Inkontinence jako sociální rakovina - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Inkontinence jako sociální rakovina

, Euro TV,

Inkontinence moči je častý zdravotní problém. Uvádí se, že až 50 procent žen udává občasný nechtěný únik moči. Je to dodnes tabuizované téma, se kterým se pacienti z obavy z nepříznivého sociálního efektu a ze studu neradi svěřují nejenom svým blízkým, ale tají tento problém i před lékaři. MUDr. Lukáš Horčička v rozhovoru označuje inkontinenci moči za sociální rakovinu, která může postiženým doslova ukrást život ve společnosti rodiny a přátel.

Lidé vyhledávají odbornou pomoc často pozdě, průměrně trvá tři roky, než se pacient s inkontinencí moči někomu svěří a dostane se do péče lékařů. Přitom se nejedná o problém neřešitelný, stále však přetrvává nízká informovanost o možnostech léčby. Inkontinencí trpí nejen starší lidé, ale také nemocní nebo těhotné ženy a ženy po porodu.

MUDr. Lukáš Horčička je naším předním urogynekologem, je předsedou Urogynekologické společnosti ČR a Sekce urogynekologie České gynekologicko-porodnické společnosti a pacientkám s inkontinencí moči se věnuje dlouhodobě.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze