Dobrým jídlem a sportem proti demenci a depresi - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Dobrým jídlem a sportem proti demenci a depresi

, Euro TV,

Life style medicína se dosud věnovala zejména somatickým chorobám z oborů kardiologie, onkologie nebo obezitologie. Profesor Jiří Raboch je ale přesvědčen, a uvádí i konkrétní data ze studií, že náš životní styl souvisí nejenom se somatickým zdravím, ale i s duševním zdravím a duševními poruchami.

Přední český psychiatr profesor MUDr. Jiří Raboch, DrSc., přednosta Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, se péči o osoby s duševní poruchou věnuje více než 40 let. Duševních poruch podle profesora Rabocha stále přibývá, a nesouvisí to ani s lepší diagnostikou, ani s kritérii duševní poruchy – asi jedna třetina lidstva někdy během svého života trpí některou z duševních poruch. Ve 13 procentech se jedná o úzkostné poruchy, v 10 procentech jde o poruchy nálady, přibývá starších osob s některou z forem demencí, nejčastěji Alzheimerovou chorobou. Duševní porucha může postihnout kohokoliv, ale důležité jsou samozřejmě i individuální a genetické dispozice.

Před několika lety byl profesor Jiří Raboch pozván na univerzitu v Oxfordu, kde se účastnil zajímavé konference na téma životního stylu a poznal moderní přístup k prevenci a léčbě, tzv. medicínu životního stylu – „life style medicine“. Tento preventivní přístup známého psychiatra velmi zaujal určitě i proto, že sám je aktivním příznivcem zdravého životního stylu, celoživotním aktivním sportovcem a má rád dobré a zdravé jídlo.

Life style medicína se dosud věnovala zejména somatickým chorobám z oborů kardiologie, onkologie nebo obezitologie. Profesor Jiří Raboch je ale přesvědčen, a uvádí i konkrétní data ze studií, že náš životní styl souvisí nejenom se somatickým zdravím, ale i s duševním zdravím a duševními poruchami. Existuje nepochybná souvislost mezi nezdravým životním stylem a duševními poruchami.

Hlavními součástmi zdravého životního stylu jsou správná výživa a pravidelná fyzická aktivita. Profesor Raboch uvádí, že nejlepší ze všech sportů je tenis, že jeho pravidelné hraní přidá deset let života. Vzorem pojmu zdravá výživa je středomořská strava a celý středomořský životní styl. Součástí zdravého životního stylu je redukce a zvládání stresu, dostatečný spánek a dobré sociální a partnerské zázemí. Aktivní přístup ke změně životního stylu dá samozřejmě práci, ale může ovlivnit naše duševní zdraví.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze