„Úplný konec naftových motorů v osobních vozech je v nedohlednu,“ říkají autoři projektu NaftaNeniMrtva.cz - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

„Úplný konec naftových motorů v osobních vozech je v nedohlednu,“ říkají autoři projektu NaftaNeniMrtva.cz

, Motorvize,
„Úplný konec naftových motorů v osobních vozech je v nedohlednu,“ říkají autoři projektu NaftaNeniMrtva.cz
Zdroj: Motorvize

V podstatě soustavně už od vypuknutí kauzy dieselgate visí nad dieselovými motory v osobních automobilech hodně otazníků. Statistiky poukazují na fakt, že poptávka po dieselech v nových vozech postupně klesá.

To vše se pak přenáší i k nám, do Čech, především od našich západních sousedů, z Německa, kde obecně klesá i zůstatková hodnota takových ojetin, což opět v důsledku snižuje „důvěryhodnost“ dieselů mezi zákazníky. Na čem se ale obavy spotřebitelů zakládají a proč ve veřejném povědomí panuje názor, že diesel nemá budoucnost? To vše rozebírá nedávno spuštěný portál www.NaftaNeniMrtva.cz.

Osvětlení problematiky by ale samo o sobě úplně v plném významu neodpovídalo heslům redakcí MotorVize.cz a AutoHled.cz, které za společným projektem stojí. Hlavním účelem je přinést především důležité rady spotřebitelům a doplnit tak denní činnost obou redakcí. V rámci nové webové prezentace je tak návštěvníkům k dispozici řada odborných publikací, mapa dosud platných uzavírek pro vjezd dieselových vozů, přehled dosud publikovaných recenzí nových vozů s dieselovými motory, porovnání jednotlivých parametrů benzínových a dieselových motorů, srovnávací videotest benzínového a dieselového motoru a nechybí ani interaktivní kalkulačka počítající finanční návratnost dražšího dieselového vozu.

 Ilustrační foto

Jak to všechno začalo?

Naprosto ojedinělým projektem, který se věnuje především problematice nafouknuté mediální bubliny kolem vozů spalujících naftu, lehce překračují obě redakce svou působnost, i když k ní mají samotné magazíny poměrně blízko. Rubrika „Ze života“ magazínu MotorVize.cz totiž už dlouhou řádku let přináší mimo jiné rady běžným spotřebitelům a AutoHled.cz svou poradní funkci prezentuje už v samotném mottu: „Pomocník při výběru nového auta“.

 Ilustrační foto

Co všechno lze na portálu nalézt?

Webová prezentace projektu je rozdělena do několika částí. První z nich uvádí sedm nejčastějších mýtů hovořících v neprospěch dieselů, u nichž může každý návštěvník pomocí stejnojmenného tlačítka zjistit pravdu. Obsah portálu ale spojuje většinu redaktorů obou redakčních týmů, druhá část totiž nabízí několik odborných publikací, z nichž první mapuje informace okolo kauzy dieselgate, která je považována za start „krize dieselů“. Další z redaktorů připojil úvahu na téma „budoucnost dieselů“.

 Ilustrační foto

V neposlední řadě pak další publikace diskutuje nad problematikou globálních emisí, a toho, kde skutečně vzniká světové znečištění, neb osobní automobilová doprava tvoří jen zhruba 8 % velkého koláče CO2 a škodlivých plynů, které způsobují nepříznivý vývoj naší planety. Nechybí pak ani úryvek z reportáže o funkčnosti SCR, tedy filtrování zplodin močovinou v moderních dieselech (AdBlue). Za povšimnutí stojí i připojená mapa míst v Evropě, do kterých je zakázán vjezd vozů se staršími naftovými motory. Počet míst je ale snad až zarážející, a to především v kontextu všemožných „dieselových zákazů“, o kterých se v éteru tak často poslední dobou mluví…

 Ilustrační foto

Testy, videotesty i interaktivní obsah, to vše čeká na návštěvníky!

O kousek níže můžete spatřit vedoucího projektu Honzu Novotného ve srovnávacímu videotestu (rubriky Za Volantem), v němž porovnali ekvivalentní dieselový a benzínový motor – čtenářům jsou tak opět (interaktivní podobou) ukázány reálné výhody a nevýhody jednotlivých paliv spalovacích motorů. Nikdo z redaktorů totiž netvrdil, že je diesel vždy nejlepší volbou a dostupný pro každého, ba naopak. Důležité ale je poukázat na to, pro koho a za jakých podmínek je vhodné to které palivo.

 Ilustrační foto

Snad minimálně pro zajímavost v další sekci nechybí úryvek z nedávné studie šéfredaktora MotorVize.cz, v níž porovnává nepřímé emise běžného elektromobilu (podle průměrného emisního mixu připadajícího na vyrobenou elektřinu v ČR) s přímými (lokálními) emisemi běžného dieselového automobilu. V neposlední řadě jsou čtenářům nabídnuty odkazy na aktuální relevantní testy (recenze) nových vozů s moderními dieselovými motory.

Celou prezentaci završuje interaktivní kalkulačka, která umí každému návštěvníkovi spočítat, po kolika ujetých kilometrech se mu vyplatí příplatek za dieselový motor oproti benzínovému.

MotorVize.cz – Svět aut očima mladých lidí.

Online magazín s mottem „Svět aut očima mladých lidí“ již od roku 2014 přidává moderní a svěží dech oblasti automobilové žurnalistiky, který reprezentuje mladý redakční tým, neotřelé nápady a široký záběr od motorsportu přes nezaměnitelné recenze až po testy autodoplňků. V sekci „Ze života“ je možné nalézt nejrůznější rady spotřebitelům i důležité novinky ze světa motorismu (a motorsportu). Tým rubriky „Za Volantem“ připravuje videotesty těch nejzajímavějších nových vozů, které se na české scéně objevují.

Čtenáři mají možnost se s redaktory setkat i naživo – třeba na výroční akci určené „čtenářskému testování“ novinek a anketě o nejlepší vůz roku podle čtenářů. Zejména díky svým pokračujícím aktivitám, zvláště díky těm zaměřeným na další rozvoj, se redakce významně rozrůstá, zvyšuje svou publicitu a spouští nové projekty jako je třeba naftanenimrtva.cz. Značně tomu pomáhá i spolupráce s týmy #HORIZONTFULL a Autohled.cz, čímž dle slov šéfredaktora MotorVize kdysi vzniklo „silné trio“ zastřešující činnost od amatérské po tu nejvíce profesionální.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze