Chcete využít výhody podnikání ve Velké Británii? Teď je nejvyšší čas - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Chcete využít výhody podnikání ve Velké Británii? Teď je nejvyšší čas

Zenron,
Chcete využít výhody podnikání ve Velké Británii? Teď je nejvyšší čas
Zdroj: Archiv

Pokud podnikáte v ČR, už jste možná narazili na pár překážek. Byrokracie, zákony a postup úředníků nemusí být vždy tak, jak jste si představovali. Výhodné podmínky pro podnikání pro menší a střední společnosti najdete například ve Velké Británii, která patří mezi nejoblíbenější destinace a měsíčně zde vznikne zhruba třicet tisíc nových společností.

Založení firmy ve Velké Británii je rychlé a zároveň nejlevnější v celé Evropské unii. Velká Británie je celosvětově respektovanou jurisdikcí. Je velmi oblíbená pro své jasné právní podmínky, nízkou byrokracii, přehledné struktury daňového plánování a respektovaná pro vysokou úroveň a dostupnost bankovnictví a kapitálového trhu,” říká Dávid Malcovský z poradenské společnosti Zenron. Co konkrétně si pod tím můžeme představit?

Daňový systém vychází podnikatelům vstříc

Spojené království Velké Británie a Severního Irska je zemí s relativně nízkou mírou zdanění ve srovnání s průměrem EU (korporátní daň je 20 %, což je nejnižší sazba ze zemí G20). Nerezidentní společnosti, které jsou řízeny a kontrolovány z místa mimo území Velké Británie a jejichž příjmy nepocházejí z britských zdrojů, jsou zároveň osvobozeny od britského zdanění. Mezi největší výhody systému patří různé daňové úlevy a nízké odvody zaměstnavatele na sociální a zdravotní pojištění. Některé podniky však mohou být řízeny a spravovány ze zahraničí, i když tu nemají žádnou přítomnost ani činnost. Zahraniční příjem britských daňových rezidentů je pak plně zdanitelný v místě vzniku a daň zaplacená v zahraničí se odečítá od daňového základu ve Velké Británii. Toto umožňují smlouvy o zamezení dvojího zdanění uzavřené s téměř stovkou zemí včetně České republiky.

Ing. Dávid Malcovský

Vstřícný je v mnoha ohledech také přístup finančního úřadu. Jestliže nová společnost Ltd. zaplatí daň dříve než musí, finanční úřad firmě uhradí úrok z poskytnutých prostředků před termínem. Daňové přiznání pak firma podává až po 12 měsících účetního roku. Stejně tak daň z příjmu právnických osob odvádí až 9 měsíců po skončení účetního roku, přičemž povinnost registrovat firmu k DPH existuje až od hranice obratu 83 000 GBP. 

Rychlost a efektivita na prvním místě

V očích klientů nabude firma prestiž britské společnosti, což pozitivně ovlivní vztahy a může pomoct expandovat do zahraničí – ostatně v zahraničí bude působit Ltd. o poznání lépe než české s.r.o. Navíc je založení společnosti rychlé, a bude vás stát méně úsilí, než pokud se rozhodnete obíhat úřady. Založení společnosti Ltd. Private Company Limited by Shares lze uskutečnit do 2 dnů, což zahrnuje také možnost zřízení bankovního účtu v České republice nebo ve Velké Británii v libovolné měně. Výhodou je také to, že nemusíte skládat základní kapitál, kdy v praxi jeho hodnota tak či tak mnohdy neodpovídá skutečné hodnotě společnosti. Stejně tak založení organizační složky je levnější, rychlejší a následující fungování efektivnější oproti zakládání dceřiné společnosti na území České republiky. Stačí mít připravené dokumenty v online podobě, a to i bez nutnosti úředně ověřeného podpisu,” uzavírá Ing. Dávid Malcovský ze Zenronu.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze