Změna je život. Coca-Cola vyzkouší papírovou láhev - Euro.cz

Přihlášení

Změna je život. Coca-Cola vyzkouší papírovou láhev

,
Změna je život. Coca-Cola vyzkouší papírovou láhev
Zdroj: Coca-Cola
  • Prototyp vyrobila dánská společnost Paper Bottle Company (zkráceně Paboco)

  • Coca-Cola ji vyzkouší během nadcházejícího léta prostřednictvím své značky AdeZ – rostlinných nápojů z ovocných šťáv, kokosu a obilovin

  • Lahev bude i nadále několik plastových prvků obsahovat, postupným zlepšováním výrobní technologie má však Coca-Cole pomoci stát se do roku 2030 odpadově neutrální

Společnost Coca-Cola patří k největším nápojovým korporacím na světě. Jak ale s odkazem na studii hnutí Break Free From Plastic uvádí zpravodajský server BBC, je i nejvýznamnějším „plastovým“ znečišťovatelem. Což je primát, o jaký dnes žádný výrobce nestojí.

Vedení amerického gigantu si před časem dalo za cíl stát se do konce dekády odpadově neutrální společností. To znamená,  že zrecykluje stejné množství platových lahví, kolik jich vyrobí. Ročně přitom projdou továrnami Coca-Coly zhruba tři miliony tun plastu. Jednou z cest, jak bilanci postupně změnit, je připravovaný experiment s lahvemi z papíru.

Výrobu papírové lahve bude zajišťovat dánská firma Paboco. Oficiálně vznikla teprve v roce 2019, laboratornímu výzkumu nicméně věnovala celých sedm let. Vyplynulo z něj, že aby byl produkt použitelný v praxi, musí se vedle požadavků na samotný tvar a velikost lahve zohledňovat rovněž charakteristika jednotlivých nápojů. V důsledku sycení totiž vzniká uvnitř lahve tlak, jenž by „obyčejný“ papír nemusel vydržet. I proto bude nový obal z vylisovaného papírového vlákna doplněn tenkou plastikovou vložkou a umělohmotným hrdlem s víčkem. Paboco nicméně zdůrazňuje, že všechny tyto části budou stoprocentně recyklovatelné a v budoucnu je nahradí materiály rostlinného původu.

Letní premiéra

Papírovou láhev se Coca-Cola chystá v ostrém provozu otestovat již během nadcházejícího léta. A to v nedalekém Maďarsku prostřednictvím své značky AdeZ, která dodává na trh ovocné nápoje z obilovin, kokosu a mandlí. V rámci pilotního projektu se má k zákazníkům dostat dva tisíce nápojů v novém typu obalu.

Vzkaz ze sladkých kostiček. Do českých obchodů dorazily čokolády Milka se slovy a emotikony

„Už teď dokážeme celkem dobře pochopit, čemu bude lahev vystavena, až ji začneme uvádět na trh,“ cituje BBC šéfa Paboco Michaela Michelsena. „Existují ale věci, které zkrátka od stolu nevymyslíte. Abyste získali věrohodnou zpětnou vazbu, potřebujete ten výrobek zkrátka dostat na trh,“ dodává.

Dosud se o experiment s papírovými lahvemi žádná nápojová společnost nepokusila. Lze nicméně předpokládat, že v budoucnu o nich bude veřejnost slýchat stále častěji. Ostatně i výrobce slavné švédské vodky Absolut či dánská pivovarnická společnost Carlsberg daly před časem najevo, že tuto stále ještě relativně novou technologii hodlají vyzkoušet také.

Diskuze