Jak využít bezúročnou půjčku - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Jak využít bezúročnou půjčku

PNM International,
Jak využít bezúročnou půjčku
Zdroj: PNM International

Bezúročný úvěr znamená, že splácíte pouze jistinu – nebo peníze, které jste si půjčili od věřitele – bez úroků. Stále však byste měli mít na paměti, že vaše půjčka zahrnuje jakékoli další náklady, jako je poplatek za založení.

I když skutečně existují nějaké bezúročné půjčky, neznamená to nulové náklady. A mnoho bezúročných půjček má náklady, které by vás mohly stát nemalé peníze.

V některých případech mají bezúročné půjčky úvodní nabídky a půjčka musí být splacena v určeném časovém období, než dojde k úrokům. Než se však o půjčku začnete ucházet, nezapomeňte si přečíst podrobné podmínky a mějte na paměti, že nemusíte mít nakonec nárok na 0% úrokové financování.

Úvěry, které nabízejí úvodní 0% úrok na stanovené časové období, často přicházejí také s tzv. odloženým úrokem. To znamená, že pokud provedete opožděné platby nebo nezaplatíte svůj zůstatek v určitém časovém rámci, může vám být zpětně účtován úrok z celého zůstatku.

Často naleznete úvodní nabídky bezúročných půjček na nábytek, financování elektroniky a půjčky na auta.

Existují bezúročné půjčky?

Půjčky bez úroků existují, ale mnoho z nich má drobné podmínky, díky kterému nejsou tak skvělé. Pokud například dlužník zmešká platbu nebo nezaplatí půjčku v plné výši do konce propagačního období, může mu být ze zůstatku účtován úrok zpětně – někdy za vysokou úrokovou sazbu.

Je také důležité rozpoznat rozdíl mezi úrokem a RPSN. RPSN zahrnuje jak základní úrokovou sazbu, tak všechny dodatečné poplatky. Úroková sazba je procento vaší jistiny, kterou platíte za půjčení peněz, a neodráží poplatky ani jiné náklady. RPSN je komplexnějším měřítkem ročních nákladů na půjčky, protože zahrnuje úrokovou sazbu a další poplatky, a proto je obvykle vyšší než vaše úroková sazba.

Můžete najít bezúročné půjčky dostupné pro různé účely, včetně 0% půjček na auto, financování zdravotnictví a velkých nákupů. Ale nezapomeňte, že zatímco někteří věřitelé nekontrolují úvěr, většina z nich vyžaduje dobrý kredit, abyste se mohli kvalifikovat pro nejlepší sazby.

Kde mohu získat bezúročnou půjčku?

Můžete požádat o bezúročnou půjčku nebo o úvodní bezúročnou půjčku na různých místech, včetně rostoucího počtu maloobchodníků, kteří nyní nabízejí své vlastní financování.

Banky

Některé banky již dnes nabízejí bezúročné půjčky. Samozřejmě si musíte zkontrolovat dodatečné náklady, pojištění a další poplatky zahrnuté v RPSN. Banky ke svým půjčkám také nabízejí internetové bankovnictví, pojištění k vaší půjčce, zaslání žádosti bez nutnosti návštěvy pobočky, flexibilní splácení a další výhody.

Je vhodné půjčku nejprve konzultovat s finančním poradcem dané banky, který vás navede, jak se v celé problematice nezamotat a jak vyřídit půjčku.

Prodejci nábytku a elektroniky

Jedním z běžných míst, kde se můžete setkat s nabídkou bezúročných půjček, je maloobchodník, u kterého kupujete velké předměty pro domácnost, jako je televize nebo pohovka. Toto jsou téměř vždy propagační nabídky. Pokud vám chybí platba nebo nezaplatíte půjčku ve stanoveném časovém rámci, jste často zodpovědni za zaplacení úroku ze zbývající částky úvěru.

Poskytovatelé zdravotní péče

Existují také věřitelé, kteří nabízejí bezúročné půjčky na lékařské výdaje, i když často vyžadují, aby se váš lékařský lékař účastnil jejich specifického programu. I když některé z těchto půjček slibují, že po celou dobu trvání půjčky zůstanou bez úroků, jiní poskytovatelé lékařských půjček mohou zvýšit vaši úrokovou sazbu, pokud nemůžete zaplatit účet v plné výši nebo včas.

Prodejci automobilů

Někteří prodejci automobilů nabízejí bezúročné půjčky aut kupujícím s vynikajícím kreditem. Zatímco některé z těchto půjček jsou obvykle bezúročné, nejsou vždy tou nejlepší volbou. Někdy vzít bezúročnou půjčku z autorizovaného servisu znamená obětovat jiné pobídky, jako je sleva od výrobce, a vaše měsíční platby mohou být vyšší v závislosti na podmínkách půjčky.

Neziskové bezúročné půjčky

Některé neziskové organizace také nabízejí bezúročné půjčky lidem, kteří potřebují dočasnou nebo nouzovou pomoc. Půjčky musí být určeny pro konkrétní účely, jako jsou mimořádné události, domácí zdravotní péče, děti se zvláštními potřebami a přístřeší.

Jak vyřídit bezúročnou půjčku v bance

Musíte splňovat několik kritérií, například být způsobilá osoba k právním úkonům starší 18 let. Dále pak musíte mít trvalý zdroj příjmů, nemít zpoždění se splátkami u jiné banky, a mít trvalé či přechodné bydliště na území ČR. Bance musíte poskytnout dokumenty prokazující váš trvalý příjem, například výpisem z účtu za poslední tři měsíce.

Doba splatnosti takovéto půjčky většinou bývá maximálně dva roky. Nezapomeňte na úvodní poplatek, který si banka účtuje ihned po načerpání úvěru. Přestože se tedy jedná o bezúročnou půjčku, můžete zaplatit úvodní poplatek, např. 2 % z půjčené částky.

Jak se vyhnout přetížení půjčkami

Vždy se ujistěte, že máte možnost dostatečného splácení.

Vždy můžete ztratit práci či být v pracovní neschopnosti, a proto je důležité, abyste proti takovýmto událostem měli správné pojištění. Rozsah pojištění je široký, avšak před podepsáním smlouvy si pozorně přečtěte poznámky pod čarou. Mezi pojišťovnami je konkurence nemilosrdná, a proto může být výhodné uzavření nové, levnější smlouvy s pojišťovnou mimo vaši banku.

Nikdy nepřestávejte ukládat

Ušetřit peníze každý den není snadné. Avšak měli byste mít na paměti, že byste si stále měli spořit určitou částku, která vám umožní reagovat na nepředvídané finanční nouze.

Vědět, jak předvídat

Musíte přestat mít pouze krátkodobou vizi o svých financích a měsíčním příjmu. Měli byste vidět dále a předvídat, co se ve vašem životě může stát. Přijetí zdravého chování vás může dostat z problematické situace, kdy má předlužení velký dopad na každodenní život.

Reagujte co nejrychleji

V případě, že je obtížné splácet bankovní úvěr, musíte jít ke svému bankéři a vysvětlit situaci. Podívejte se s ním, zda není možné zařídit svůj dluh snížením měsíčních plateb nebo získáním odkladu splácení o několik měsíců. Tento přístup je možný také u úvěrových organizací.

Naučte se, jak spravovat svůj rozpočet

Pokud by pro vás byla vaše půjčka dlouhodobě problémem, je třeba toto sdělit svému bankéři, který tak vypočítá váš poměr solventnosti. Ještě lépe je vše si vypočítat v dlouhodobém horizontu předem tak, abyste se půjčkou nedostali do ještě většího dluhu.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze