Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Výnos z dražby sběratelské kolekce „Muži 28. října“ získají váleční veteráni a děti po úrazech

Unikátní sběratelská kolekce „Muži 28. října“ vytvořená na počest 100. výročí vzniku…

Na internetu můžete díky PayU a Google Pay platit na jedno kliknutí

Budoucnost online plateb na internetu je v jednoduchosti. Zákazník chce zaplatit snadno a…

Kávovar JURA je tradice v moderním obalu

Pokud se řekne švýcarská přesnost, zřejmě si jako první představíte švýcarské hodinky,…

OVB - Rok 2008 vs. 2018: Další krize může být pro Evropu ještě hlubší

03. prosince, 12:53 - Richard Beneš, produktový a obchodní ředitel OVB Allfinanz, a.s.
Komerční sdělení
03. prosince, 12:53

Možná už to mnozí zapomněli, ale finanční krize naplno vypukla před více než deseti lety. Naše země, stejně jako třeba Německo, je dnes oproti zbytku Evropy na další krizi mnohem lépe připravena, přesto se ani nám nevyhne, říkají poradci z OVB.

Na září 2008 nevzpomíná většina investorů zrovna ráda. Naplno se rozjel problém amerických hypoték, banky začaly krachovat, lidé si ze strachu raději vybírali peníze z účtů, makléři si v noci rvali vlasy a grafy burz po celém světě vykreslovaly Mariánský příkop. Pamatujete si, co jste v tu dobu dělali? Asi to ve vás nezanechalo tak silný dojem jako 11. září, kdy většina lidí ví docela přesně, kde se nacházela, když teroristé nasměrovali ukradená letadla do symbolu západního světa, takzvaných dvojčat v New Yorku. O to hlubší následky ale mělo to, co se dělo po roce 2008.

Ke snižování dluhů státy přistoupily vlažně

Analytici finanční krizi, která přišla v roce 2008, označují – po Velké hospodářské krizi ze třicátých let – jako největší krizi v novodobých dějinách. Ono už hodně lidí pozapomnělo, ale tehdy to vypadalo, že se každý den může náš finanční svět doslova zhroutit. Problémy totiž neměly jenom americké banky, ve velkém se krize dotkla také Evropy. Země jako Portugalsko, Itálie, Řecko a Španělsko měly velké potíže s financováním, protože jejich dluhopisy nikdo nechtěl – přezdívalo se jim dluhopisy zemí PIGS. Tato slovní hříčka (složenina z počátečních písmen názvů těchto států), která v překladu z angličtiny znamená „prasečí“, přitom opravdu není náhodná. Řecko bylo vlastně nejviditelnějším symbolem krize v Evropě. V zemi nefungovalo takřka nic, banky byly zavřené, nezaměstnaná byla skoro třetina lidí a polovina mladých do 35 let. Těm pak nezbývalo nic jiného než stávkovat a dělat nepokoje v Aténách, což s velkým zájmem přenášela všechna média. Mimochodem, víte, že řecká nezaměstnanost ani deset let od vypuknutí krize stále ani zdaleka nedosahuje předkrizových hodnot? Nezaměstnaných mladých lidí je stále více než třetina (37,8 %).

Obrázek 1 - řecká nezaměstnanost

Jak to vlastně bylo a je se zadlužením těchto států? Poučily se, nebo ne? Když vezmeme Evropskou unii jako celek, tak jsou čísla nemilosrdná. K malému snižování dluhu sice dochází, ale tempo je opravdu pomalé.

Obrázek 2 - veřejný dluh / HDP EU

Číslo se sice snižuje, ale na hranici před krizí – tedy k 60 % dluhu vůči HDP – bychom se tímto tempem dostali za dalších 14 let, tzn. v roce 2032, a to jen v případě, že by nepřišel žádný další otřes. Co je ale více alarmující, je fakt, že problematické země, které by nyní v časech dobrých měly pokud možno co nejvíce svého dluhu umazávat, se o to slušně řečeno vůbec nepokoušejí. Jejich zadlužení rostlo zhruba do roku 2014 a od té doby stagnuje. Země, která skutečně táhne snižování zadlužení v rámci Evropské unie, je Německo, které už dosáhlo se svým zadlužením na předkrizové období. Co to znamená pro další vývoj?

Obrázek 3 – HDP / veřejný dluh Německa

Kdo půjčí předluženým?

To není složité vydedukovat. Je to stejné jako v životě – bohatší se stávají bohatšími a chudší směřují do dluhové pasti, protože mají stále hlouběji do kapsy. Až přijde další otřes, bude to pro jižní země ještě větší rána, než tomu bylo v roce 2008, protože budou vycházet z daleko horších ekonomických podmínek. Je tak zcela reálné, že další krize v Evropě bude ještě hlubší než ta minulá. Všemi kroky, které vlády podnikly, jsme si na tento scénář zadělali. Až komicky v tomto ohledu působí například šrotovné v porovnáním s nařízením snižování emisí u osobních automobilů. Kdo si bude kupovat v krizi dražší auto na elektrický pohon, když se lidé budou bát o práci? A můžeme pokračovat. V době krize totiž centrální banky přistoupily ke snižování úrokových sazeb a k odkupům státních dluhopisů. Kam ale budou dnes centrální banky snižovat úrokové sazby, když už jsou na nule? Jak budou kupovat státní dluhopisy, když se ještě nezbavily těch starých? A vůbec nejdůležitější otázka: Kdo bude financovat země, které nedokážou dlouhodobě snížit svoje zadlužení? Kdo půjčí člověku, který ještě nezačal splácet dluhy?

Česko jako ostrůvek naděje

Mazat si med kolem pusy asi nemůžeme. Pravděpodobnost, že v případě další krize zůstane Česko nezasaženo, je nulová. Naše země je tak malá, že je takřka přikována k vývoji v Evropě. Přesto můžeme najít mnoho pozitiv. Zejména pak výši zadlužení země a velmi nízkou nezaměstnanost. Pozitivní roli sehrává také centrální banka, která úspěšně opustila intervence, přistoupila včas ke zvyšování základních úrokových sazeb a snaží se zkrotit rozehřátý nemovitostní trh.

Obrázek 4 – veřejný dluh / HDP ČR

Obrázek 5 – nezaměstnanost ČR

Obrázek 6 – základní úroková sazba ČNB

Případná krize by tak Česko měla zasáhnout méně intenzivně než jižní státy. Přesto se dá počítat s tím, že se prudce zvýší nezaměstnanost, sníží se platy a sníží se také ceny nemovitostí, které rostly obrovským tempem. To by ale v případě krize nemělo být pro naši ekonomiku fatální. Otázkou však zůstává, jak velká ona krize bude a jestli ji ustojí zmínění Jihoevropané. Ti jsou na tom dnes mnohem hůře než my. A jakmile začnou krachovat, může být i pro nás krize velmi drsná.

Článek připravila společnost OVB.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Zdražil váš dodavatel? Právě teď můžete bezplatně odejít
Jak si vyřídit výpis z katastru nemovitostí online?
Příspěvek na péči může měsíčně dělat i přes 15 000 Kč. Kdo má na něj nárok?
Lucemburčané si odchodem do penze pohorší nejméně
Jak banka rozhodne, jestli vám dá, nebo nedá půjčku?
Auta
10 ekologických „kazítek“, která prodražují provoz auta
Smutníte po G 500 4×4 „na druhou“? Brabus 700 je ještě extrémnější, exkluzivnější a ne o moc dražší
Právě vychází časopis Motocykl 12/2018
Elektrobusy EKOVA Electron s ultrarychlým nabíjením
Seat Tarraco není čistý klon Kodiaqu. K Allspace má blíž (první dojmy)
Technologie
Mobilní internet v zahraničí zlevní. Jak vypadá EU roaming v roce 2019?
Intel odhalil architekturu Sunny Cove pro procesory Ice Lake. A plán, co přijde po ní
Telegram zlepšil jazykovou podporu. Jak aktivovat komunitní český překlad?
Telefony porostou. Příští rok bude nejvíce těch s 6″ displeji a většími
GTA V nikdy nebylo levnější. Hru pro PC můžete mít za hubičku
Hry pro příležitostné hráče