jde o počet zemí, v nichž došlo (v důsledku terorismu) alespoň k jednomu úmrtí, což zdůrazňuje potřebu v tomto mezinárodním boji proti terorismu pokračovat,“ píše se ve zmíněné studii.


Síla internetových detektivů stoupá. Írán musel přestat lhát a přiznat sestřelení letadla

Sestřelené civilní letadlo v Teheránu, ilustrační foto


„Mezinárodnímu společenství se daří oslabovat schopnosti teroristických skupin a bránit jim tak v tom, aby ubližovaly a páchaly své útoky, ale ideologie, původní příčiny a pocit křivdy (vedoucí) k mezinárodnímu terorismu tu stále přetrvávají,“ vysvětluje webu CNBC šéf IEP pro oblast Středního východu a severní Afriky a Evropy Serge Stroobants.

Na boj proti teroristickým organizacím vynakládají jednotlivé státy každoročně velkou sumu finančních prostředků. Za celé mezinárodní společenství to v roce 2018 podle studie dělalo více než 34 miliard dolarů, tedy v přepočtu zhruba 766 miliard korun. Jen pro srovnání: jedná se o přibližně stejnou částku, kolik v témže roce činil hrubý domácí produkt Lotyšska.

Nejvíce smrtonosnou organizací je Tálibán

Navzdory tomuto úsilí však i nadále zůstávají země, v nichž je situace doslova kritická. Nejhůře si v tomto ohledu vedou Afghánistán a Irák. Na území prvně jmenovaného státu se před dvěma lety odehrálo na 1 400 teroristických útoků, které si vyžádaly životy více než sedmi tisíc lidí.

V Iráku jich předloni zemřelo 1 054, což byl ovšem ve srovnání s rokem 2017 pokles o více než 75 procent. Tehdy totiž za činy teroristů zaplatilo vlastním životem hned 4 271 lidí. Od začátku nového tisíciletí jich pak v této blízkovýchodní zemi zemřelo v důsledku terorismu více než 66 tisíc, zatímco v sousedním Afghánistánu to bylo o celých 26 tisíc lidí méně.

Studie také uvádí, že poté, co byl takzvaný Islámský stát víceméně zničen, změnilo se též pořadí v pomyslném žebříčku nejvíce smrtonosných organizací světa. Tomu v roce 2018 vévodilo hnutí Tálibán, jež bylo zodpovědné za 38 procent všech úmrtí spjatých s terorismem.

Čtěte také:

Česko zvýší svůj příspěvek do rozpočtu NATO, bude platit 622 milionů ročně

Šéf Islámského státu Bagdádí byl zabit, potvrdil Trump

Díky, Donalde! Trump na Blízkém východě vyklízí pole

Ohodnoťte tento článek
Diskuze