Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Výnos z dražby sběratelské kolekce „Muži 28. října“ získají váleční veteráni a děti po úrazech

Unikátní sběratelská kolekce „Muži 28. října“ vytvořená na počest 100. výročí vzniku…

Na internetu můžete díky PayU a Google Pay platit na jedno kliknutí

Budoucnost online plateb na internetu je v jednoduchosti. Zákazník chce zaplatit snadno a…

Kávovar JURA je tradice v moderním obalu

Pokud se řekne švýcarská přesnost, zřejmě si jako první představíte švýcarské hodinky,…

Podzimní novinky na silnici od 1.10.2018

19. listopadu, 08:00 - Clocan Marketing
Komerční sdělení
19. listopadu, 08:00

Přichází podzim a měli bychom připravit naše vozidlo na studenější období. Kromě změny počasí čeká od podzimu na řidiče i změny v oblasti silničního provozu. Změna vybavení autolékárničky, povinné výbavy, STK či dalších oblastí, které se dotýkají většiny účastníků provozu a připomeneme si i informaci o výběru správného pojištění či o přezutí pneumatik.

Letošní změny

K 1. říjnu 2018 dochází ke změnám v oblasti silničního provozu a to ve věcech, se kterými by se měl seznámit každý aktivní motorista.

Změny v silničním zákoně

K 1. říjnu 2018 vstupuje v platnost novela silničního zákona o provozu na pozemních komunikacích. Vybrali jsme pro vás ty nejdůležitější změny:

Ulička pro záchranáře

Dle nových podmínek platí, že řidiči vozidel stojících v koloně na dálnici nebo silnici pro motorová vozidla musí vytvořit tzv. „Záchranářskou uličku“ pro bezpečný průjezd vozidel s právem přednosti jízdy, tedy pro vozidla záchranné služby, hasičů a policie. Ulička se vytváří mezi levým a přiléhajícím jízdním pruhem. V praxi to tedy bude vypadat tak, že doleva budou uhýbat pouze vozidla jedoucí v nejrychlejším levém jízdním pruhu, všichni ostatní se budou řadit doprava. Znamená to tedy, že ulička pro záchranáře se vytváří vedle pruhu, který je nejvíce vlevo. Touto změnou se naše pravidla sjednotí s okolními státy jako je Slovensko, Německo a Rakousko.

Modré a červené majáky

U vozidel záchranářů ještě chvíli zůstaneme, další změnou je, že vozidla hasičů, policie a záchranky mohou být nově vybaveny modrým a červeným světlem, namísto pouze čistě modrého světla, jak tomu bylo doposud. Tato úprava byla zařazena z důvodu lepší viditelnosti těchto vozidel.

Technická silniční kontrola

Změna je také v oblasti technických silničních kontrol, které se týkají stavu vozidla a jeho činnosti. V této oblasti dochází k prodloužení vzdálenosti, kterou musí řidič na základě vyzvání policie ujet k příslušnému zařízení provádějící danou kontrolu a to z původních 8 km na 16 km v součtu cesty tam i zpět. V případě, že je během kontroly zjištěna vážná či nebezpečná závada vozidla, řidič je povinen si technickou kontrolu uhradit sám. V opačných případech hradí kontrolu policie.

Stáčení tachometrů

Po dlouhých letech dohadů a nepřeberném množství stížností v této oblasti dochází i u nás k zavedení sankcí ve výši až půl milionu korun pro ty, kdo nelegálně stočili tachometr vozidla. Sankce budou zaměřeny především na firmy a jednotlivce, kteří tuto činnost provádí opakovaně a za úplatu, cílem není poškodit řidiče, kteří omylem auto se stočeným tachometrem koupí. Už nebude možné používat výmluvu na výměnu počítadla kilometrů z technických důvodů, v těchto případech musí být sepsán protokol o výměně. Do budoucna se také chystá úprava systémů stanic STK, kde by poté mělo dojít k automatickému upozorňování na případy, pokud se u daného vozidla zjistí nižší stav najetých km, než byl v rámci posledního záznamu.

Další změny

Změna nás také čeká v měření emisí, tedy výfukových plynů vozidel. Emisní stanice budou měřit těsnost DPF a kouřivost vozů se zpřísněným limitem 0,25. V rámci STK nás pak čeká změna v tom, že nově budou moci o zřízení linky STK požádat i běžné autoservisy. Novinka je také v oblasti registrace vozidel, novou speciální registrační značku obdrží některé elektromobily.

Změny v povinné výbavě

Mimo změny přímo v silničním zákoně, dochází také ke změně vyhlášky, která upravuje také obsah povinné výbavy a lékárničky.

Povinná výbava

Povinná výbava se od října 2018 poměrně výrazně zredukuje a to hned o několik položek, které jsou pro většinu nových automobilů zcela zbytečné. Stále zůstává povinnost mít ve vozidle autolékárničku, reflexní vestu a výstražný trojúhelník, tedy věci, které jsou nezbytné pro bezpečnost posádky při nehodě či poruše. Naopak vozit už není nutné náhradní sadu žárovek a pojistek. Dále pak u vozidel, která umožňují nouzové dojetí po defektu a zároveň defekt indikují nebo u vozidel, která jsou vybavena prostředky pro bezdemontážní opravu poškozené pneumatiky umožňující nouzové dojetí, můžete z výbavy vyndat i náhradní kolo, klíč na matice a příruční zvedák. Stejně tak je to možné v případě, že máte sjednanou nonstop asistenční službu, která vám opravu poškozené pneumatiky zajistí v rámci území celé ČR. Pozor ale na to, v případě že vaše vozidlo nesplňuje zmiňované podmínky, povinnost vozit výbavu pro výměnu poškozeného kola pro vás stále zůstává v platnosti.

Lékárnička

I obsah autolékárničky se dle nových podmínek o něco ztenčil. Vyřazeny byly tři položky a to náplast s polštářkem, plastová rouška a trojcípý šátek. Součástí lékárničky naopak dále zůstává náplast hladká cívka, obvaz hotový s jedním a dvěma polštářky, obinadlo škrtící pryžové, rukavice pryžové (latexové) v chirurgickém obalu, nůžky se zaoblenými hroty a isotermická folie s rozměrem min. 200 x 140 cm. Nyní také nebude z důvodu expirace jednotlivých součástí lékárničky požadována jejich výměna.

Přezutí pneumatik

Povinnost mít vozidlo přezuté do zimních pneumatik s odpovídající výškou dezénu, která je pro zimní období minimálně 4 mm, nastává začátkem listopadu. Po tomto datu už můžete vyjet s letními pneumatikami pouze v případě, že se na vozovce nenachází souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námraza anebo se vzhledem k povětrnostním podmínkám dá jejich výskyt předpokládat. S ohledem na náhlé výkyvy počasí, ke kterým v posledních letech dochází stále častěji, je ale určitě vhodnější vozidlo do zimních pneumatik obout rovnou a počasím se tak nenechat zaskočit.

Pojištění vašeho vozidla

S nadcházejícím podzimem a zimou bohužel také dochází ke zvyšování počtu nástrah, které nás mohou na silnici potkat. Ne jen nevlídné počasí nám může cestu znepříjemnit, typický je také zvýšený počet nehod při srážce se zvěří. I na to byste tedy měli myslet při výběru pojištění pro své vozidlo. Chránit ho můžete nejlépe sjednáním havarijního pojištění ve variantě allrisk, případně pak alespoň zařazením některého z možných připojištění do smlouvy povinného ručení. Vybrat můžete právě připojištění střetu se zvěří, případně živelní pojištění, které kryje škody na vašem vozidle způsobené například krupobitím, vichřicí, pádem stromu nebo sněhu na vozidlo. Vhod vám mohou také přijít rozšířené asistenční služby, které vám mimo jiné mohou zajistit i výše zmiňovanou opravu pneumatiky v případě jejího defektu.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Kolik si do konce roku vložit na penzijko, stavebko a životko?
Akcie Apple a Alphabet vymazaly letošní zisky
Jak si vyřídit živnostenský list a kolik to bude stát?
Kdy potřebujete návrh vkladu do katastru nemovitostí? Jde to online?
Zdražil váš dodavatel? Právě teď můžete bezplatně odejít
Auta
Jízdní dojmy: Autobusy Isuzu
Volkswagen Atlas Cross Sport: Další SUV s karoserií „kupé“ se představuje v sériové podobě
Kvíz: Poznáte auto jen podle fotky zadního světla?
CNG autobusy Solaris pro Paříž
Nová Mazda3 se ukázala v Praze. Jen dva týdny po světové premiéře v L.A.
Technologie
Cnews FM: Produkty od Googlu mizí, herní obchody přibývají [podcast]
Subnautica navždy zdarma: parádní dárek nově spuštěného Epic Games Storu
Tohle je 25 nejhorších hesel roku 2018. Stále vede 123456
Xbox Game Pass jen za polovinu. Za 1500 Kč můžete hrát 100+ her po celý rok
Stáhněte si zdarma hry Lego The Hobbit a Full Throttle Remastered
Hry pro příležitostné hráče