Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

 Ilustrační foto
Ilustrační foto
Autor: OVB

OVB - Rok 2008 vs. 2018: Další krize může být pro Evropu ještě hlubší

03. prosince 2018, 12:53 - Richard Beneš, produktový a obchodní ředitel OVB Allfinanz, a.s.
 Ilustrační foto
Ilustrační foto
Autor: OVB
Komerční sdělení
03. prosince 2018, 12:53

Možná už to mnozí zapomněli, ale finanční krize naplno vypukla před více než deseti lety. Naše země, stejně jako třeba Německo, je dnes oproti zbytku Evropy na další krizi mnohem lépe připravena, přesto se ani nám nevyhne, říkají poradci z OVB.

Na září 2008 nevzpomíná většina investorů zrovna ráda. Naplno se rozjel problém amerických hypoték, banky začaly krachovat, lidé si ze strachu raději vybírali peníze z účtů, makléři si v noci rvali vlasy a grafy burz po celém světě vykreslovaly Mariánský příkop. Pamatujete si, co jste v tu dobu dělali? Asi to ve vás nezanechalo tak silný dojem jako 11. září, kdy většina lidí ví docela přesně, kde se nacházela, když teroristé nasměrovali ukradená letadla do symbolu západního světa, takzvaných dvojčat v New Yorku. O to hlubší následky ale mělo to, co se dělo po roce 2008.

Ke snižování dluhů státy přistoupily vlažně

Analytici finanční krizi, která přišla v roce 2008, označují – po Velké hospodářské krizi ze třicátých let – jako největší krizi v novodobých dějinách. Ono už hodně lidí pozapomnělo, ale tehdy to vypadalo, že se každý den může náš finanční svět doslova zhroutit. Problémy totiž neměly jenom americké banky, ve velkém se krize dotkla také Evropy. Země jako Portugalsko, Itálie, Řecko a Španělsko měly velké potíže s financováním, protože jejich dluhopisy nikdo nechtěl – přezdívalo se jim dluhopisy zemí PIGS. Tato slovní hříčka (složenina z počátečních písmen názvů těchto států), která v překladu z angličtiny znamená „prasečí“, přitom opravdu není náhodná. Řecko bylo vlastně nejviditelnějším symbolem krize v Evropě. V zemi nefungovalo takřka nic, banky byly zavřené, nezaměstnaná byla skoro třetina lidí a polovina mladých do 35 let. Těm pak nezbývalo nic jiného než stávkovat a dělat nepokoje v Aténách, což s velkým zájmem přenášela všechna média. Mimochodem, víte, že řecká nezaměstnanost ani deset let od vypuknutí krize stále ani zdaleka nedosahuje předkrizových hodnot? Nezaměstnaných mladých lidí je stále více než třetina (37,8 %).

Obrázek 1 - řecká nezaměstnanost ( Zdroj: tradingeconomics.com, Autor: tradingeconomics.com )

Obrázek 1 - řecká nezaměstnanost

Jak to vlastně bylo a je se zadlužením těchto států? Poučily se, nebo ne? Když vezmeme Evropskou unii jako celek, tak jsou čísla nemilosrdná. K malému snižování dluhu sice dochází, ale tempo je opravdu pomalé.

Obrázek 2 - veřejný dluh / HDP EU ( Zdroj: tradingeconomics.com, Autor: tradingeconomics.com )
Obrázek 2 - veřejný dluh / HDP EU

Číslo se sice snižuje, ale na hranici před krizí – tedy k 60 % dluhu vůči HDP – bychom se tímto tempem dostali za dalších 14 let, tzn. v roce 2032, a to jen v případě, že by nepřišel žádný další otřes. Co je ale více alarmující, je fakt, že problematické země, které by nyní v časech dobrých měly pokud možno co nejvíce svého dluhu umazávat, se o to slušně řečeno vůbec nepokoušejí. Jejich zadlužení rostlo zhruba do roku 2014 a od té doby stagnuje. Země, která skutečně táhne snižování zadlužení v rámci Evropské unie, je Německo, které už dosáhlo se svým zadlužením na předkrizové období. Co to znamená pro další vývoj?

Obrázek 3 – HDP / veřejný dluh Německa ( Zdroj: tradingeconomics.com, Autor: tradingeconomics.com )
Obrázek 3 – HDP / veřejný dluh Německa

Kdo půjčí předluženým?

To není složité vydedukovat. Je to stejné jako v životě – bohatší se stávají bohatšími a chudší směřují do dluhové pasti, protože mají stále hlouběji do kapsy. Až přijde další otřes, bude to pro jižní země ještě větší rána, než tomu bylo v roce 2008, protože budou vycházet z daleko horších ekonomických podmínek. Je tak zcela reálné, že další krize v Evropě bude ještě hlubší než ta minulá. Všemi kroky, které vlády podnikly, jsme si na tento scénář zadělali. Až komicky v tomto ohledu působí například šrotovné v porovnáním s nařízením snižování emisí u osobních automobilů. Kdo si bude kupovat v krizi dražší auto na elektrický pohon, když se lidé budou bát o práci? A můžeme pokračovat. V době krize totiž centrální banky přistoupily ke snižování úrokových sazeb a k odkupům státních dluhopisů. Kam ale budou dnes centrální banky snižovat úrokové sazby, když už jsou na nule? Jak budou kupovat státní dluhopisy, když se ještě nezbavily těch starých? A vůbec nejdůležitější otázka: Kdo bude financovat země, které nedokážou dlouhodobě snížit svoje zadlužení? Kdo půjčí člověku, který ještě nezačal splácet dluhy?

Česko jako ostrůvek naděje

Mazat si med kolem pusy asi nemůžeme. Pravděpodobnost, že v případě další krize zůstane Česko nezasaženo, je nulová. Naše země je tak malá, že je takřka přikována k vývoji v Evropě. Přesto můžeme najít mnoho pozitiv. Zejména pak výši zadlužení země a velmi nízkou nezaměstnanost. Pozitivní roli sehrává také centrální banka, která úspěšně opustila intervence, přistoupila včas ke zvyšování základních úrokových sazeb a snaží se zkrotit rozehřátý nemovitostní trh.

Obrázek 4 – veřejný dluh / HDP ČR ( Zdroj: tradingeconomics.com, Autor: tradingeconomics.com )
Obrázek 4 – veřejný dluh / HDP ČR

Obrázek 5 – nezaměstnanost ČR ( Zdroj: tradingeconomics.com, Autor: tradingeconomics.com )
Obrázek 5 – nezaměstnanost ČR

Obrázek 6 – základní úroková sazba ČNB ( Zdroj: tradingeconomics.com, Autor: tradingeconomics.com )
Obrázek 6 – základní úroková sazba ČNB

Případná krize by tak Česko měla zasáhnout méně intenzivně než jižní státy. Přesto se dá počítat s tím, že se prudce zvýší nezaměstnanost, sníží se platy a sníží se také ceny nemovitostí, které rostly obrovským tempem. To by ale v případě krize nemělo být pro naši ekonomiku fatální. Otázkou však zůstává, jak velká ona krize bude a jestli ji ustojí zmínění Jihoevropané. Ti jsou na tom dnes mnohem hůře než my. A jakmile začnou krachovat, může být i pro nás krize velmi drsná.

Článek připravila společnost OVB.


Čtěte také

 Ilustrační foto

Brno pracuje víc než Praha, říká „bagetový“ index

Čísla tohoto indexu je třeba brát s rezervou, ale jako jeden ze způsobů zajímavých…

19. července 2019

Ilustrační foto

Státní dluh stoupl na 1,7 bilionu. Na každého Čecha hypoteticky připadá 160 800 korun

Státní dluh v prvním pololetí stoupl o 90,6 miliardy na 1,713 bilionu korun. Důvodem…

19. července 2019

Chemický závod Unipetrolu v Litvínově

Unipetrol se dostal ze ztráty. Ve druhém čtvrtletí skončil v zisku 1,8 miliardy korun

Petrochemickému holdingu Unipetrol v letošním druhém čtvrtletí vzrostly meziročně tržby…

19. července 2019

Události Přikrmování dítěte, ilustrační foto

WHO varuje: V dětských výživách je příliš cukru, vzniká na něm závislost

Světová zdravotnická organizace (WHO) zkoumala potraviny určené pro děti ve věku od…

19. července 2019

Události  Americký prezident Donald Trump

Americká vojenská loď v Hormuzském průlivu sestřelila íránský dron, oznámil Trump

Americká vojenská loď u Hormuzského průlivu sestřelila íránský bezpilotní stroj, který se…

19. července 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Komentáře

Finance
Kdy je možné vyplatit ze společnosti s ručením omezeným podíl na zisku?
Zrušili nebo zpozdili vám let? Požádejte o odškodné
Potíže s dodavatelem energií: Kde vám pomůžou?
Jaké doklady vyřídit při bourání starého domu?
Nemějte strach z předmanželské smlouvy
Auta
Bentley představuje Flying Spur v provedení First Edition.…
Je opravdu dieselový Mercedes stejně čistý jako elektromobil? Samozřejmě, že ne
Vstříc elektromobilitě. Británie chce zavést povinnost dobíjecí stanice do každého domu
Která značka má nejvěrnější zákazníky? Podle J.D. Power Lexus a Subaru
Chevrolet Corvette C8 má po premiéře. Zde je 8 věcí, které byste měli o „americkém Ferrari“ vědět
Hry pro příležitostné hráče