Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

 Ilustrační foto
Ilustrační foto
Autor: Motorvize

„Úplný konec naftových motorů v osobních vozech je v nedohlednu,“ říkají autoři projektu NaftaNeniMrtva.cz

12. srpna, 08:00 - Motorvize
 Ilustrační foto
Ilustrační foto
Autor: Motorvize
Komerční sdělení
12. srpna, 08:00

V podstatě soustavně už od vypuknutí kauzy dieselgate visí nad dieselovými motory v osobních automobilech hodně otazníků. Statistiky poukazují na fakt, že poptávka po dieselech v nových vozech postupně klesá.

To vše se pak přenáší i k nám, do Čech, především od našich západních sousedů, z Německa, kde obecně klesá i zůstatková hodnota takových ojetin, což opět v důsledku snižuje „důvěryhodnost“ dieselů mezi zákazníky. Na čem se ale obavy spotřebitelů zakládají a proč ve veřejném povědomí panuje názor, že diesel nemá budoucnost? To vše rozebírá nedávno spuštěný portál www.NaftaNeniMrtva.cz.

Osvětlení problematiky by ale samo o sobě úplně v plném významu neodpovídalo heslům redakcí MotorVize.cz a AutoHled.cz, které za společným projektem stojí. Hlavním účelem je přinést především důležité rady spotřebitelům a doplnit tak denní činnost obou redakcí. V rámci nové webové prezentace je tak návštěvníkům k dispozici řada odborných publikací, mapa dosud platných uzavírek pro vjezd dieselových vozů, přehled dosud publikovaných recenzí nových vozů s dieselovými motory, porovnání jednotlivých parametrů benzínových a dieselových motorů, srovnávací videotest benzínového a dieselového motoru a nechybí ani interaktivní kalkulačka počítající finanční návratnost dražšího dieselového vozu.

Ilustrační foto ( Autor: Motorvize )

Jak to všechno začalo?

Naprosto ojedinělým projektem, který se věnuje především problematice nafouknuté mediální bubliny kolem vozů spalujících naftu, lehce překračují obě redakce svou působnost, i když k ní mají samotné magazíny poměrně blízko. Rubrika „Ze života“ magazínu MotorVize.cz totiž už dlouhou řádku let přináší mimo jiné rady běžným spotřebitelům a AutoHled.cz svou poradní funkci prezentuje už v samotném mottu: „Pomocník při výběru nového auta“.

Ilustrační foto ( Autor: Motorvize )

Co všechno lze na portálu nalézt?

Webová prezentace projektu je rozdělena do několika částí. První z nich uvádí sedm nejčastějších mýtů hovořících v neprospěch dieselů, u nichž může každý návštěvník pomocí stejnojmenného tlačítka zjistit pravdu. Obsah portálu ale spojuje většinu redaktorů obou redakčních týmů, druhá část totiž nabízí několik odborných publikací, z nichž první mapuje informace okolo kauzy dieselgate, která je považována za start „krize dieselů“. Další z redaktorů připojil úvahu na téma „budoucnost dieselů“.

Ilustrační foto ( Autor: Motorvize )

V neposlední řadě pak další publikace diskutuje nad problematikou globálních emisí, a toho, kde skutečně vzniká světové znečištění, neb osobní automobilová doprava tvoří jen zhruba 8 % velkého koláče CO2 a škodlivých plynů, které způsobují nepříznivý vývoj naší planety. Nechybí pak ani úryvek z reportáže o funkčnosti SCR, tedy filtrování zplodin močovinou v moderních dieselech (AdBlue). Za povšimnutí stojí i připojená mapa míst v Evropě, do kterých je zakázán vjezd vozů se staršími naftovými motory. Počet míst je ale snad až zarážející, a to především v kontextu všemožných „dieselových zákazů“, o kterých se v éteru tak často poslední dobou mluví…

Ilustrační foto ( Autor: Motorvize )

Testy, videotesty i interaktivní obsah, to vše čeká na návštěvníky!

O kousek níže můžete spatřit vedoucího projektu Honzu Novotného ve srovnávacímu videotestu (rubriky Za Volantem), v němž porovnali ekvivalentní dieselový a benzínový motor – čtenářům jsou tak opět (interaktivní podobou) ukázány reálné výhody a nevýhody jednotlivých paliv spalovacích motorů. Nikdo z redaktorů totiž netvrdil, že je diesel vždy nejlepší volbou a dostupný pro každého, ba naopak. Důležité ale je poukázat na to, pro koho a za jakých podmínek je vhodné to které palivo.

Ilustrační foto ( Autor: Motorvize )

Snad minimálně pro zajímavost v další sekci nechybí úryvek z nedávné studie šéfredaktora MotorVize.cz, v níž porovnává nepřímé emise běžného elektromobilu (podle průměrného emisního mixu připadajícího na vyrobenou elektřinu v ČR) s přímými (lokálními) emisemi běžného dieselového automobilu. V neposlední řadě jsou čtenářům nabídnuty odkazy na aktuální relevantní testy (recenze) nových vozů s moderními dieselovými motory.

Celou prezentaci završuje interaktivní kalkulačka, která umí každému návštěvníkovi spočítat, po kolika ujetých kilometrech se mu vyplatí příplatek za dieselový motor oproti benzínovému.

MotorVize.cz – Svět aut očima mladých lidí.

Online magazín s mottem „Svět aut očima mladých lidí“ již od roku 2014 přidává moderní a svěží dech oblasti automobilové žurnalistiky, který reprezentuje mladý redakční tým, neotřelé nápady a široký záběr od motorsportu přes nezaměnitelné recenze až po testy autodoplňků. V sekci „Ze života“ je možné nalézt nejrůznější rady spotřebitelům i důležité novinky ze světa motorismu (a motorsportu). Tým rubriky „Za Volantem“ připravuje videotesty těch nejzajímavějších nových vozů, které se na české scéně objevují.

Čtenáři mají možnost se s redaktory setkat i naživo – třeba na výroční akci určené „čtenářskému testování“ novinek a anketě o nejlepší vůz roku podle čtenářů. Zejména díky svým pokračujícím aktivitám, zvláště díky těm zaměřeným na další rozvoj, se redakce významně rozrůstá, zvyšuje svou publicitu a spouští nové projekty jako je třeba naftanenimrtva.cz. Značně tomu pomáhá i spolupráce s týmy #HORIZONTFULL a Autohled.cz, čímž dle slov šéfredaktora MotorVize kdysi vzniklo „silné trio“ zastřešující činnost od amatérské po tu nejvíce profesionální.


Čtěte také

Euro TV
 Václav Bruna

Majitel miliónového koně Peruána vzpomíná

Vzpomínková kniha lékaře, majitele trojnásobného vítěze Velké pardubické i prvního…

před 5 hodinami

 Home Credit, ilustrační foto

Kellner odkládá vstup Home Creditu na burzu v Hongkongu. Kvůli náladě na trhu i v ulicích

Česká miliardářská jednička Petr Kellner pravděpodobně odloží primární úpis akcií na…

před 6 hodinami

 Předseda spolku Milion Chvilek Mikuláš Minář

Odvolání Benešové, nebo další protesty. Milion chvilek dá na Letné Babišovi ultimátum

Při sobotní demonstraci na Letné chce spolek Milion chvilek dát premiérovi Andreji…

před 6 hodinami

 Nigel Farage, šéf Brexit Party

Farage pomohl Johnsonovi. V některých obvodech nepostaví kandidáty proti konzervativcům

Lídr britské protiunijní Strany pro brexit Nigel Farage dnes oznámil, že jeho uskupení v…

před 7 hodinami

Praha  Spodní část Václavského náměstí, vizualizace

Praha opraví spodní část Václavského náměstí. Revitalizace vyjde na 327 milionů korun

Oprava spodní části pražského Václavského náměstí vyjde Prahu na zhruba 326,6 milionu…

před 8 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Komentáře

Finance
Svátek 17. listopadu vychází letos na neděli, zůstanou obchody otevřené?
Úzkost a stres pomůže léčit virtuální realita
Jak a kdy vám může pronajimatel zvýšit nájem?
Stát zastropuje slevy v dopravě
Poslanci schválili zvýšení rodičovské. Co vše se změní?
Auta
Škoda Octavia IV (2020): Technické údaje všech motorizací
Škoda Octavia IV do detailu: Prohlédněte si s námi novou generaci českého bestselleru
Kvíz: Poznáte, které socialistické auto je na fotce?
Galerie: Motocyklové novinky pro rok 2020 na veletrhu EICMA
Elektrickým Géčkem zatím jezdí Arnold. Mercedes ale takový model chystá i pro ostatní
Hry pro příležitostné hráče