zavřít

Ty to zvládneš.cz - NEPOZORNOSTVýběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Británie představí na EXPO 2020 interaktivní Pavilon poezie

Britský pavilon se na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji stane místem, z něhož…

Rozhovor: K čemu je dobré vzdělání LL.M. a MBA?

Tituly MBA či LL.M. za jménem poutají pozornost. Absolvováním profesního vzdělání si…

Na Bořislavce bude stát umělecké dílo Federika Díaze

Kancelářské a obchodní centrum Bořislavka přinese letos Praze 6 nejen výraznou a světově…

 Erik Štefanovič, jednatel DELTA Česká republika
Erik Štefanovič, jednatel DELTA Česká republika
Autor: DELTA

S Erikem Štefanovičem o digitalizaci, BIM a úspěšných projektech bytových domů

07. října 2019, 08:00 - DELTA
 Erik Štefanovič, jednatel DELTA Česká republika
Erik Štefanovič, jednatel DELTA Česká republika
Autor: DELTA
Komerční sdělení
07. října 2019, 08:00

Skupina firem DELTA s hlavním sídlem v rakouském Welsu patří k vedoucím společnostem v oblasti architektury, projekce, stavebního a projektového managementu a IT na rakouském trhu. Velmi úspěšně si vede při plánování a projektové přípravě také na česko-slovenském trhu, na kterém funguje již 26 let.

Spolu s cirka 200 zaměstnanci a sídly v Rakousku, Čechách, na Slovensku a Ukrajině čerpá DELTA ze synergie svých mezinárodních zkušeností v oblasti stavebnictví. Coby poskytovatel komplexních služeb doprovází DELTA své klienty již více než 40 let celým stavebním projektem – od architektury až po kolaudaci. Erik Štefanovič, jednatel DELTA Česká republika vysvětluje, proč již dávno patří digitalizace, BIM a rezidenční výstavba do standardních služeb v portfoliu DELTA.

Z malé architektonické kanceláře jste se vyvinuly do mezinárodní skupiny firem, jež je expertem na pozemní stavitelství ve čtyřech zemích Evropy. Jak se z menší architektonické kanceláře v Rakousku stala mezinárodní skupina s nesmazatelnými úspěchy na poli projektového řízení staveb, implementace BIM či rezidenční výstavby?

DELTA byla založena v roce 1977 coby architektonická kancelář v Horním Rakousku, rakouská expanze začala otevřením sídla ve Vídni. Významnými regionálními pokroky v rozvoji bylo otevření sídel v ČR, na Slovensku a na Ukrajině. Obsahově se DELTA vyvíjela od architektonické kanceláře ke generálnímu projektantovi a později také ke stavebnímu managementu a celkové koordinaci projektů.

V roce 2000 se přidalo také založení vlastní IT dceřiné společnosti DELTA Netconsult, která naše služby podporuje právě v digitalizaci a efektivním managementu dat formou komunikační platformy Datenpool při koordinaci a řízení stavebních projektů včetně zavedení BIM do úseku projekce. Naší hlavní doménou byly zejména průmyslové stavby a obchodní domy, ale také stavby z oblasti zdravotnictví, školství, turismu nebo zábavy. V posledních letech se k tomu přidaly také úspěchy na poli projektové přípravy a realizace bytových a rezidenčních projektů.

DELTA se cítí být poskytovatelem komplexních služeb, které doprovází své klienty osobně pestrou škálou služeb napříč stavebním projektem. Co konkrétně to znamená pro Vaše klienty?

Pokud za námi přijde klient s konkrétním přáním, jsme z principu schopni tyto projekty kompletně převzít a úspěšně realizovat. Převezmeme na sebe odpovědnost nejen za architekturu, projekci, techniku budovy a statiku, ale také za celkový projektový management, tedy celkovou koordinaci stavby až k finálnímu předání klientovi k užívání. Mnoho těchto služeb jsou k dispozici přímo od našich specialistů, specifické služby jsme schopni zajistit buď sami nebo s pomocí partnerských firem na základě osvědčené spolupráce.

Digitalizace momentálně proniká téměř všemi oblastmi našeho života, odvětví stavebnictví není samozřejmě žádnou výjimkou. 360 stupňová vizualizace či virtuální realita je pro stavební projekty využívána již dlouho. Jak se k tomuto rozvoji stavíte Vy?

V základě velice pozitivně! Už je běžnou praxí, že dokážeme architektonický návrh projektu ukázat klientovi pomocí 3D brýlí a nabídnout mu tak možnost rozhodovat o změnách v jeho budoucím objektu, ještě ve fázi projekce, tedy bez nutnosti bourání, časových skluzů, prodražených nákladů. To mu umožní fundovanější rozhodnutí o jeho vlastní budově, neboť si ji může nejdříve virtuálně projít, dlouho předtím než je fyzicky postavena.

Důležité je ale zmínit, že pokud se firma otevře digitalizaci, je nutné, aby se nepřestala soustředit na člověka, neboť o toto soustředění je možné rychle přijít. Proto u našich digitálních opatření dbáme velmi citlivě na to, aby v centru stála partnerská projektová kultura a dobrá spolupráce jednotlivých členů. Coby mezinárodní skupina firem se musíme mezioborově a mezikulturně propojovat, aby bylo pro klienta dosaženo co nejlepšího výsledku při vývoji projektu. Tedy musí být nastolena určitá rovnováha mezi digitálními možnostmi a osobním kontaktem.

Aktivně nabízíte při vývoji projektu a projekci Building Information Modeling. Pro skupinu BMW zpracováváte dokonce standard BIM 5D. Model rozšířený o aspekty času a financí. Jakým konkrétním způsobem přispívá BIM k lepší kvalitě stavebního projektu?

Jsme přesvědčeni, že se jedná o technologii budoucnosti, neboť BIM je více než pouhý 3D model stavby. Jedná se o celkový společný model celého realizačního a projektového týmu, o nový způsob komunikace, sdílení dat a flexibilitu, která přináší klientovi jednoznačně časovou úsporu v projektové fázi, celkově ve financích a především v konečné kvalitě, která se projeví i v období provozu budovy díky kvalitní projektové dokumentaci s aktuálními daty pro případ rekonstrukce apod. Zmíněné nasazení 3D brýlí a virtuální procházka budovou, jednotlivými místnostmi, dávno předtím, než je budova postavena, jsou již třešničkou na pomyslném dortu.

Vloni jste úspěšně oslavili 25 let na českém trhu, otevřeli tři nové pobočky v rakouském Fishamendu, v Praze a ukrajinském Lvově, obhospodařili cirka 300 projektů. Co patří mezi Vaše nejbližší výzvy?

Přeji si, aby DELTA nadále dokazovala své úspěchy na poli projektového managementu při řízení stavebních projektů, kterým je v Čechách proslulá. Nejbližším cílem je rozšíření našich služeb v oblasti bytové výstavby také na český trh. Rádi bychom zkušenosti z našich úspěšných projektů ať už zmíním Althan Park či bytový dům Traviattagasse ve Vídni či celá čtvrť „Domů pro život“ v Aspernu na okraji Vídně či bytový dům Steinhaus v Horním Rakousku, který dokonce získal certifikát DGNB, přinesli také českým klientům.

Všechny tyto rezidenční projekty prokazují, že i v této oblasti výstavby máme nejen v Rakousku, ale i v Čechách či na Slovensku co nabídnout. A moje osobní vize je, aby se nám nadále dařilo do projektů prosazovat tzv. partnerskou projektovou kulturu a prosazovat stavění v týmu. Abychom dokázali v českém stavebnictví věnovat více energie na hledání řešení místo nesmyslného hádání a hledání viníka.


Čtěte také

 Kandidát na prezidenta USA Michael Bloomberg

Frontální útok: americkým prezidentem chce být několik současných a bývalých starostů

Poslední starosta opustil oválnou pracovnu před 90 lety. Souboj o prezidentskou nominaci…

před 47 minutami

 V Česku se rozmáhá hypoteční přeběhlictví - ilustrační foto

V Česku se rozmáhá hypoteční přeběhlictví. Bankám hrozí miliardové ztráty

Divoký vývoj úrokových sazeb dal vzniknout novému fenoménu. Turistika klientů za…

před 52 minutami

Praha  Coworking v Albatrosu, ilustrační foto

Miliardář Skala prodal Farnbauerovi budovu Albatrosu na Národní třídě

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na…

před 2 hodinami

Události  Společnost SpaceX na floridském mysu Canaveral úspěšně vyzkoušela nouzový záchranný systém

SpaceX úspěšně vyzkoušel nouzový záchranný systém. Loď s padáky přistála na mořské hladině

Kosmická loď Crew Dragon americké společnosti SpaceX dnes na floridském mysu Canaveral…

19. ledna 2020

 Snadno dostupné kosmopolitní město nabízí chutě celého světa

Netradiční berlínská gastronomie. Snadno dostupné kosmopolitní město nabízí chutě celého světa

Lipsko je prý nový Berlín. Není! Na sklonku loňského roku jsem vyzkoušela obojí a z…

19. ledna 2020

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Komentáře

Finance
Kdo bude letos muset zaplatit solidární daň?
Dodavatel elektřiny a plynu pro rok 2020. Jak vybrat nejlepší společnost?
Pohřeb a práce: kdy máte nárok na volno?
Vrácení daní 2020 - kdy dostanete daňový přeplatek?
Kdy budou pololetní prázdniny v roce 2020?
Auta
Víceúčelový autobus Scania pro rakouské hasiče
Vyplatí se elektromobil proti běžnému autu? Ano, musíte s ním ale jezdit až 10 let
Damon Motorcycles se pokusí o revoluci ve světě elektro biků
Fiat 124 Special T (1974) vs. VAZ 2101 (1975): Bratři z opačných břehů
Němci vyrábí nejméně aut za čtvrt století. Vláda už plánuje, jak krizi zmírnit
Hry pro příležitostné hráče