Berlín chystá stopku autům se spalovacím motorem. V roce 2035 nebudou moci do města - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Berlín chystá stopku autům se spalovacím motorem. V roce 2035 nebudou moci do města

, čtk,
Berlín chystá stopku autům se spalovacím motorem. V roce 2035 nebudou moci do města
Zdroj: Profimedia.cz

Řidiči se musejí postupně začít připravovat na to, že po německé metropoli nebudou moci jezdit autem, které má spalovací motor. Návrh berlínské radní pro životní prostřední a dopravu Regine Güntherové totiž podle listu Berliner Morgenpost počítá s tím, že od roku 2030 taková auta nebudou moci do vnitřní části Berlína. Za dalších pět let se má zákaz rozšířit na celé území metropole, která má asi 3,7 milionu obyvatel.

Berlínská radnice v prosinci vyhlásila stav klimatické nouze a stanovila si, že v lednu předloží návrh opatření, jak by se město mohlo co nejrychleji stát klimaticky neutrální; tedy takové, že nebude produkovat více emisí skleníkových plynů, než kolik je jich schopno jinými opatřeními vyrovnávat.

Součástí opatření je i návrh radní za Zelené, na němž se ale ještě musí shodnout celá místní koalice sociální demokracie (SPD), Levice a Zelených. O plánu, který počítá i s ekologičtějšími auty pro berlínské úřady, má diskutovat koncem měsíce.

Radní Güntherová se chce na dopravu soustředit i proto, že v ní na rozdíl od jiných sektorů emise oxidu uhličitého (CO2) neklesají. Naopak mezi lety 1990 a 2017 v Berlíně dokonce stouply, a to o 11 procent.

Bezradnost německého autoprůmyslu. Neví se, jak zachránit téměř půl milionu míst

Výroba elektromobilů v Německu, ilustrační foto

Dále čtěte:

Chaos v Bolívii ohrožuje německou e-mobilitu. Morales před svým pádem zastavil projekt těžby lithia

Elektromobil se vyplatí. Ale až po deseti letech užívání

Evropa chystá velké investice do elektromobility. Do deseti let musí mít tři miliony nabíječek