Jak vybrat dobrou pojistku pro váš vůz? - Euro.cz

Předplatné

 • 49x týdeník Euro
 • 30x Speciál
 • Přístup k premium článkům
 • Web bez reklam
 • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Jak vybrat dobrou pojistku pro váš vůz?

Klikpojisteni.cz,
Jak vybrat dobrou pojistku pro váš vůz?
Zdroj: Klikpojisteni.cz

Kvalitní pojistka je stejně důležitá, jako auto samo. Nikdy totiž nevíte, co se vám na cestách může stát. Jak vybrat dobrou pojistku pro vaše vozidlo?

Každé auto, které je u nás registrované a má přidělenou státní poznávací značku musí mít sjednané povinné ručení. Jak už název napovídá, jde o povinné pojištění vozidla. Mnozí majitelé plechových miláčků si sjednávají ještě havarijní pojištění, které je dobrovolné. To si sjednat můžete a nemusíte. Jaký je mezi nimi rozdíl a proti čemu vás chrání?

Povinné ručení kryje škody způsobené třetím stranám

Povinné ručení vás chrání před následky škod, které provozem svého vozidla způsobíte někomu jinému. Může se vztahovat jak na škody na majetku, tak na zdraví. Na škody vzniklé na vašem vlastním vozidle se ale nevztahuje.

Na co si dát při sjednání povinného ručení pozor?

Nejdůležitější jsou pojistné limity, tedy maximální částka, kterou pojišťovna třetí straně za škodu vyplatí. Minimem je 35 milionů, někdy je to ale málo. Kdo chce být opravdu dobře krytý a mít jistotu, že nebude nic doplácet z vlastní kapsy, ten by si měl nastavit vyšší limity.

Víte, že povinné ručení nemá na rozdíl od havarijního pojištění sjednanou spoluúčast?

Co ovlivňuje cenu povinného ručení?

Výši ročního pojistného ovlivňuje mnoho parametrů:

 • Výkon nebo objem motoru vašeho vozu
 • Adresa trvalého bydliště a věk toho, kdo pojištění sjednává
 • Počet bonusových (bezeškodných) měsíců
 • K jakému účelu vozidlo používáte
 • Kolik má sedaček
 • Někdy cenu ovlivní i datum první registrace vozidla, druh paliva a model vozu

Havarijní pojištění vás chrání pro případ škod na vašem vozidle

Způsobili jste škodu sami sobě, nebo neznáte viníka? Pak oceníte havarijní pojištění. Zahrnuje škody způsobené havárií, vandalismem, krádeží, živelními katastrofami, střetem se zvěří nebo pádem předmětu.

Co si pohlídat při sjednání havarijního pojištění?

Havarijní pojištění si můžete sjednat v mnoha podobách. Varianta all risk zahrnuje všechna rizika, pojišťovny ale nabízí i různé „balíčky“. Ne každý totiž potřebuje mít krytá všechna možná rizika.

Kdy pojišťovna nemusí škody z havarijka zaplatit?

Ne vždy musí pojišťovna plnit. Škody způsobené pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky jsou z pojištění vyloučeny zcela. V některých případech pojišťovna plní jen částečně. Třeba když v zimě havarujete na letních pneumatikách, nebo když máte propadlou technickou.

Jak na havarijním pojištění ušetřit?

Cenu pojistného ovlivňuje výše spoluúčasti (čím je spoluúčast vyšší, tím je pojistné nižší), zahrnutá pojistná rizika i cena vozidla.

Náš tip:Každý rok si smlouvu aktualizujte. Hlídejte si datum výročí pojistné smlouvy a zkuste porovnat nabídky jednotlivých pojišťoven. Nikam nemusíte chodit, vše zvládnete z tepla vašeho domova online.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze