Vychází druhý díl sběratelské lahůdky Kronika první republiky 1919 - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Vychází druhý díl sběratelské lahůdky Kronika první republiky 1919

, Albatros Media,
Vychází druhý díl sběratelské lahůdky Kronika první republiky 1919
Zdroj: Albatros Media

Na půdě České národní banky byla slavnostně představena Kronika první republiky, díl 1919. Její vydavatelé, nakladatelský dům Albatros Media a společnost České dukáty, pokračují v plánu v jednadvaceti dílech této limitované knižní série během jednadvaceti let zmapovat dění První republiky.

Kronika první republiky je v Česku nevídanou sběratelskou lahůdkou. Nejedná se však pouze o sérii knih. Každý díl Kroniky první republiky vychází společně se čtyřmi pamětními medailemi velikosti dukátů ražených v minulosti. Na projektu se podílejí uznávaný historik Pavel Kosatík, znalec měnových systémů na našem území Jaroslav Moravec a přední čeští medailéři.

První díl Kroniky první republiky přiblížil rakousko-uherské oběživo a změny, k nimž došlo ihned po vzniku Československa, včetně příprav prvních československých provizorních platidel. Druhý díl se zaměřuje na měnovou reformu, odluku československé měny od rakousko-uherské, přípravu tzv. kolkovací akce a proces vzniku definitivních československých platidel, na jejichž výtvarných návrzích se podílel Alfons Mucha.

 Slavnostní křest Kroniky první republiky 1919 v ČNB

Rok 1919 přibližuje autor historické části knihy, Pavel Kosatík: „Měl to být první rok nového letopočtu. Národ, který získal samostatnost, jím měl konečně vstoupit do nové, slavné, navíc republikánské éry. Stalo se ale něco jiného… Rok 1919 se stal rokem krize.“

Oba díly Kroniky první republiky jsou bohaté na vyobrazení velkého množství numismatického materiálu, zčásti unikátního i ještě nepublikovaného. Kronika vychází v limitované sérii v provedení zlatá a stříbrná. Na vzniku medailí k dílu 1919 se podíleli medailéři Jiří Harcuba, Zbyněk Fojtů, Josef Oplištil, Petra Brodská a Asamat Baltaev.
Více informací o Kronice naleznete na stránkách www.valerbooks.cz nebo www.kronikaprvnirepubliky.cz

Ohodnoťte tento článek
Diskuze