Česko šije roušky: jaký materiál zvolit a kterému se vyhnout? - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Česko šije roušky: jaký materiál zvolit a kterému se vyhnout?

,
Česko šije roušky: jaký materiál zvolit a kterému se vyhnout?
Zdroj: PNM International

Většina z vás už má jistě alespoň jednu roušku, kterou chráníte své okolí před potenciální nákazou. Chystáte se rozšířit svou zásobu ochranných pomůcek? Nastudujte si, které látky můžete k tomuto účelu použít. Roušky už dávno nejsou děsivou zvěstí pandemie, ale veselým barevným doplňkem, kterým byste se měli z praktických důvodů zásobit dostatečně.

Sáhněte po stoprocentní bavlně

Jediným důvodem, proč v současné době nosíme roušky, je zastavení kapének, které se šíří od úst a nosu nejen při kýchání, ale také při pouhém dýchání a mluvě. V kapénkách je ideální prostředí pro viry, a pokud jste přenašečem nemoci, tyto kapénky můžete šířit po okolí a tak kontaminovat mnoho lidí. Nošením roušky minimalizujete počet osob, které můžete potenciálně nakazit. Není dobré brát tuto možnost na lehkou váhu, neboť nakažlivá osoba nemusí mít příznaky nemoci.

Ze snadno dostupných látek je prakticky využitelná jen 100% bavlna. 100% bavlněné látky jsou pratelné na vysoké teploty, je možné je prudce žehlit i vyvařovat. Nejedná se o materiál, který by měl schopnost filtrovat viry, ale k účelu zadržení kapének poslouží nejlépe. Přes bavlnu se dá dobře dýchat, a proto už v minulosti sloužila bavlněná rouška jako zdravotnická pomůcka.

V začátcích karantény měli lidé tendence bavlnu alternovat, například nanovlákny nebo softshellem, který by možná fungoval jako filtr, ale dýchat se přes něj nedá. Raději tak lidé sáhli k alternativě filtrů z vysavačů nebo vyrobených filtračních vložek z papírových utěrek, které však rychleji provlhnou, umožní bujení jiných organismů a umožňují kontaminaci jinými původci, například plísní. Z tohoto důvodu není vhodné ani umělé vlákno, které není možné prát na vysoké teploty, ani žehlit, což znemožňuje jednoduchou údržbu.

Správné zacházení a údržba, aby rouška fungovala

Samotná rouška vás ale nespasí, pokud s ní nezacházíte tak, jak je nutné, aby rouška chránila a dále nekontaminovala. Jak jste si přečetli v předchozím odstavci, je důležité, aby byla rouška stále suchá. Vzdušná vlhkost z úst vás udrží v suchu jen několik málo minut, v lepším případě hodin. Vlhká rouška přestává být rezistentní a začne propouštět mikroby, bakterie a především viry zvenčí. Tím by se rouška stala zbytečnou. Proto si při delších vycházkách ven vezměte roušky do zásoby a pravidelně je měňte.

Po sejmutí roušku odložte do nádoby, kterou je možné pevně uzavřít a poté si pořádně umyjte a vydezinfikujte ruce. Virus Covid-19 ničí kvůli jeho lipidovému obalu i obyčejné mýdlo. Neuškodí, když roušku v nádobě před uzavřením polijete technickým lihem (pozor, je hořlavý). Roušky při nejbližší možnosti vyperte, ideálně na 90 °C. Pokud vyvařujete roušky v hrnečku, použijte trochu dezinfekce na prádlo a od dosažení bodu varu můžete nechat roušky ve vodě do vychladnutí. Pro nejlepší dezinfekční účinek roušky vyžehlete na nejvyšší teplotu.

S rouškou můžete udělat i parádu

Dnes už rouška není nutným zlem šitým ze zástěry, povlečení nebo utěrek. Mnoho šikovných ručiček vyzkoušelo desítky střihů, druhů zavazování, lemování a hlavně látek, kterými mnozí našli příležitost vyjádření sebe sama, stejně jako je tomu u oblečení. Protože jsme začali na nouzových materiálech s podivnými vzory, lidé se nyní nestydí nosit odvážné vzory, nejen puntíky a proužky, ale také dětské potisky, srdíčka, zvířátka nebo jiné látky s rozverným potiskem. Inspirujte se jarními rouškovými trendy.

Klasikou však zůstává bílá bavlněná látka. Bílá barva je symbolem čistoty a zdravotní nezávadnosti, z toho důvodu se v bílé vyrábějí i jiné hygienické materiály a zdravotnické potřeby. Bílá látka má tu výhodu, že je možné ji i bělit, například savem, které má i dezinfekční účinky.

Česko šije roušky: jaký materiál zvolit a kterému se vyhnout?
5 (100%) 2 hlasování
Diskuze