Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Jaké jsou výhody online půjčky?

Potřebujete doplnit svůj finanční rozpočet, ale do výplaty je daleko? Nebo se objevily…

Objevte e-shop specializovaný na obalové materiály

Dnes už není nic výjimečného vlastnit e-shop či jinak prodávat věci přes internet. Má to…

Let It Roll Open Air 2019 – Rozhovor Zdeněk Souček

Suki, vlastním jménem Zdeněk Souček, je jednou z nejdůležitějších postav české drum…

 LED osvětlení
LED osvětlení
Autor: PNM International

Jak ušetřit rodinný rozpočet? LED svítidla vám ušetří tisíce korun

10. dubna, 08:00 - PNM International
 LED osvětlení
LED osvětlení
Autor: PNM International
Komerční sdělení
10. dubna, 08:00

Tradiční žárovky, za jejichž vynálezce je považován Thomas Alva Edison, vytlačily inovativní technologie, jakou je například polovodičový světelný zdroj LED. Pokud bychom se měli podívat do minulosti, úplně první žárovka se rozsvítila v říjnu roku 1879, ovšem dokázala svítit pouhých 40 hodin.

Samozřejmě vynálezci systém fungování zdokonalili a doba svícení se výrazně prodloužila, i tak éře klasických žárovek odzvonilo a do popředí se prodraly sofistikovanější a úspornější elektroluminiscenční diody, jak se překládají LEDky do češtiny.

Bohužel, slabou stránkou wolframových žárovek bylo, že 95 % investované elektrické energie proměňovaly na teplo. Žárovky však mají sloužit ke svícení, nikoliv k topení, nemyslíte? Právě z daného důvodu začali vědci pracovat na dokonalejších vynálezech a přišli se zářivkami, výbojkami, potom i LED panely a svítidly všeho druhu a pro užití jak v interiéru, tak i ve venkovním prostředí, například v zahradě.

V současné době se snaží domácnosti hledat způsob, jak co nejvíce ušetřit na elektrické energii, která se neustále zdražuje. Jedním z úsporných opatření je vyměnit klasické žárovky za LED technologii, přičemž polovodičové elektronické diody jsou schopné světlo vyzařovat s mnohem vyšší efektivitou, spotřebovávají mnohem méně energie než předchozí varianty a v neposlední řadě se při správném použití nepřehřívají. Co se životnosti týče, ta je také mnohonásobně vyšší. Uvádí se, že až šedesátkrát, což je opravdu skvělé. Jedna LED žárovka dokáže svítit zhruba 50 tisíc hodin. V neposlední řadě se LED žárovky vyznačují odolností proti chladu a nárazům či vibracím. Určitě si vzpomínáte, že když jste jen trochu ťukli do klasické žárovky, křehké wolframové vlákno se ihned poškodilo, zatímco u LED se podobné poruchy bát nemusíte.

LED existuje mnohem déle, než si asi myslíte

Soustavně se principu vyzařování světla věnoval sovětský vědec Oleg Vladimirovič Losev, jenž dokonce napsal hned několik studií, v rámci nichž se zabýval potenciálem a problematikou LED technologie. Během druhé světové války byla jeho vědecká činnost přerušena a Losev nakonec v roce 1942 zemřel ve věku pouhých 38 let.

LED osvětlení ( Zdroj: PNM International, Autor: PNM International )

O dvacet let později pak spatřila světlo světa první LED dioda, za kterou stál inženýr Nick Holonyak, jenž je zároveň označován za otce LED technologie, neboť svými výzkumy proměnil teorii do reality.

LED žárovky neobsahují žádnou rtuť

Předtím, než se vůbec do povědomí dostaly LED žárovky, domácnosti kupovaly namísto edisonek (jak se lidově klasickým žárovkám říká) úsporné žárovky a zářivky, které však obsahují rtuť. Jedná se o těžký jedovatý kov s negativním vlivem na lidský organismus. Přestože úsporné žárovky a zářivky obsahují jen stopové množství rtuti, které člověku neublíží, ne příliš pravdivá informace o tom, že zářivky škodí zdraví, se rychle rozšířila, a lidé i tak začali hledat zdravější alternativu svícení.

LED žárovky žádnou rtuť neobsahují, tudíž se nemusíte obávat toho, že by mělo jejich svícení nepříznivý dopad na vaše zdraví.

LED osvětlení ( Zdroj: PNM International, Autor: PNM International )

Technologie je také ekologická

Ekologicky smýšlející jedince nadchne, že LED je vskutku ekologický způsob osvětlení, neboť nejenže spotřebovává o 80 % méně elektrické energie oproti tradičním žárovkám, ale také je eco-friendly. V žárovkách nenajdete žádné toxické prvky, jež by měly negativní dopad na životní prostředí.

LED nepatří pouze do moderních budov

Pokud se domníváte, že LED žárovky zapadají pouze do moderně řešených a nadčasových interiérů, potom jste na omylu. Současný trh je natolik rozmanitý, že některé žárovky svým vzhledem připomínají i klasické edisonovky. Najít je můžete pod názvy retro led či filamentové led žárovky. Důvěru do LED technologie vložili i správci významných historických budov, jako je i Sixtinská kaple.

Stanou se součástí chytré domácnosti

V dnešním digitálním světě se začaly rozšiřovat takzvané chytré domácnosti, což znamená, že můžete skrze mobilní telefon ovládat osvětlení, topení, alarmy a další prvky domácnosti. Právě pro takové účely se používají i LED žárovky nebo dokonce i LED trubice, které s úspěchem nahrazují klasické zářivkové trubice nejen v residenčních budovách, ale rovněž i v rámci průmyslového osvětlení. Usnadníte si výrazně život a zpříjemníte si bydlení ve vašem domě či bytě.

LED osvětlení ( Zdroj: PNM International, Autor: PNM International )

Ve svém smartphonu máte aplikaci, skrze kterou můžete ovládat LED osvětlení klidně i na dálku. Pokud jste třeba na dovolené a rádi byste večer rozsvítili světla, aby si potenciální zloději mysleli, že jste doma, žádný problém. Otevřete aplikaci, rozsvítíte světla třeba v obývacím pokoji a ložnici. Po několika hodinách je potom zhasnete. Jak jednoduché, nemyslíte?

Vyberte si z mnoha odstínů světla

Technologie LED nabízí neomezené možnosti. S osvětlením prostoru můžete dělat doslova divy, k nimž byste s klasickými žárovkami rozhodně nedospěli. Výrobci se navíc snaží své výrobky neustále zdokonalovat, a tak si můžete pohrát si intenzitou, ba dokonce i zabarvením světla. Ve večerních hodinách si tak v obývacím pokoji vykouzlíte opravdu romantickou atmosféru, například s červeným odstínem světla a podobně. Stačí mít pouze fantazii a nápad. RGB LED vám pomůže vaše představy jednoduše zrealizovat.

Co se odstínu týče, i ten může být rozmanitý. Zatímco někomu se zamlouvá chladné bílé světlo, někomu je příjemnější spíše teplé žluté. První varianta se používá hlavně v kuchyních, případně v kancelářích, protože oči nejsou při takovém světle unavené. Teplejší žlutý tón oceníte třeba v lampách, v ložnici a dalších „odpočinkových“ místnostech. Klidně i do dětského pokoje dejte LED žárovku, protože jí nebude vadit, když si dítě bude hrát a neustále světlo zapínat a vypínat. Životnost to nijak neovlivní.

LED žárovky dnes zakoupíte v podstatě kdekoliv – v e-shopech, hobby marketech, v obchodech s elektrem i velkých obchodních domech.

Kde LED žárovku koupit?

Ideální je obrátit se přímo na specializovaný internetový obchod, protože e-shopy dokážou nabídnout přijatelnější ceny než kamenné obchody. Stejně tak se můžete těšit na mnohem širší produktové portfolio. Sáhnout můžete nejen po žárovkách jako takových, ale také trubicích, panelech, páscích a tak dále. Ještě než vůbec některý z výrobků vložíte do virtuálního košíku, si rozmyslete, k jakému účelu má dané svítidlo posloužit. Je totiž rozdíl, zda chcete nasvítit kuchyňskou linku, nebo osvítit stěnu za televizorem.

Jedním z e-shopů, jenž se na LED specializuje, je ledakce.cz, kde najdete produkty rozdělené do přehledných kategorií. Přijdete si na své, ať už hledáte reflektory, průmyslová svítidla, veřejné osvětlení, nouzová svítidla, pracovní světla či řešení do své domácnosti.


Čtěte také

Lithiové baterie, ilustrační foto

Internet věcí bude potřebovat napájení pro bilion senzorů. Lithium nebude stačit

Britská společnost ARM, jež vyvíjí počítačové procesory, tvrdí, že v následujících letech…

před 32 minutami

Události Alexander Ač.

Klimatolog Ač: Potřebujeme uhlíkovou daň a další systémové změny, sázet stromy nestačí

Klimatolog a ekolog Alexander Ač z brněnského Ústav výzkumu globální změny Akademie věd…

před 32 minutami

Americký voják, ilustrační foto

Kritika přítomnosti vojáků USA v Německu sílí. Přesunou se Američané do Polska?

Americké jednotky přišly německé daňové poplatníky na 240 milionů eur (6,2 miliardy korun…

před 1 hodinou

 Americký prezident Donald Trump

Žádný jiný prezident USA neudělal tolik pro Izrael jako já, chlubí se Trump

Žádný jiný prezident Spojených států toho podle Donalda Trumpa neudělal pro Izrael tolik…

před 1 hodinou

Události  Mikroplasty, ilustrační foto

Mikroplasty ve vodě představují minimální zdravotní riziko, tvrdí Světová zdravotnická organizace

Množství mikroskopických částic plastu, které se v současné chvíli vyskytuje v pitné vodě…

před 1 hodinou

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Komentáře

Finance
Je Česko kryptoměnovou těžební velmocí? Jak začít těžit?
Bouráme - kam s azbestem a dalším nebezpečným odpadem?
Jak ovlivní výši mateřské zkrácený úvazek nebo nemocenská
Komentář: Pokud v Itálii nastane varianta rozpočtového provizoria, automaticky se zvýší DPH
Jak se zbavit hrabošů? Jaké jsou alternativy k jedům?
Auta
Plně elektrické MPV a minibus Mercedes-Benz EQV
Škoda Kamiq pomůže značce ovládnout další segment trhu. Jednu věc umí lépe než BMW
Tohle je policejní auto budoucnosti. Má umělou inteligenci a rozpozná policistu i hledaného zločince
Mercedes EQV je velkoprostorové prémiové MPV, na které vám řidičský průkaz skupiny B skoro nestačí
Nové Audi RS 6 Avant bylo odhaleno. Výkonem ani dynamikou na třídu E nestačí, i když má 600 koní
Hry pro příležitostné hráče