Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Jak ušetřit rodinný rozpočet? LED svítidla vám ušetří tisíce korun

10. dubna, 08:00 - PNM International
Komerční sdělení
10. dubna, 08:00

Tradiční žárovky, za jejichž vynálezce je považován Thomas Alva Edison, vytlačily inovativní technologie, jakou je například polovodičový světelný zdroj LED. Pokud bychom se měli podívat do minulosti, úplně první žárovka se rozsvítila v říjnu roku 1879, ovšem dokázala svítit pouhých 40 hodin.

Samozřejmě vynálezci systém fungování zdokonalili a doba svícení se výrazně prodloužila, i tak éře klasických žárovek odzvonilo a do popředí se prodraly sofistikovanější a úspornější elektroluminiscenční diody, jak se překládají LEDky do češtiny.

Bohužel, slabou stránkou wolframových žárovek bylo, že 95 % investované elektrické energie proměňovaly na teplo. Žárovky však mají sloužit ke svícení, nikoliv k topení, nemyslíte? Právě z daného důvodu začali vědci pracovat na dokonalejších vynálezech a přišli se zářivkami, výbojkami, potom i LED panely a svítidly všeho druhu a pro užití jak v interiéru, tak i ve venkovním prostředí, například v zahradě.

V současné době se snaží domácnosti hledat způsob, jak co nejvíce ušetřit na elektrické energii, která se neustále zdražuje. Jedním z úsporných opatření je vyměnit klasické žárovky za LED technologii, přičemž polovodičové elektronické diody jsou schopné světlo vyzařovat s mnohem vyšší efektivitou, spotřebovávají mnohem méně energie než předchozí varianty a v neposlední řadě se při správném použití nepřehřívají. Co se životnosti týče, ta je také mnohonásobně vyšší. Uvádí se, že až šedesátkrát, což je opravdu skvělé. Jedna LED žárovka dokáže svítit zhruba 50 tisíc hodin. V neposlední řadě se LED žárovky vyznačují odolností proti chladu a nárazům či vibracím. Určitě si vzpomínáte, že když jste jen trochu ťukli do klasické žárovky, křehké wolframové vlákno se ihned poškodilo, zatímco u LED se podobné poruchy bát nemusíte.

LED existuje mnohem déle, než si asi myslíte

Soustavně se principu vyzařování světla věnoval sovětský vědec Oleg Vladimirovič Losev, jenž dokonce napsal hned několik studií, v rámci nichž se zabýval potenciálem a problematikou LED technologie. Během druhé světové války byla jeho vědecká činnost přerušena a Losev nakonec v roce 1942 zemřel ve věku pouhých 38 let.

O dvacet let později pak spatřila světlo světa první LED dioda, za kterou stál inženýr Nick Holonyak, jenž je zároveň označován za otce LED technologie, neboť svými výzkumy proměnil teorii do reality.

LED žárovky neobsahují žádnou rtuť

Předtím, než se vůbec do povědomí dostaly LED žárovky, domácnosti kupovaly namísto edisonek (jak se lidově klasickým žárovkám říká) úsporné žárovky a zářivky, které však obsahují rtuť. Jedná se o těžký jedovatý kov s negativním vlivem na lidský organismus. Přestože úsporné žárovky a zářivky obsahují jen stopové množství rtuti, které člověku neublíží, ne příliš pravdivá informace o tom, že zářivky škodí zdraví, se rychle rozšířila, a lidé i tak začali hledat zdravější alternativu svícení.

LED žárovky žádnou rtuť neobsahují, tudíž se nemusíte obávat toho, že by mělo jejich svícení nepříznivý dopad na vaše zdraví.

Technologie je také ekologická

Ekologicky smýšlející jedince nadchne, že LED je vskutku ekologický způsob osvětlení, neboť nejenže spotřebovává o 80 % méně elektrické energie oproti tradičním žárovkám, ale také je eco-friendly. V žárovkách nenajdete žádné toxické prvky, jež by měly negativní dopad na životní prostředí.

LED nepatří pouze do moderních budov

Pokud se domníváte, že LED žárovky zapadají pouze do moderně řešených a nadčasových interiérů, potom jste na omylu. Současný trh je natolik rozmanitý, že některé žárovky svým vzhledem připomínají i klasické edisonovky. Najít je můžete pod názvy retro led či filamentové led žárovky. Důvěru do LED technologie vložili i správci významných historických budov, jako je i Sixtinská kaple.

Stanou se součástí chytré domácnosti

V dnešním digitálním světě se začaly rozšiřovat takzvané chytré domácnosti, což znamená, že můžete skrze mobilní telefon ovládat osvětlení, topení, alarmy a další prvky domácnosti. Právě pro takové účely se používají i LED žárovky nebo dokonce i LED trubice, které s úspěchem nahrazují klasické zářivkové trubice nejen v residenčních budovách, ale rovněž i v rámci průmyslového osvětlení. Usnadníte si výrazně život a zpříjemníte si bydlení ve vašem domě či bytě.

Ve svém smartphonu máte aplikaci, skrze kterou můžete ovládat LED osvětlení klidně i na dálku. Pokud jste třeba na dovolené a rádi byste večer rozsvítili světla, aby si potenciální zloději mysleli, že jste doma, žádný problém. Otevřete aplikaci, rozsvítíte světla třeba v obývacím pokoji a ložnici. Po několika hodinách je potom zhasnete. Jak jednoduché, nemyslíte?

Vyberte si z mnoha odstínů světla

Technologie LED nabízí neomezené možnosti. S osvětlením prostoru můžete dělat doslova divy, k nimž byste s klasickými žárovkami rozhodně nedospěli. Výrobci se navíc snaží své výrobky neustále zdokonalovat, a tak si můžete pohrát si intenzitou, ba dokonce i zabarvením světla. Ve večerních hodinách si tak v obývacím pokoji vykouzlíte opravdu romantickou atmosféru, například s červeným odstínem světla a podobně. Stačí mít pouze fantazii a nápad. RGB LED vám pomůže vaše představy jednoduše zrealizovat.

Co se odstínu týče, i ten může být rozmanitý. Zatímco někomu se zamlouvá chladné bílé světlo, někomu je příjemnější spíše teplé žluté. První varianta se používá hlavně v kuchyních, případně v kancelářích, protože oči nejsou při takovém světle unavené. Teplejší žlutý tón oceníte třeba v lampách, v ložnici a dalších „odpočinkových“ místnostech. Klidně i do dětského pokoje dejte LED žárovku, protože jí nebude vadit, když si dítě bude hrát a neustále světlo zapínat a vypínat. Životnost to nijak neovlivní.

LED žárovky dnes zakoupíte v podstatě kdekoliv – v e-shopech, hobby marketech, v obchodech s elektrem i velkých obchodních domech.

Kde LED žárovku koupit?

Ideální je obrátit se přímo na specializovaný internetový obchod, protože e-shopy dokážou nabídnout přijatelnější ceny než kamenné obchody. Stejně tak se můžete těšit na mnohem širší produktové portfolio. Sáhnout můžete nejen po žárovkách jako takových, ale také trubicích, panelech, páscích a tak dále. Ještě než vůbec některý z výrobků vložíte do virtuálního košíku, si rozmyslete, k jakému účelu má dané svítidlo posloužit. Je totiž rozdíl, zda chcete nasvítit kuchyňskou linku, nebo osvítit stěnu za televizorem.

Jedním z e-shopů, jenž se na LED specializuje, je ledakce.cz, kde najdete produkty rozdělené do přehledných kategorií. Přijdete si na své, ať už hledáte reflektory, průmyslová svítidla, veřejné osvětlení, nouzová svítidla, pracovní světla či řešení do své domácnosti.


Čtěte také

 Flotila samořídících aut Uberu, ilustrační foto

Japonské firmy podpoří vývoj samořídících vozů, investují do Uberu miliardu dolarů

Konsorcium japonských firem investuje miliardu dolarů (zhruba 23 miliard korun) do…

před 1 hodinou

 Infografika, odkud Američané čerpají informace o volbách 2020

Infografika: Bitva o Bílý dům se svede na sociálních sítích

Do amerických prezidentských voleb zbývá 19 měsíců. Souboj mezi Donaldem Trumpem a jeho…

před 1 hodinou

V Berlíně nechtějí přijít o pobočku diskontu Aldi

Svět naruby: levičáci z Berlína bojují za zrušený supermarket Aldi

Supermarket řetězce Aldi v berlínské čtvrti Kreuzberg skončil k poslednímu březnu. Má…

před 1 hodinou

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Komentáře

ve spolupráci s
  • Koruna se letos výrazně pod 25 CZK/EUR nepodívá

  • Dilema, které řeší každoročně tisíce dovolenkářů. Je…

  • Opce jsou pro toho, kdo si rád nechává zadní vrátka…

  • Strašák jménem volatilita

  • Posíláte peníze po Evropě a chcete se vyhnout vysokým…

  • Online platby, reklamace a clo. Co nepodcenit při nákupu…

  • Připsání zahraniční platby v řádu minut? Jde to!

  • Začnou přibývat nezaměstnaní?

  • Jak to, že většina prognóz loni nevyšla?

Finance
Přejeme krásné Velikonoce
Našel bitcoin již svoje dno?
Je lepší se pojistit proti vodě, nebo proti ohni?
Když pojistit, tak proti zlomené noze. Nebo?
Dodavatelé elektřiny ovládají on-line svět. Co vyřídíte přes počítač nebo mobil?
Auta
Čtvrtý do hry: Toyota ProAce City
Stinger začne driftovat. Kia představila speciální verzi GTS opatřenou režimem Drift
Kvíz: Uhodnete, ve kterých autech se poprvé objevily tyto vynálezy?
Vyzkoušeli jsme Bureko 6×6: Jak jezdí nové monstrum z Českých Budějovic?
Test letních pneumatik o rozměru 205/55 R16. Která je nejlepší?
Hry pro příležitostné hráče