Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Protext Video: Konference CyberCon Brno 2019

Moderní technologie jako nástroj vládnutí, sociální inženýrství, novinky z oblasti…

Pronajaté auto vás může vyjít levněji než vlastní

Dvě třetiny Čechů si pořizují vozy maximálně za 200 000 korun. Volí tedy často starší…

Jak absolventi hodnotí náplň MBA studia? Zjistili jsme v unikátním průzkumu!

Jsou absolventi MBA studia spokojeni s jeho obsahovou náplní? Jak hodnotí odbornou a…

 Podzimní novinky na silnici od 1.10.2018
Podzimní novinky na silnici od 1.10.2018
Autor: Clocan Marketing

Podzimní novinky na silnici od 1.10.2018

19. listopadu 2018, 08:00 - Clocan Marketing
 Podzimní novinky na silnici od 1.10.2018
Podzimní novinky na silnici od 1.10.2018
Autor: Clocan Marketing
Komerční sdělení
19. listopadu 2018, 08:00

Přichází podzim a měli bychom připravit naše vozidlo na studenější období. Kromě změny počasí čeká od podzimu na řidiče i změny v oblasti silničního provozu. Změna vybavení autolékárničky, povinné výbavy, STK či dalších oblastí, které se dotýkají většiny účastníků provozu a připomeneme si i informaci o výběru správného pojištění či o přezutí pneumatik.

Letošní změny

K 1. říjnu 2018 dochází ke změnám v oblasti silničního provozu a to ve věcech, se kterými by se měl seznámit každý aktivní motorista.

Změny v silničním zákoně

K 1. říjnu 2018 vstupuje v platnost novela silničního zákona o provozu na pozemních komunikacích. Vybrali jsme pro vás ty nejdůležitější změny:

Ulička pro záchranáře

Dle nových podmínek platí, že řidiči vozidel stojících v koloně na dálnici nebo silnici pro motorová vozidla musí vytvořit tzv. „Záchranářskou uličku“ pro bezpečný průjezd vozidel s právem přednosti jízdy, tedy pro vozidla záchranné služby, hasičů a policie. Ulička se vytváří mezi levým a přiléhajícím jízdním pruhem. V praxi to tedy bude vypadat tak, že doleva budou uhýbat pouze vozidla jedoucí v nejrychlejším levém jízdním pruhu, všichni ostatní se budou řadit doprava. Znamená to tedy, že ulička pro záchranáře se vytváří vedle pruhu, který je nejvíce vlevo. Touto změnou se naše pravidla sjednotí s okolními státy jako je Slovensko, Německo a Rakousko.

Modré a červené majáky

U vozidel záchranářů ještě chvíli zůstaneme, další změnou je, že vozidla hasičů, policie a záchranky mohou být nově vybaveny modrým a červeným světlem, namísto pouze čistě modrého světla, jak tomu bylo doposud. Tato úprava byla zařazena z důvodu lepší viditelnosti těchto vozidel.

Technická silniční kontrola

Změna je také v oblasti technických silničních kontrol, které se týkají stavu vozidla a jeho činnosti. V této oblasti dochází k prodloužení vzdálenosti, kterou musí řidič na základě vyzvání policie ujet k příslušnému zařízení provádějící danou kontrolu a to z původních 8 km na 16 km v součtu cesty tam i zpět. V případě, že je během kontroly zjištěna vážná či nebezpečná závada vozidla, řidič je povinen si technickou kontrolu uhradit sám. V opačných případech hradí kontrolu policie.

Stáčení tachometrů

Po dlouhých letech dohadů a nepřeberném množství stížností v této oblasti dochází i u nás k zavedení sankcí ve výši až půl milionu korun pro ty, kdo nelegálně stočili tachometr vozidla. Sankce budou zaměřeny především na firmy a jednotlivce, kteří tuto činnost provádí opakovaně a za úplatu, cílem není poškodit řidiče, kteří omylem auto se stočeným tachometrem koupí. Už nebude možné používat výmluvu na výměnu počítadla kilometrů z technických důvodů, v těchto případech musí být sepsán protokol o výměně. Do budoucna se také chystá úprava systémů stanic STK, kde by poté mělo dojít k automatickému upozorňování na případy, pokud se u daného vozidla zjistí nižší stav najetých km, než byl v rámci posledního záznamu.

Další změny

Změna nás také čeká v měření emisí, tedy výfukových plynů vozidel. Emisní stanice budou měřit těsnost DPF a kouřivost vozů se zpřísněným limitem 0,25. V rámci STK nás pak čeká změna v tom, že nově budou moci o zřízení linky STK požádat i běžné autoservisy. Novinka je také v oblasti registrace vozidel, novou speciální registrační značku obdrží některé elektromobily.

Změny v povinné výbavě

Mimo změny přímo v silničním zákoně, dochází také ke změně vyhlášky, která upravuje také obsah povinné výbavy a lékárničky.

Povinná výbava

Povinná výbava se od října 2018 poměrně výrazně zredukuje a to hned o několik položek, které jsou pro většinu nových automobilů zcela zbytečné. Stále zůstává povinnost mít ve vozidle autolékárničku, reflexní vestu a výstražný trojúhelník, tedy věci, které jsou nezbytné pro bezpečnost posádky při nehodě či poruše. Naopak vozit už není nutné náhradní sadu žárovek a pojistek. Dále pak u vozidel, která umožňují nouzové dojetí po defektu a zároveň defekt indikují nebo u vozidel, která jsou vybavena prostředky pro bezdemontážní opravu poškozené pneumatiky umožňující nouzové dojetí, můžete z výbavy vyndat i náhradní kolo, klíč na matice a příruční zvedák. Stejně tak je to možné v případě, že máte sjednanou nonstop asistenční službu, která vám opravu poškozené pneumatiky zajistí v rámci území celé ČR. Pozor ale na to, v případě že vaše vozidlo nesplňuje zmiňované podmínky, povinnost vozit výbavu pro výměnu poškozeného kola pro vás stále zůstává v platnosti.

Změny v autolékárničce ( Zdroj: Clocan Marketing, Autor: Clocan Marketing )

Lékárnička

I obsah autolékárničky se dle nových podmínek o něco ztenčil. Vyřazeny byly tři položky a to náplast s polštářkem, plastová rouška a trojcípý šátek. Součástí lékárničky naopak dále zůstává náplast hladká cívka, obvaz hotový s jedním a dvěma polštářky, obinadlo škrtící pryžové, rukavice pryžové (latexové) v chirurgickém obalu, nůžky se zaoblenými hroty a isotermická folie s rozměrem min. 200 x 140 cm. Nyní také nebude z důvodu expirace jednotlivých součástí lékárničky požadována jejich výměna.

Přezutí pneumatik

Povinnost mít vozidlo přezuté do zimních pneumatik s odpovídající výškou dezénu, která je pro zimní období minimálně 4 mm, nastává začátkem listopadu. Po tomto datu už můžete vyjet s letními pneumatikami pouze v případě, že se na vozovce nenachází souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námraza anebo se vzhledem k povětrnostním podmínkám dá jejich výskyt předpokládat. S ohledem na náhlé výkyvy počasí, ke kterým v posledních letech dochází stále častěji, je ale určitě vhodnější vozidlo do zimních pneumatik obout rovnou a počasím se tak nenechat zaskočit.

Pojištění vašeho vozidla

S nadcházejícím podzimem a zimou bohužel také dochází ke zvyšování počtu nástrah, které nás mohou na silnici potkat. Ne jen nevlídné počasí nám může cestu znepříjemnit, typický je také zvýšený počet nehod při srážce se zvěří. I na to byste tedy měli myslet při výběru pojištění pro své vozidlo. Chránit ho můžete nejlépe sjednáním havarijního pojištění ve variantě allrisk, případně pak alespoň zařazením některého z možných připojištění do smlouvy povinného ručení. Vybrat můžete právě připojištění střetu se zvěří, případně živelní pojištění, které kryje škody na vašem vozidle způsobené například krupobitím, vichřicí, pádem stromu nebo sněhu na vozidlo. Vhod vám mohou také přijít rozšířené asistenční služby, které vám mimo jiné mohou zajistit i výše zmiňovanou opravu pneumatiky v případě jejího defektu.


Čtěte také

ČD Cargo

Osekané vedení drah dalo nové smlouvy manažerům ČD Cargo

Ještě než České dráhy stihly dovolit nové členy svého představenstva, připravila…

před 3 hodinami

 Bývalý tajemník SPD Jaroslav Staník

Trest za urážky homosexuálů a Romů. Soud potvrdil Staníkovi roční podmínku

Odvolací pražský městský soud dnes potvrdil bývalému tajemníkovi SPD Jaroslavu Staníkovi…

před 3 hodinami

Události  Ilustrační foto

Vítěz americké krize studentských půjček? Armáda

Americká armáda tento týden oznámila, že již splnila náborový plán pro letošní rok. Do…

před 3 hodinami

 Vesnice Boca Chica je v těsné blízkosti kosmodromu Space X

Nenapadlo nás, že vás rakety budou rušit. SpaceX se snaží vykoupit rodinné domy v okolí kosmodromu

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska opožděně oslovila obyvatele vesnice Boca Chica…

před 4 hodinami

Premiér Andrej Babiš

Šaroch: Babiš měl enormní zájem na stavbě Čapího hnízda. Jeho vliv na chod areálu se ale neprokázal

Městské státní zastupitelství v Praze zveřejnilo rozhodnutí o zastavení trestního stíhání…

před 4 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Komentáře

Finance
Státní svátky 2019 - jak vycházejí podzimní svátky a Vánoce?
Kdy klesnou ceny bytů v ČR ve městech a na venkově
Jak a kde si v roce 2019 zařídit ošetřovné?
Jak se růst minimální mzdy dotkne rodičů, důchodců či OBZP?
Kolik milionů je třeba na předčasný důchod?
Auta
Další automobilka přichází s koloběžkou. „Mercedes mezi…
Srovnávací test H-D FXDR 114 vs. Ducati Diavel 1260 S: Mistři sprintu
Tesla už se na Nürburgringu cítí jako doma. Nejen že je (asi) rychlejší než Taycan, ale má tu i své nabíječky
Fiat o víkendu oslaví 120. výročí výstavou v Trojském zámku. Těšte se na nejméně 300 aut
Mazda do Tokia přiveze svůj první elektromobil. A to hned se dvěma typy pohonu
Hry pro příležitostné hráče