Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Astratex posiluje management, novým ředitelem je Ladislav Bárta

Lídr na středoevropském trhu se spodním prádlem a plavkami Astratex posiluje svůj…

Zahradní domky dají vaší zahradě nový rozměr

Na konci zimy opět plánujeme zahradní práce. Avšak zahrada bez místa na relaxaci není…

Nebankovní půjčky prolamují svou neblahou pověst

Ještě nedávno bylo spojení nebankovní půjčky téměř sprostým slovem. Lidé se na ně dívali…

Podzimní novinky na silnici od 1.10.2018

19. listopadu 2018, 08:00 - Clocan Marketing
Komerční sdělení
19. listopadu 2018, 08:00

Přichází podzim a měli bychom připravit naše vozidlo na studenější období. Kromě změny počasí čeká od podzimu na řidiče i změny v oblasti silničního provozu. Změna vybavení autolékárničky, povinné výbavy, STK či dalších oblastí, které se dotýkají většiny účastníků provozu a připomeneme si i informaci o výběru správného pojištění či o přezutí pneumatik.

Letošní změny

K 1. říjnu 2018 dochází ke změnám v oblasti silničního provozu a to ve věcech, se kterými by se měl seznámit každý aktivní motorista.

Změny v silničním zákoně

K 1. říjnu 2018 vstupuje v platnost novela silničního zákona o provozu na pozemních komunikacích. Vybrali jsme pro vás ty nejdůležitější změny:

Ulička pro záchranáře

Dle nových podmínek platí, že řidiči vozidel stojících v koloně na dálnici nebo silnici pro motorová vozidla musí vytvořit tzv. „Záchranářskou uličku“ pro bezpečný průjezd vozidel s právem přednosti jízdy, tedy pro vozidla záchranné služby, hasičů a policie. Ulička se vytváří mezi levým a přiléhajícím jízdním pruhem. V praxi to tedy bude vypadat tak, že doleva budou uhýbat pouze vozidla jedoucí v nejrychlejším levém jízdním pruhu, všichni ostatní se budou řadit doprava. Znamená to tedy, že ulička pro záchranáře se vytváří vedle pruhu, který je nejvíce vlevo. Touto změnou se naše pravidla sjednotí s okolními státy jako je Slovensko, Německo a Rakousko.

Modré a červené majáky

U vozidel záchranářů ještě chvíli zůstaneme, další změnou je, že vozidla hasičů, policie a záchranky mohou být nově vybaveny modrým a červeným světlem, namísto pouze čistě modrého světla, jak tomu bylo doposud. Tato úprava byla zařazena z důvodu lepší viditelnosti těchto vozidel.

Technická silniční kontrola

Změna je také v oblasti technických silničních kontrol, které se týkají stavu vozidla a jeho činnosti. V této oblasti dochází k prodloužení vzdálenosti, kterou musí řidič na základě vyzvání policie ujet k příslušnému zařízení provádějící danou kontrolu a to z původních 8 km na 16 km v součtu cesty tam i zpět. V případě, že je během kontroly zjištěna vážná či nebezpečná závada vozidla, řidič je povinen si technickou kontrolu uhradit sám. V opačných případech hradí kontrolu policie.

Stáčení tachometrů

Po dlouhých letech dohadů a nepřeberném množství stížností v této oblasti dochází i u nás k zavedení sankcí ve výši až půl milionu korun pro ty, kdo nelegálně stočili tachometr vozidla. Sankce budou zaměřeny především na firmy a jednotlivce, kteří tuto činnost provádí opakovaně a za úplatu, cílem není poškodit řidiče, kteří omylem auto se stočeným tachometrem koupí. Už nebude možné používat výmluvu na výměnu počítadla kilometrů z technických důvodů, v těchto případech musí být sepsán protokol o výměně. Do budoucna se také chystá úprava systémů stanic STK, kde by poté mělo dojít k automatickému upozorňování na případy, pokud se u daného vozidla zjistí nižší stav najetých km, než byl v rámci posledního záznamu.

Další změny

Změna nás také čeká v měření emisí, tedy výfukových plynů vozidel. Emisní stanice budou měřit těsnost DPF a kouřivost vozů se zpřísněným limitem 0,25. V rámci STK nás pak čeká změna v tom, že nově budou moci o zřízení linky STK požádat i běžné autoservisy. Novinka je také v oblasti registrace vozidel, novou speciální registrační značku obdrží některé elektromobily.

Změny v povinné výbavě

Mimo změny přímo v silničním zákoně, dochází také ke změně vyhlášky, která upravuje také obsah povinné výbavy a lékárničky.

Povinná výbava

Povinná výbava se od října 2018 poměrně výrazně zredukuje a to hned o několik položek, které jsou pro většinu nových automobilů zcela zbytečné. Stále zůstává povinnost mít ve vozidle autolékárničku, reflexní vestu a výstražný trojúhelník, tedy věci, které jsou nezbytné pro bezpečnost posádky při nehodě či poruše. Naopak vozit už není nutné náhradní sadu žárovek a pojistek. Dále pak u vozidel, která umožňují nouzové dojetí po defektu a zároveň defekt indikují nebo u vozidel, která jsou vybavena prostředky pro bezdemontážní opravu poškozené pneumatiky umožňující nouzové dojetí, můžete z výbavy vyndat i náhradní kolo, klíč na matice a příruční zvedák. Stejně tak je to možné v případě, že máte sjednanou nonstop asistenční službu, která vám opravu poškozené pneumatiky zajistí v rámci území celé ČR. Pozor ale na to, v případě že vaše vozidlo nesplňuje zmiňované podmínky, povinnost vozit výbavu pro výměnu poškozeného kola pro vás stále zůstává v platnosti.

Lékárnička

I obsah autolékárničky se dle nových podmínek o něco ztenčil. Vyřazeny byly tři položky a to náplast s polštářkem, plastová rouška a trojcípý šátek. Součástí lékárničky naopak dále zůstává náplast hladká cívka, obvaz hotový s jedním a dvěma polštářky, obinadlo škrtící pryžové, rukavice pryžové (latexové) v chirurgickém obalu, nůžky se zaoblenými hroty a isotermická folie s rozměrem min. 200 x 140 cm. Nyní také nebude z důvodu expirace jednotlivých součástí lékárničky požadována jejich výměna.

Přezutí pneumatik

Povinnost mít vozidlo přezuté do zimních pneumatik s odpovídající výškou dezénu, která je pro zimní období minimálně 4 mm, nastává začátkem listopadu. Po tomto datu už můžete vyjet s letními pneumatikami pouze v případě, že se na vozovce nenachází souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námraza anebo se vzhledem k povětrnostním podmínkám dá jejich výskyt předpokládat. S ohledem na náhlé výkyvy počasí, ke kterým v posledních letech dochází stále častěji, je ale určitě vhodnější vozidlo do zimních pneumatik obout rovnou a počasím se tak nenechat zaskočit.

Pojištění vašeho vozidla

S nadcházejícím podzimem a zimou bohužel také dochází ke zvyšování počtu nástrah, které nás mohou na silnici potkat. Ne jen nevlídné počasí nám může cestu znepříjemnit, typický je také zvýšený počet nehod při srážce se zvěří. I na to byste tedy měli myslet při výběru pojištění pro své vozidlo. Chránit ho můžete nejlépe sjednáním havarijního pojištění ve variantě allrisk, případně pak alespoň zařazením některého z možných připojištění do smlouvy povinného ručení. Vybrat můžete právě připojištění střetu se zvěří, případně živelní pojištění, které kryje škody na vašem vozidle způsobené například krupobitím, vichřicí, pádem stromu nebo sněhu na vozidlo. Vhod vám mohou také přijít rozšířené asistenční služby, které vám mimo jiné mohou zajistit i výše zmiňovanou opravu pneumatiky v případě jejího defektu.


Čtěte také

 Monetě Money Bank loni klesl čistý zisk, ilustrační foto

Štíhlejší fúze: Moneta o 1,25 miliardy snižuje nabídku na Air Bank a Home Credit

Společnost Moneta Money Bank se rozhodla snížit nabídku na převzetí konkurenta Air Bank a…

před 3 hodinami

Události Měření emisí u vozu Volkswagen v USA

Kolik emisí produkují moderní diesely? Většina motorů je hluboko pod limity

Další test ukázal, že moderní diesely jsou co do produkce emisí oxidů dusíku velmi čisté.…

před 4 hodinami

 Museo Ferrari (Maranello a Modena, Itálie)

Ferrari, Coca-Cola, Guinness. Kdo další to dotáhl k vlastnímu muzeu?

Muzea dnes už nejsou jen národní, technická či přírodovědná. Vlastní muzea mají i některé…

před 6 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Komentáře

Finance
Kouříte zdravě aneb jakým rizikem jsou náhražky cigaret?
Přes 371 tisíc domácností loni změnilo dodavatele. I proto, že se zdražovalo
Neomezená mobilní data nejsou a ani nebudou
Otcovská dovolená v roce 2019
Daňové zvýhodnění na děti: Česko vs. Slovensko
Auta
První opravdová Cupra se jmenuje Formentor a sází na plug…
Audi Q8 může mít výkon 330 koní také v kombinaci s dieselem. Stačí vznést požadavek na obvyklé místo
Jak chrání SUV chodce? Forester a RAV4 na výbornou, BMW X1 v podstatě vůbec
Srovnání pokut u nás, v Rakousku, Německu a na Slovensku: Koho bolí nejvíc?
Volkswagen T6.1: Nový vzhled, digitální přístrojový štít a řada asistenčních systémů
Technologie
Konkurent Chrome OS od Microsoftu teď interně nese označení Santorini
T-Mobile zvýšil tržby i zisk. Internet už dodává čtvrt milionu zákazníkům
Nvidia potichu vydala nová GPU pro levnější notebooky: GeForce MX250 a MX230
Steam se soustředí na hry. Ruší videopůjčovnu
Další Turing na cestě: Nvidia chystá i kartu GeForce GTX 1650, vyjde příští měsíc
Hry pro příležitostné hráče