Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Vesnice v rychlosti připojení k internetu stále zaostává za městem

25. března, 08:00 - PNM International
Komerční sdělení
25. března, 08:00

Myslíte si, že je česká společnost připravena na práci z domova, neboli na tzv. home office? Rozhodně ne! Právě obyvatelé vesnic, kteří mají do práce složitější dojíždění a ocenili by z domova pracovat pořád, případně alespoň část týdne, si to díky pomalému internetu stále nemohou dovolit.

Mnohdy agregované a pomalé wifiny nejsou pro venkov dostatečnými

Česká vesnice to nemá těžké jenom z hlediska horší dopravní dostupnosti, náročnějšího přístupu ke službám a infrastruktuře, ale i kvůli tomu, že je doslova zanedbávaná i pokud jde o přístup k internetu. Připojení k internetu sice k dispozici na většině míst je, avšak ve výrazně horší kvalitě než ve městech. Snadno tak selžete, pokud si domluvíte videokonferenci s kolegy v práci; narazíte, i pokud potřebujete stahovat a odesílat velké balíky dat. Mnohdy je rychlost internetu závislá dokonce na dni v týdnu či na konkrétní hodině. A nedej bože mají školáci a studenti prázdniny. To je pak váš internet pomalý tak, že si můžete vzít dovolenou.

Zejména ten, kdo bydlí v menších obcích vzdálenějších od větších měst, ví, o jak velký problém jde. Navíc není to jen o rychlosti. Za mnohem menší rychlost na vesnicích platíte výrazně větší částku za internet.

Českou „internetovou vesnici“ začíná od základu měnit kabelový internet AIM

Nespolehlivé, pomalé a agregované wifiny, často s FUPem, naštěstí začíná již i v českých obcích nahrazovat rychlý kabelový internet. Rychlejší internet na doma, i pro venkov, přináší poskytovatel AIM v spolupráci s CETIN. Díky tomu i české obce začínají zrychlovat a každý obyvatel některé z obcí by si měl ověřit, zdali je služba už i v jejich vesnici, a srovnat její cenu se stávajících měsíčním tarifem.

Služba dokáže nabídnout rychlost až 400 Mbps. Ceny přitom mohou začínat již na 200 Kč měsíčně. Pokud u vás v obci kabelový internet AIM již je, využijte možnost vyzkoušet si jej na měsíc zdarma. Snadno tak srovnáte rychlost internetu i kvalitu služeb AIM jako providera. Až po této zkušební lhůtě se rozhodnete, jestli vám postačí tarif Internet Basic (200 Kč), nebo vsadíte na vyšší rychlosti programů Interet Letí 200 (350 Kč) a Internet Třístovka (400 Kč).

Města se naopak potýkají s problémem velké konkurence poskytovatelů připojení

Ve městech problém s dostupností rychlého internetu není, a přesto. Mnohdy si z příliš velké nabídky providerů právě z tohoto důvodu neumíme vybrat. Čím větší aglomerace, tím větší konkurence a tím složitější je pro zákazníka se zorientovat. Ten tak často vybírá pouze intuitivně. A intuice se ne vždy ukáže být dobrým rádcem.

Typickým příkladem problematické aglomerace je pražský Chodov. Internetové připojení zde poskytují různé malé firmy i živnostníci, kteří s vidinou ziskového podnikání začali služby v této oblasti nabízet, ale nakonec to neukočírovali. Šetří se na zaměstnancích, a tak se tam mnohdy ani nedovoláte, abyste ohlásili poruchu připojení. Na poradenství tyto firmy nemají čas ani lidské kapacity, pokud jde o servis, počkáte si. Tyto firmy rovněž šetří, kde se dá. Typicky na nákladech na marketing. Jenomže tím se kruh uzavírá. Bez marketingu se zastaví příliv nových zákazníků, bez zákazníků nejsou finance třeba právě na již zmíněné vhodné personální náklady nebo na udržování a rozvoj infrastruktury. Řada těchto malých firem se pak dokonce uchyluje k „marketingu“ postaveném na hanění konkurence nebo na umělém vylepšování si svých facebookových profilů.

Jak tedy na internet na pražském Chodově?

Jaký internet Chodov si tedy zvolit? Podle hodnocení Googlu figurují žebříčku hodnocení velkých poskytovatelů připojení k internetu AIM a AirWaynet, oba s bodovým hodnocením 3,5. Následují Centrotel (hodnocení 3) a UPC (hodnocení 2,7).

Jak si tedy vybrat vhodného poskytovatele připojení k internetu? Srovnejte si vedle sebe všechny možnosti a vyberte si favorita. Neváhejte však do dané firmy i zavolat a ptát se. Snadno si ověříte kompetentnost i ochotu personálu. A věřte, že obojí se bude hodit, jakmile se setkáte s prvními problémy připojení.


Čtěte také

 Sphynx

10 nejdražších kočičích plemen

Kočka už dávno není jen vesnickým zvířetem žebrajícím zbytky. Někteří majitelé dnes…

před 5 hodinami

Historik Michal Macháček

Historik Macháček: Husák fandil Slovanu Bratislava a vášnivě kouřil „morrisky“

Ještě v srpnu 1968 považoval Brežněv Gustáva Husáka za „kavárenského politika“, nakonec…

před 5 hodinami

Události Ilustrační foto

Průměrný dluh českých dlužníků dále klesá. Loni činil 28 500 korun

Průměrný dluh českých dlužníků loni meziročně klesl o 1200 korun na 28 500 korun. Stále…

před 6 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Komentáře

ve spolupráci s
  • Koruna se letos výrazně pod 25 CZK/EUR nepodívá

  • Dilema, které řeší každoročně tisíce dovolenkářů. Je…

  • Opce jsou pro toho, kdo si rád nechává zadní vrátka…

  • Strašák jménem volatilita

  • Posíláte peníze po Evropě a chcete se vyhnout vysokým…

  • Online platby, reklamace a clo. Co nepodcenit při nákupu…

  • Připsání zahraniční platby v řádu minut? Jde to!

  • Začnou přibývat nezaměstnaní?

  • Jak to, že většina prognóz loni nevyšla?

Finance
Přejeme krásné Velikonoce
Našel bitcoin již svoje dno?
Je lepší se pojistit proti vodě, nebo proti ohni?
Když pojistit, tak proti zlomené noze. Nebo?
Dodavatelé elektřiny ovládají on-line svět. Co vyřídíte přes počítač nebo mobil?
Auta
Škoda Kodiaq RS zvládla losí test v rychlosti o 2 km/h…
BMW má na kontě 3 miliony vyrobených motocyklů. Projděte se s námi montážní halou
Test Porsche Macan (2.0T) 2019: Přechodné řešení
Nová česká platforma zjednodušuje investování
Škoda 1000 MB přinesla před 55 lety technologie, které kopírovali i na Západě
Hry pro příležitostné hráče