Běžný jev v Česku? Krabička Paralenu na tři dny - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Běžný jev v Česku? Krabička Paralenu na tři dny

Jana Nováková,
Běžný jev v Česku? Krabička Paralenu na tři dny
Zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Paralen, Acylpyrin nebo třeba Ibuprofen jsou v Česku volně dostupnými léky. Lidé jimi často řeší běžné choroby, které za jejich pomoci přecházejí, aniž by vyhledali pomoc lékaře, případně se jimi zbytečně předzásobují, jak ukazuje i současná situace. Ve Francii už nic podobného možné není. Od poloviny ledna 2020 tu platí zákaz samoobslužného prodeje léků s obsahem paracetamolu.

Asi málokterá česká domácnost nemá ve své lékárničce alespoň pár platíček Paralenu či Ibalginu pro „strýčka příhodu“.

Jsou však i tací, kteří mají do zásoby nakoupeno větší množství těchto léků a bílé či růžové pilulky „zobou“ pravidelně, případně se jimi dopují v kuse i celé měsíce, aniž by s neduhem, který jimi „léčí“, zašli k lékaři. V některých lékárnách může chování podobně nezodpovědných lidí zapříčinit třeba i výpadek léků s paracetamolem či jinou účinnou látkou, který může ublížit těm, již je opravdu potřebují.

Anketa: Máte doma Paralen nebo Ibalgin do zásoby?

Ve Francii už se nic podobného stát nemůže. Od půlky letošního ledna tam totiž platí zákaz samoobslužného prodeje léků s obsahem paracetamolu. Důvodem je kromě nesmyslného hromadění léků i podezření, že jeho neodborné užívání často vede k hepatitidě či až transplantaci jater z důvodu lékového poškození.

Když lékárník řekne dost

Ani ve Francii zatím ale lidé nemusí pro léky s obsahem paracetamolu k lékaři. Může jim je prodat pouze lékárník, který jich neposkytne větší než skutečně potřebné množství s upozorněním, že samoléčba se nemá prodlužovat v případě horečky na více než 3 dny.

Podle farmaceutky a specialistky na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimákové při předávkování paracetamolem skutečně hrozí závažné poškození jaterní tkáně až akutní selhání jater. „Proto není vhodné překračovat doporučené dávkování paracetamolu a užívat jej při nemocích jater jako třeba je infekční žloutenka,“ uvedla pro Euro.cz odbornice s tím, že omezení volného prodeje ve Francii chápe. Zda by však podobné opatření mělo být zavedeno i u nás, si jistá není. Pokud by se o něm uvažovalo, byla by podle ní nutná podrobná analýza situace v tuzemsku.

„Je třeba vědět, jak hodně se aktuálně v Česku paracetamol nakupuje, kdo jej kupuje a jak běžně se užívá v nesprávné indikaci anebo dávkování, jak běžné a jak závažné jsou nežádoucí účinky. Zákaz volného prodeje by totiž skoro jistě nepřinesl jenom snížení užívání paracetamolu, ale došlo by skoro jistě k navýšení užívání dalších analgetik a je nejisté, s jakými důsledky,“ nastínila možné nežádoucí efekty podobného opatření Slimáková. Dodala, že není zastáncem restrikcí bez komplexnějšího řešení situace. 

Otázkou tedy je, zda je problém v samotném paracetamolu, či spíše v nadužívání nejrůznějších léků. O něm mluví například farmaceut Richard Pfleger.

Krabička na tři dny

„Lidé je (různé léky potlačující bolest, pozn. red.) prostě berou jako součást života. Něco trochu bolí, tak tabletku. Máme v lékárně pacienty, kteří mají krabičku Paralenu či Ibalginu na tři až čtyři dny,“ uvedl pro Euro.cz. Dodal, že u Paralenu i podobných léků se tak jako tak nyní kvůli epidemii koronaviru čeká velký výpadek, neboť hlavními výrobci surovin jsou Indie a Čína. „Státy úplně podcenily důležitost těchto surovin jako strategického materiálu a nemají následný plán, třeba polovýrobu nebo už předem odzkoušenou výrobu na úrovni akademických institucí,“ nastiňuje ideální scénář Pfleger s tím, že v současné chvíli podobný plán neexistuje, a tak zřejmě bude muset dojít k omezení volného prodeje léčiv.

Nepomohlo? Jděte k doktorovi

Ať už k podobným opatřením i v Česku dojde nebo ne, lidé by měli u každého léku dodržovat jeho maximální denní dávku a nebrat jej déle, než je doporučeno v příbalovém letáku. Pokud tedy zdravotní neduh, kvůli němuž člověk lék bere, nepoleví po maximální době užívání léku, měl by nemocný vyhledat lékaře. Nikoliv otevřít další plato.