Bezzubé Bamako. Česko přebírá velení v mezinárodní misi v Mali - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Bezzubé Bamako. Česko přebírá velení v mezinárodní misi v Mali

,
Bezzubé Bamako. Česko přebírá velení v mezinárodní misi v Mali
Zdroj: Archiv AČR

Pokud by někdo v posledních letech sestavil žebříček největších hrozeb pro Evropu, jedno z předních míst obsadí nestabilita afrického kontinentu. Migrační vlna, kterou by mohly způsobit tamější teroristické útoky, boje o vodu či náboženské nepokoje jsou dost velkým strašákem. I proto starý kontinent velmi dbá o to, aby udržel jakžtakž funkční mezníkovou oblast sahelu.

V Mali, které se začalo hroutit pod náporem náboženských útoků, funguje už od začátku roku 2013 evropská výcviková mise EUTM Mali zaměřená na trénink a školení tamějších vojáků, aby jednou dokázali sami udržet v zemi pořádek. V pátek 12. června se jejího vedení ujímá česká armáda. V čele operace stane na půl roku generál František Ridzák.

„Zůstávám optimistou, věřím, že bude situace taková, že se nám podaří misi vrátit do normálního stavu a výcvikové aktivity obnovit,“ řekl v květnu s odkazem na vlnu čínské chřipky, která v Mali zasáhla i několik evropských vojáků. Mise tak dosud fungovala v omezeném režimu.

Pro armádu je to sice prestižní post – doposud žádný český voják nevelel tak velké mezinárodní operaci pod hlavičkou EU či NATO –, měl ovšem přijít o něco dřív. Etapa, kdy bude Ridzák a jeho kolegové EUTM Mali ze štábu v hotelu v Bamaku velet, je už ve znamení jiných vojenských a strategických priorit. Ostatně před několika týdny to shrnul i Aleš Opata, náčelník pražského generálního štábu. „Z našeho pohledu je Mali stát před kolapsem. Úspěšnost mise EUTM není tak dobrá, jak jsme si v Evropské unii mysleli,“ prohlásil na zasedání sněmovního výboru pro obranu.

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?