Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Technologie ARISTON pomohou v Grónsku rozkrýt globální oteplování

Společnost Ariston zůstává věrná svému cíli přinášet pohodlí každému a oznámila úspěšné…

Jak si připomenout 100. výročí založení Československé republiky? Svatováclavským dukátem!

Právě dnes slavíme snad nejvýznamnější výročí, jaké naše republika dosud zažila. Je jím…

Zbrojaři mají pomocníka na ministerstvu obrany. Už čtvrtý rok

Firmám podává pomocnou ruku odboru průmyslové spolupráce. Jeho úkolem je, aby se české…

Nezaměstnanost je nízká, poptávka po personalistech vysoká

24. září, 08:00 - Orange Academy
Komerční sdělení
24. září, 08:00

Nezaměstnanost v ČR se už spoustu měsíců drží na minimu. Od roku 2014 s občasnými výkyvy stále klesá, nyní se pohybuje okolo 3-4 %. Oproti někdejším 8 procentům jde o dost velkou změnu. Zaměstnanci mohou jásat, teď je ta nejlepší chvíle si vybírat ideální práci. Zaměstnavatelé jsou na tom ovšem naopak. Najít dobré pracovníky je nesnadný úkol.

Dříve si vybírali zaměstnavatelé, dnes je situace přesně opačná. Firma musí brát to, co je k dispozici, a všemi možnými prostředky se snažit, aby se vůbec nějací uchazeči hlásili. Společnosti se totiž předhánějí v zaměstnaneckých výhodách a lidé na ně slyší. Už dávno nejde jenom o plat, chce to další bonusy jako sick days, příspěvky na sportovní aktivity, stravenky a mnoho dalšího. Hlavní však je sepsat dobrý inzerát, aby se vůbec nějaký kandidát ozval.

Druhá nejžádanější profese? Personalista!

S nízkou nezaměstnaností souvisí i poptávka po různých profesích. O koho myslíte, že je největší zájem? Na předních příčkách se samozřejmě již několik let drží ajťáci, odborníci na finance a bankovnictví, řidiči, marketingoví specialisté, obchodní zástupci a možná trochu překvapivě také personalisté, HR konzultanti náboráři. Jenže když se nad tím zamyslíte, dává to smysl. Právě oni mají firmě zajistit ty nejlepší lidi, což v dnešní době není vůbec jednoduché.

Do personalisty se firmám vyplatí investovat. Je proškolený ve vyhledávání lidí, dokáže si je nejrůznějšími cestami prověřit a vybrat takové, kteří budou společnosti skutečně prospěšní. A co víc firma potřebuje než schopné a spolehlivé zaměstnance? Právě proto je po personalistech taková poptávka.

Není třeba být personalista s desítkami let zkušeností

Zájem je i o juniory bez zkušeností. Ti se velmi často nebojí zavádět nové principy a postupy, třeba uchazeči tolik nenáviděná assessment centra. Poradí si také s moderními technologiemi, což je v dnešní době extra důležité. Při náboru se hodně využívají sítě typu LinkedIn, na škodu nebývá ani prozkoumat uchazeče na Facebooku. Další zajímavý princip se skrývá pod označením „employer branding“. Jedná se o budování značky firmy jako dobrého zaměstnavatele, a i to může být úkolem personalisty. Personalista by měl být člověk kreativní, plný nápadů, schopný komunikace. Možná se jím můžete stát rovněž vy.

Práce personalisty je různorodá

Náborář má velmi pestré zaměstnání, při němž se jen tak nenudí. Dostane se do kontaktu s mnohými zajímavými lidmi, má za úkol vymýšlet způsoby pohovorů a testování uchazečů, dává dohromady nabídky práce, stará se o zveřejňování inzerátů. Má však také velkou zodpovědnost. Vždyť právě personalista určuje, kdo bude tvořit firmu. Troufnete si na taková rozhodnutí? Pak se staňte personalistou. Či spíše personalistkou? Ženy bývají na této pozici velmi úspěšné.

Ať už za sebou máte jakoukoliv školu a dosavadní praxi, nikdy není pozdě stát se náborářem, lovcem nových talentů. Stačí mít chuť, odhodlání a doplnit si znalosti. Zatímco bez zkušeností se obejdete, bez znalostí určitě ne. Rozumnou cestou, jak k nim přijít, je přihlásit se na rekvalifikační kurz personalistiky. Například Orange Academy je pořádá v Praze, Brně, Ostravě i Plzni, takže si stačí jen vybrat vyhovující místo a termín. Když si budete trochu věřit, můžete se i vy stát dobrou personalistkou, která pomůže firmu posunout dál.

Pomáhejte ostatním získat zaměstnání snů

Kurz je určený pro začátečníky, ale i ty, co již mají nějaké základy a chtějí si je prohloubit. První termín startuje už za pár dní, takže neváhejte a přihlaste se. Během dvou měsíců se naučíte dovednosti, které vám mohou úplně změnit život. Kdy jindy změnit kariéru, když ne nyní? Teď je tomu vzhledem k nízké nezaměstnanosti ta nejlepší příležitost. Začněte konečně dělat, co vás baví, a pomáhejte i dalším lidem najít práci snů. Mrkněte na více informací přímo na web OrangeAcademy.cz.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 1.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Svátek Všech Svatých a Dušičky, aneb proč to není státní svátek?
Kdy budou dokončeny opravy na dálnicích?
Ropa se na 100 dolarů možná ani podívat nemusí
Test: víte, jaká doba se vám bude počítat do důchodu?
Účty za elektřinu narostou o stovky až tisíce korun. Záleží na tom, zda jen svítíte nebo i topíte
Auta
BMW X7 se začíná odhalovat. Design mnichovského Range…
Co způsobil filtr pevných částic u Fabie 1.0 TSI? Nižší točivý moment a nepatrně horší dynamiku
Vyberte nejlepší auta roku 2019 a vyhrajte ceny za 200 000 Kč
Retro: Za volantem FSO Polonez 1.5 (1988)
Ford Kuga 1.5 EcoBoost ST-Line v dlouhodobém testu: čtyřkolku nemá, ale umí česky
Technologie
Google znovu řeší pirátství obrázků. Do vyhledávače přidá jména autorů
Nové čtyřjádrové APU Ryzen za nižší cenu? HP má v počítačích model 2100GE s 35W TDP
Další nález backdorů v serverech vyrobených v Číně: štěnice v portu síťové karty
Noční můra všech paranoiků je tady. Facebook uvádí domácí kameru
Nebankovní půjčky smí poskytovat pouze 85 firem
Hry pro příležitostné hráče