Anonymní nenávist. V Česku roste počet antisemitských incidentů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Anonymní nenávist. V Česku roste počet antisemitských incidentů

,
Anonymní nenávist. V Česku roste počet antisemitských incidentů
Zdroj: Profimedia.cz

Česko se vypořádává s antisemitskou literaturou a nesnášenlivostí vůči Židům na internetu.

Dětská kniha s názvem Jedovatá houba, vysvětlující v několika ilustrovaných příbězích nebezpečí Židů, na pultech českých knihkupců a kalendář s fotkami vůdců nacistického Německa na českém internetovém e-shopu nás nutí se zamyslet nad tím, jestli jsou přibývající projevy nesnášenlivosti vůči Židům opravdu jen problémem západní Evropy.

Podle nové výroční zprávy o projevech antisemitismu v roce 2019, kterou vydala minulý týden Federace židovských obcí v ČR, antisemitských incidentů loni přibylo i u nás. Paradoxně to ale podle představitelů federace může být spíše známka toho, že se nám častěji než v minulosti daří incidenty odhalovat a nahlašovat. Stejně jako v roce 2018 se i loni téměř sto procent projevů antisemitismu odehrálo v online prostředí. Celkem se za rok 2019 podařilo odhalit 694 antisemitských incidentů.

Lidé raději mlčí

Podle dat úřadu veřejného ochránce práv je pachatel nenávistných projevů v 91 procentech odsouzen, pokud už se případ dostane před soud. Stále ale máme mezery v nahlašování těchto incidentů.

„Dotčená osoba nevěří, že policie bude vůbec tento projev prošetřovat, a tak raději nic neoznámí. A tím se vytváří začarovaný kruh. Nenávistné projevy se neoznamují, a pokud se oznámí, jsou problémy s vyšetřením takových skutků,“ vysvětluje pro týdeník Euro vedoucí katedry trestního práva na Právnické fakultě Univerzity Karlovy Jiří Jelínek.

\"\"

Problematická bývá v online prostředí také identifikace pachatele. „Některé pachatele nebo trestné činy se dá na internetu těžko dohledat, protože některé dezinformační servery jsou…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?