Až se vlci začnou střílet. Ministerstvo připravilo návod, jak se k šelmám chovat - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Až se vlci začnou střílet. Ministerstvo připravilo návod, jak se k šelmám chovat

,
Až se vlci začnou střílet. Ministerstvo připravilo návod, jak se k šelmám chovat
Zdroj: Jan Mihalíček/Euro

Česko už ví, jak se bude chovat k divokým šelmám. Nový manuál počítá i s jejich likvidací.

Zhruba minutový záběr z letošního 30. ledna udivuje i po několikátém přehrání. Ochráncům přírody se jednou fotopastí ve vsetínských Beskydech podařilo zachytit noční scénu v zasněženém lese, kdy rysa u jeho kořisti vyplaší vlk a chycené zvíře si odnese pryč. Rys se poté na místo svého úlovku vrací, ale po kořisti ani památky. Vlk prostě chycené žrádlo ukradl, mezi odborníky se takovému chování říká kleptoparazitismus.

Video je zajímavé nejen tím, že jde o první záznam setkání vlka s rysem. Jde o další důkaz toho, že dříve vyhubené šelmy – poslední vlk byl podle kronik skolen v Beskydech 5. března 1914 – se postupně vracejí do míst, kde je člověk v minulosti vystřílel.

Zásadní zádrhel ovšem vězí v tom, že Česko v uplynulých desetiletích přítomnosti vlka odvyklo, a když se teď zvíře vrací, nutně se potkává s hospodářskými a rekreačními zájmy. Třeba tam, kde se ještě před půlstoletím rozkládaly prázdné louky nebo hájky, jsou dnes pastviny s ovcemi a skotem a z dříve opuštěných samot vznikla vyhledávaná místa pro rodinnou dovolenou. A hospodářská zvířata se tak stávají snadnou kořistí pro vlka.

„Pro udržování naší krajiny je nezbytné uchování pastvy. Jde zejména o podhorské oblasti, kde je každý chov hospodářských zvířat třeba maximálně podporovat. Na druhé straně vlci pomáhají snižovat nadměrné stavy spárkaté zvěře působící miliardové škody na lesních porostech a zemědělských plodinách,“ popisuje František Pelc, šéf Agentury ochrany přírody a krajiny…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?