Začínáte s e-shopem? Zodpovíme 6 častých otázek, které trápí začínající e-shopaře - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Začínáte s e-shopem? Zodpovíme 6 častých otázek, které trápí začínající e-shopaře

,
Začínáte s e-shopem? Zodpovíme 6 častých otázek, které trápí začínající e-shopaře
Zdroj: PNM International

Vládní opatření v souvislosti s COVID-19 omezila podnikání řady firem. Lidé se více zdržovali doma, a v souvislosti s tím k nakupování častěji využívali e-shopy. Už předtím ovšem patřily tržby českých e-shopů k nejrychleji rostoucím v Evropě. Jejich podíl na celkovém maloobchodním obratu tvořil v roce 2019 dle APEK (Asociace pro elektronickou komerci) necelých 13 %.

Vzhledem k tomu, že online nakupování přilákalo v době pandemie mnoho nových zákazníků, kteří už u něj zůstanou, můžeme předpokládat, že růst české e-commerce bude nabírat nadále na obrátkách. V souvislosti s tím roste také počet nových e-shopů. Právě nyní, kdy do online prostředí vstupuje spousta podnikatelů a firem s minimálními nebo nulovými zkušenostmi v této oblasti, je na místě zopakovat základní otázky, se kterými se začínající e-shopaři potýkají.

1 Jaké vybrat e-shopové řešení?

Nejednoho podnikatele nebo manažera, který má zkušenosti nanejvýš s prezentačním firemním webem, napadne, že by měl oslovit nějakého programátora, aby jim e-shop vytvořil. Vývoj na míru však není nic levného a zpravidla to není práce pro jednoho člověka, který ho bude tvořit od nuly. Většina začátečníků navíc e-shop na míru nepotřebuje a nedokáže zpočátku ani určit, jaké na něj bude mít požadavky. Vhodným řešením pro začínající e-shopaře je proto pronájem krabicového řešení e-shopu. Může se jednat například o řešení Shoptet, Eshop-rychle, UPgates či Shopify.

2 Kolik stojí e-shop?

Odpověď na tuto otázku úzce souvisí s tou předchozí. Záleží totiž na tom, zda si vyberete e-shop na míru nebo pronájem. Běžné ceny za české pronájmové řešení se pohybují od cca 340 do 3 000 Kč za měsíc. Měsíční poplatek se obvykle odvíjí od počtu produktů a nabídky funkcí. U tvorby e-shopu na míru je rozptyl opravdu velký zhruba od 50 tisíc po několik milionů. U e-shopů pohybujících se na spodní cenové hranici přitom nejspíš zdaleka nedosáhnete na takovou nabídku funkcí a napojení (například na účetní systémy, dopravce nebo platební brány) jako u mnohých řešení k pronájmu.

3 Jak dostat na nový e-shop návštěvnost z vyhledavačů?

Začínající e-shopaři někdy mylně předpokládají, že SEO (optimalizace pro vyhledávače) je něco technického, co už mají obsaženo v nastavení e-shopu, protože zahlédli v administraci sekci pojmenovanou SEO. Tím považují věc za vyřešenou. Ve skutečnosti je záběr SEO mnohem širší. Jeho čas nastává už v přípravné fázi při tvorbě e-shopu. Začíná se analýzou klíčových slov, která pomůže správně sestavit strukturu e-shopu, odhalit chybějící vstupní stránky, správně je pojmenovat a popsat jejich obsah. To pomůže nejen k lepší nalezitelnosti ve vyhledávačích, ale také k lepším výsledkům v PPC kampaních.

4 Jaké zvolit nástroje pro online propagaci, a které zdroje návštěvnosti přinášejí nejvíce tržeb?

Rada je v podstatě jednoduchá: „Buďte vidět tam, kde zákazníci nakupují“. Lidé, kteří začínají s provozem e-shopu, mají občas tendenci znovu objevovat Ameriku, místo toho, aby se spolehli na ověřené způsoby propagace, které fungují většině e-shopů již řadu let.

Jak ukazují aktuální zkušenosti online marketérů, nejdůležitějšími zdroji tržeb českých e-shopů jsou PPC kampaně (tj. reklamní kampaně v systému Google Ads včetně Google nákupů a v reklamním systému Sklik od Seznamu) spolu s vyhledávači zboží (Heureka, Zboží.cz nebo specializované Glami, Favi a Biano). Významný podíl na tržbách přináší e-shopům návštěvnost z neplaceného vyhledávání ve vyhledávačích Google, Seznam či Bing. Nezanedbatelným zdrojem tržeb jsou i sociální sítě v čele s Facebookem, který dokáže stále sofistikovaněji zacílit reklamy. U zaběhlých e-shopů nesmíme zapomenout ani na e-mailing. Určitě není rozumné být závislí jen na jednom zdroji návštěvnosti, potažmo tržeb. Pokud by z nějakého důvodu přestal fungovat, byli byste ze dne na den prakticky bez objednávek.

Tip: Ne každý způsob propagace se hodí pro každého. Proto je dobré poradit se s odborníky na online marketing. Specifický je například prodej originálního zboží, které zatím lidé neznají a nehledají.

5 Jak vyhodnocovat investice do reklamy?

Základní statistiky návštěvnosti poskytují běžně i rozhraní e-shopových systému. Pro detailnější analýzy je potřeba zavítat do nástroje s názvem Google Analytics.

Nováčky často zaskočí statistiky z reklamních systémů, kde reportované počty objednávek z daného zdroje vůbec neodpovídají skutečnosti nebo datům z Google Analytics. Při vyhodnocování tak nezapomínejte na důležitý fakt, že mnoho návštěvníků, ještě předtím než nakoupí, navštíví web z více zdrojů. Zákazník například nejprve přijde přes PPC kampaně, následně přes neplacené vyhledávání, nakonec přes Facebook reklamu, a až teprve potom nakoupí. PPC systém i Facebook si přičtou bod za zásluhy a mají v podstatě pravdu, ale Google Analytics může započíst jen jednu objednávku, aby zabránil duplicitám. Na úvod se proto seznamte s metodikou měření a atribučními modely. Díky tomu lépe pochopíte data, podle nichž se řídíte.

6 Web je navštěvovaný, ale lidé nenakupují, co dělat?

Váš web už má slušnou návštěvnost a objednávky přesto nechodí nebo se trousí po jedné? Zamyslete se, jestli váš e-shop působí na zákazníky důvěryhodně. To bývá u e-shopů bez historie někdy problém. Pro začátek se zaměřte na to, aby byly na webu dobře viditelné kontaktní údaje, jasně uvedený provozovatel a obchodní podmínky. Dejte si obzvlášť záležet na brilantním zákaznickém servisu, který vám pomůže získat první pozitivní recenze. Velmi důležitá je také konkurenceschopná nabídka: správně zvolené ceny, atraktivní sortiment s pěknými fotkami a kvalitními popisky, nebo také dostatečná nabídka platebních metod a způsobů dopravy. Bez toho nepomůže ani nejlepší reklama.

Začínáte s e-shopem? Zodpovíme 6 častých otázek, které trápí začínající e-shopaře
3.1 (62.86%) 7 hlasování
Diskuze