Vyšetření žil vám může zachránit zdraví - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Vyšetření žil vám může zachránit zdraví

, Asklepion,
Vyšetření žil vám může zachránit zdraví
Zdroj: Asklepion

Křečové žíly postihují většinu obyvatel nad 60 let, více ženy než muže. První varovné signály přichází s popraskaný žilkami zvanými metličky nebo vlásečnice, které se objevují nejčastěji na dolních končetinách. Nejedná se o pouhý estetický problém, jak se řada pacientů mylně domnívá, ale o informaci, že s našimi žilami není něco v pořádku. Nepropásněte tuto pozvánku k návštěvě lékaře a dorazte do cévní ambulance včas.

Křečové žíly jsou způsobeny cévní nedostatečností. Část krve se vrací zpět proti proudu, čímž se zvyšuje nitrožilní tlak, žíly se rozšiřují a vzniká porucha, která se nedá zastavit konzervativní léčbou. Proto je velmi důležité dorazit na vyšetření cév již při prvních příznacích. Jejich podoba může být různá od rozšířených žil, mravenčení, bolesti, přes otoky nebo pocit těžkých nohou. Zanedbání počínajícího onemocnění může vést k závažným komplikacím a nálezu, který již nepůjde snadno odstranit.

Nechte si žíly bezbolestně zkontrolovat u cévního lékaře

Pouze podrobné vyšetření pomocí ultrazvuku dokáže odhalit, jak na tom váš cévní systém doopravdy je. Lékaři tyto úkony provádí celoročně, někteří preferují teplé letní měsíce. „Letní období je pro vstupní konzultaci ideální, protože žíly mají tendenci se rozšiřovat, cévní obtíže se zvýrazní a lékař pak může snáze stanovit diagnózu a doporučit vhodnou léčbu. Navíc jsou ordinace méně vytížené a pacienti nečekají dlouho na volný termín,“ vysvětluje cévní chirurg Asklepionu MUDr. Marek Šlais.

 Vyšetření žil ultrazvukem

Moderní operace křečových žil – minimální omezení pro pacienta

Současné metody léčby křečových žil jsou daleko šetrnější než klasické postupy. Nevyžadují celkovou anestezie, několikatýdenní klidový režim ani dlouhodobé nošení kompresních punčoch. Díky tomu není třeba komplexní předoperační vyšetření, doba rekonvalescence je výrazně kratší a pacienti se brzy po výkonu navrací k běžným aktivitám včetně sportu. Snad jedinou nevýhodou je, že na tyto moderní postupy nepřispívají zdravotní pojišťovny, tudíž si je pacienti musí hradit sami.

 Moderní léčebné postupy léčby žil

Křečové žíly léčí laser, radiofrekvence i tkáňové lepidlo

Základním principem moderních léčebných postupů je, že se nemocné žíly nevytrhávají z těla, ale řeší se zevnitř. Lékař zavede do postižené žíly optické vlákno, které působením laserového paprsku nebo radiofrekvenční energie žílu uzavře. Funkci této žíly převezme zbytek cévního řečiště a ošetřená žíla se v těle během několika týdnů vstřebá. Při operaci tkáňovým lepidlem lékař zavede do žíly jednorázový set, kterým aplikuje speciální lepidlo a pomocí ultrazvukové sondy povrchovým stlačením žílu uzavře. Po tomto ošetření pacient odchází domů bez nutnosti nosit kompresních punčoch a jiných omezení.

 Jednorázový set tkáňového lepidla