Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Víte, jak sedět, aby vám práce nezničila zdraví?

Nedostatek pohybu a špatné pracovní podmínky vážně ohrožují naše zdraví. To sice všichni…

Podzimní novinky na silnici od 1.10.2018

Přichází podzim a měli bychom připravit naše vozidlo na studenější období. Kromě změny…

Podnikání s s.r.o. s sebou přináší mnohé výhody

Jestliže už nějaký ten pátek podnikáte jako osoba samostatně výdělečná činná, možná je…

Je to tak, nové byty jsou levnější než ty staré

22. října, 08:01 - GARTAL
Komerční sdělení
22. října, 08:01

Koupě bytu je investicí na mnoho let nebo taky pro několik generací. Protože se u nás díky opatřením ČNB neustále zdražuje půjčení peněz na koupi nemovitosti, je třeba jednat rychle. Pokud máte dostatek financí, nebo máte díky svým příjmům šanci na hypotéku, neváhejte a byt si kupte hned. Prvním rozhodnutím, před kterým stojí zájemce o koupi bytu, je rozhodnutí, zda koupit starší a investovat do jeho rekonstrukce, nebo si vybrat raději byt úplně nový, nebo zrekonstruovaný od developera.

Připadá vám titulek paradoxní? Přesto je to pravda. Nové byty skutečně jsou levnější. I když pořízení staršího bytu vás obvykle vyjde o několik set tisíc levněji než byt v novostavbě v podobné lokalitě, jeho proměna ve skutečně komfortní bydlení není levnou záležitostí. Navíc ji ani neuděláte ze dne na den.

Při koupi nového bytu zaplatíte, a buď se stěhujete hned, nebo jen počkáte na kolaudaci. Můžete tak ukončit pronájem současného bytu nebo ho prodat a nastěhovat se. Při koupi rekonstruovaného staršího bytu budete muset nejdřív zjistit skutečný stav bytu, a to nejlépe ještě před podpisem smlouvy. To znamená, že si musíte najít a zaplatit nějakého experta – stavaře, který zkontroluje, zda stav bytu odpovídá tomu, co je ve smlouvě, a zda se například pod zcela novou výmalbou neschovává plíseň, případně jestli elektrické rozvody nejsou dezolátním stavu.

Když si ověříte, že byt nemá skryté vady, odhodláte se podepsat smlouvu a zaplatit ho, musíte najít někoho, kdo vám vyprojektuje rekonstrukci a provede tzv. stavební průzkum. Ten zjistí, z jakého materiálu byl byt postaven, kde jsou rozvody, zda nepotřebují výměnu, jaké jsou statické parametry zdí, ale i podlahy, co jde zatížit a jak. Zatímco projektant či architekt bude pracovat na dokumentaci, vy se připravte na papírování. Pokud děláte větší rekonstrukci, budete potřebovat ohlášení, nebo stavební povolení. V případě zásahu do společných prostor také souhlas sdružení vlastníků. Naopak, chcete-li v panelovém domě jen vyměnit původní umakartové jádro, povolení ani ohlášení potřebovat nebudete. Když ale plánovaná rekonstrukce zasáhne do nosných konstrukcí, bude ovlivněna požární bezpečnost, nebo se změní vzhled a užívání stavby, povolení je nutné. Noční můrou je rekonstrukce v památkově chráněných objektech. I když rozhodnutí stavebního úřadu ze zákona potřebovat nebudete, slušností je informovat sousedy, co budete dělat a jak dlouho se budou cizí lidé pohybovat po domě.

V okamžiku, kdy máte všechna povolení, můžete začít stavět. Můžete, ale často nezačnete, protože nejsou lidi. Stavebních firem je řada, ale mnohé odmítají zakázky, protože u nás není dost kvalifikovaných řemeslníků. Pokud překonáte i toto úskalí, najděte si ještě stavební dozor, který dohlédne, že je vše tak, jak má být. Počítat musíte i s vyššími cenami za stavební práce než ještě třeba před dvěma lety. Další důležitou položkou je výběr materiálu. Můžete ho sice objednat přes stavební firmu, ale ne vždy je to výhodné.

V bytě se ještě nekoplo, ale vy už jste museli zaplatit prohlídku před jeho koupí, stavební průzkum, projekt a stavební dozor. Takže v novostavbě nebo developerem zrekonstruovaném bytě už se pohodlně bydlí, vy pořád ještě platíte nájemné, nebo blokujete svůj původní byt tak, že ho nelze prodat. Náklady tak rostou a rostou a už dávno překročily cenu bytu nového. A to jsme nezapočítali nic za váš čas a nervy, které rekonstrukci obětujete. Koupě nového bytu se tak jednoznačně vyplatí. 15.10 a 15.11 na našem webu gartal.cz naleznete hned dva velké projekty s novými byty.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Samoplátci budou platit více na zdravotním pojištění
8 nejčastějších chyb při vytápění, které zvyšují účet za teplo
Co je dobré vědět o příspěvku na bydlení?
Dnes slavíme 17. listopadu, obchody zůstanou otevřené
Hypoteční sazby letí nahoru. Ceny bytů poprvé vystoupaly nad 3 miliony
Auta
Jawa Made in India: z východu se vrací kývačka i pérák
Test Mercedes-Benz eSprinter: Vysoké napětí
Octavia Cup trochu jinak. Lamborghini připravuje seriál pro závodní verzi modelu Urus
Jak řídit na sněhu: Představujte si, že vám vůbec nefungují brzdy
Jak funguje pohon všech kol? Existuje 6 různých koncepcí
Technologie
Upřímný herní trailer na Diablo 3 (video s CZ titulky)
Kilogram už nebude jako dřív. Vědci změnili jeho definici
Unikl Ryzen 7 3700U. APU Picasso je refresh Raven Ridge, nebude mít architekturu Zen 2
Office 2019 a Office 365 pro domácnosti za nejnižší ceny [Black Friday]
Lepší kontrola nad aktualizacemi a snímání oken [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče