Petr Urbánek o hepatitidě C: Skrytá hrozba, která může nepozorovaně zničit vaše játra - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Petr Urbánek o hepatitidě C: Skrytá hrozba, která může nepozorovaně zničit vaše játra

Euro TV,

Podle odhadů je virem hepatitidy C infikováno ve světové populaci kolem 100 milionů lidí, což je dvakrát více než počet infikovaných HIV. V České republice je prevalence kolem 0,2 až 0,5 procenta, očekává se ale nárůst.

Většina těchto případů probíhá však bez vážnějších příznaků, skrytě, a mohou unikat správné diagnostice i několik desetiletí. Lékaři nemoc často objeví náhodně během jiných vyšetření. Ve většině případů hepatitida C bohužel přechází do chronického stadia. Nejdůležitější cestou přenosu jsou historicky krevní deriváty a přípravky, v současné době zejména nitrožilní aplikace drog. Na rozdíl od hepatitid typu A a B proti hepatitidě typu C neexistuje očkování. K dispozici je ale moderní léčba, která dokáže nemoc zcela vyléčit.

Proč kolem hepatitidy C kolují některý mýty a nepravdy, jimž věří pacienti, ale i někteří lékaři, zda je nemoc stigmatem a proč se nenechat tetovat o dovolené v Egyptě, uvádí v rozhovoru EuroTV profesor MUDr. Petr Urbánek, CSc., hepatogastroenterolog z Interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Ústřední vojenské nemocnice.

Petr Urbánek o hepatitidě C: Skrytá hrozba, která může nepozorovaně zničit vaše játra
3 (60%) 1 hlasování
Diskuze