Podle čeho vybrat ty správné gumové koberce do auta? - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Podle čeho vybrat ty správné gumové koberce do auta?

,
Podle čeho vybrat ty správné gumové koberce do auta?
Zdroj: Luma marketing

I ten nejlepší autokoberec jednou prohraje souboj se štěrkem, blátem, listím a dalšími nečistotami. Pokud ale člověk v autě plánuje udržet čistotu a pohodlí i nadále, opotřebené a zničené koberce je potřeba nahradit. Jak se vyznat v nabídkách prodejců autodoplňků?

Poradíme, na co se při nákupu nového koberce do auta zaměřit.

Textilní, nebo gumové?

Nejdůležitější rozhodnutí při výběru autokoberce je spojeno s výběrem materiálu – přiklonit se ke gumě, nebo textilu?

Textilní koberce vypadají v autě velmi dobře, lze je navíc barevně velmi dobře ladit s interiérem. Bohužel, každý kontakt se špínou se na textilním koberci podepíše hodně výrazně. A mnohdy také téměř nadobro, skvrny po kávě či zmrzlině mizí jen po velmi pracném čištění.

S gumovými autokoberci se podobného osudu bát nemusíte. I když možná není tak vizuálně přitažlivý jako textilní verze (nezapomeňme však na hodnotu jednoduchosti a minimalismu), nečistoty se do něj nevsáknou a nemají šanci vytvořit skvrny. Ani ta nejagresivnější špína v podobě blátivého sněhu se solí neodolá jednoduchému opláchnutí. Gumový koberec pak stačí jen osušit a je připraven na další cesty. 

Každý z materiálů má prostě něco do sebe – vždy bude záležet na konkrétních požadavcích. V luxusních limuzínách se budou alespoň v létě vyjímat koberce textilní. U denně provozovaných aut hlavně ve vlhkých měsících a v zimě jsou ale vždy lepší a praktičtější volbou koberce gumové.

Zajímejte se o materiál

Gumové koberce obecně nepatří zrovna k nejdražším autodoplňkům, rozdíly v cenách kvalitních a méně kvalitních kousků tedy nejsou nikterak likvidační. Doporučujeme se proto vyhýbat těm nejlevnějším výrobkům s příměsí PVC. Takto nekvalitní kousky totiž bývají příliš měkké a mají tendenci se kroutit či rovnou praskat.

Nesmí propouštět špínu a klouzat

Koberce s nižšími okraji se vyznačují snadnější manipulací, zároveň ale u nich hrozí, že jakákoliv tekutina z koberce přeteče a dále pošpiní interiér vozu. Jestliže ve vašem autě často cestujete s dětmi (limonáda je nejhorší nepřítel) nebo si rádi za jízdy dopřáváte kávu, zvolte radši koberec s okrajem vyšším než 2 cm. V opačném případě by měl postačovat okraj okolo 1 cm.

Přelévání tekutiny brání nejenom výška okraje, ale také vystouplý profil na gumových kobercích. Vzorek koberců je důležitým aspektem, který bychom při koupi neměli přehlížet. Hraje velkou roli i v tom, jak moc nám na gumové podložce budou klouzat nohy. Speciálně vyztužené bývají namáhané prostory okolo pedálů.

I tady lze pozorovat rozdíly jednotlivých výrobců. Zatímco jemně parfémované koberce Gledring často sází na designový vzor a nižší okraj, kousky firem jako Rigum, Petex nebo Rezaw-Plast používají tradičnější rastr.

Správný koberec sedí jako ulitý

Ze všeho nejdůležitější je zvolit velikost koberců. Univerzální koberce je často nutné manuálně upravovat, což vede k znehodnocení a zhoršení funkčních vlastností. Místo univerzálních řešení se proto radši poohlédněte po pasujícím kousku šitém na míru vašeho vozu.

Podle čeho vybrat ty správné gumové koberce do auta?
3 (60%) 3 hlasování
Diskuze