zavřít

Ty to zvládneš.cz - ÚNAVA ŘIDIČŮVýběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Británie představí na EXPO 2020 interaktivní Pavilon poezie

Britský pavilon se na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji stane místem, z něhož…

Rozhovor: K čemu je dobré vzdělání LL.M. a MBA?

Tituly MBA či LL.M. za jménem poutají pozornost. Absolvováním profesního vzdělání si…

Na Bořislavce bude stát umělecké dílo Federika Díaze

Kancelářské a obchodní centrum Bořislavka přinese letos Praze 6 nejen výraznou a světově…

Martin Šlechta
Martin Šlechta
Autor: Česká zbrojovka

Česká zbrojovka a.s.: Nadnárodní firma s regionální odpovědností

18. listopadu 2019, 08:00 - Česká zbrojovka
Martin Šlechta
Martin Šlechta
Autor: Česká zbrojovka
Komerční sdělení
18. listopadu 2019, 08:00

Česká zbrojovka a.s. Uherský Brod je dlouhodobě nejdůležitější český výrobce a současně jedna z nejvýznamnějších továren na světě. Tradičně se řadí k nejúspěšnějším českým exportérům, zásadní význam má však i pro domácí trh.

Česká zbrojovka navíc patří k největším zaměstnavatelům ve Zlínském kraji a své aktivity zdaleka neomezuje pouze na samotný výzkum, vývoj a výrobu vysoce přesných strojírenských produktů v čele se zbraněmi.

Zbrojní závod v Uherském Brodě byl vybudován v roce 1936, v době přesunu československých strategických kapacit od německých hranic do méně ohrožených východní oblastí republiky. Vznikl jako pobočka České zbrojovky, akciové společnosti v Praze s hlavní továrnou v jihočeských Strakonicích. Prvními uherskobrodskými výrobky byly letecké kulomety pro česko-slovenskou armádu i export. Za okupace se přešlo na produkci leteckých kulometů německého typu.

Po osvobození byla továrna v Uherském Brodě znárodněna a přeorientovala se na výrobu civilních zbraní. Koncem 40. let opět začaly dodávky ozbrojeným silám. Rok 1950 přinesl závodu osamostatnění, ale zároveň přímé podřízení pražským ministerstvům. Až od poloviny 50. let minulého století se dá konečně mluvit o diverzifikovaném výrobním programu, v němž podle poptávky převažují služební nebo civilní zb
raně.

Utajovaný výrobce

V následujících desetiletích centrálně řízeného hospodářství podnik nesl mnoho jmen a o svém zaměření mohl rozhodovat jen v omezené míře. Přesto se mu dařilo dosahovat velkých úspěchů. Mezi slavné produkty této éry patřily fenomenální pistole CZ 75, malorážky ZKM, kulovnice řady ZKK 600 či samopaly vz. 58 a vz. 61. Jen málokdo ze statisíců spokojených uživatelů po celém světě přitom věděl, kde se tyto modely vyrábějí. Na služební zbraně směla uherskobrodská továrna uvádět pouze třípísmenný kód she, na civilních modelech se používaly ochranné známky starších československých zbrojovek, jimiž byly symboly písmen „ČZ“ nebo „Z“ v kruhu. Pouze proslulé zlamovací vzduchovky mohly nést unikátní uherskobrodskou značku Slavia.

V čele holdingu

Z anonymity podnik vystoupil po pádu komunistického režimu. V roce 1992 vznikla Česká zbrojovka a.s. Uherský Brod, byla zaregistrována ochranná známka UB CZ a byl zaveden nový systém označování modelů s písmeny CZ na začátku.

Česká zbrojovka následně prošla složitým vývojem. Změna kurzu směrem k úspěchům přišla v roce 2006. Tehdy se společnost v rukou českých akcionářů pod vedením generálního ředitele Lubomíra Kovaříka začala rychle měnit ve vysoce výkonnou moderní firmu s radikálně obměněným portfoliem. Nová generace produktů CZ se dočkala nadšeného přijetí a výrobce se zařadil mezi světovou extraligu.

Tomáš Staněk ( Autor: Česká zbrojovka )

V roce 2018 vznikl mezinárodní holding Česká zbrojovka SE, do něhož jsou vedle mateřské továrny začleňovány další firmy s příbuznými programy. V čele holdingu stojí Lubomír Kovařík. Postupně se proměňuje i sama Česká zbrojovka. Její nová organizační struktura umožňuje co nejvíc využívat potenciál firmy, zvyšovat objem produkce a urychlit práce na strategicky významných projektech. Generálním ředitelem uherskobrodské společnosti se stal Ladislav Britaňák, který byl – coby dlouholetý obchodní ředitel – jedním z hlavních architektů globálního úspěchu značky CZ.

„Během osmi dekád jsme z našich továren v České republice a USA uvedli na trh mnoho milionů kusů výrobků. Některé z nich se staly celosvětovými legendami. Díky intenzivní modernizaci výrobních i vývojových kapacit nabízíme ve všech segmentech špičkové modely, které jen těžko hledají konkurenci,“ připomíná Ladislav Britaňák.

Nabídka pro každého

Těžiště činnosti České zbrojovky tvoří i v holdingu Česká zbrojovka Group SE i nadále výzkum, vývoj, výroba a prodej prvotřídních ručních palných zbraní. Nezpochybnitelnou globální jedničkou je firma v segmentu samonabíjecích pistolí, kde úspěch momentálně sklízí zejména nová modelová řada CZ P-10. V případě opakovacích kulovnic pro lov a sport je páteří nabídky modelová řada CZ 557, plně využívající možnosti nejmodernějšího strojového zařízení a nabízející bezkonkurenční uživatelské parametry. K tradičním produktům patří rovněž malorážky, kde se suverénně prosazuje nová všestranná generace CZ 457.

Vysoce přesná terčová a lovecká kulovnice CZ 557 VARMINT ( Autor: Česká zbrojovka )

Samostatné kapitoly tvoří nabídka pro ozbrojené složky, jíž dominují samopaly CZ SCORPION EVO 3, útočné pušky CZ BREN 2 a odstřelovačská puška CZ TSR, stejně jako zbraně pro sportovní střelbu. Češi kralují zejména střílení podle pravidel asociace IPSC, pro niž vyrábí Česká zbrojovka hned několik vynikajících speciálů šitých na míru příslušným divizím. Členové továrního střeleckého družstva pravidelně vítězí na nejprestižnějších světových soutěžích.

Partner společensky prospěšných projektů

Díky perfektním výrobkům, ale i dalším vysoce přesným strojírenským produktům dosahuje Česká zbrojovka skvělých hospodářských výsledků. O benefity se neváhá podělit v regionálním i celostátním měřítku.

Česká zbrojovka, archivní foto ( Autor: Česká zbrojovka )

„Držíme se férových pravidel podnikání, pomáháme na svět prospěšným charitativním projektům, podporujeme neziskové organizace, nadace, zájmová sdružení, sportovní kluby, bezpečnostní a záchranný systém, vzdělávání, kulturu, zdravotnictví včetně potřeb našich hendikepovaných spoluobčanů. Sociální pilíř společenské odpovědnosti je nedílnou součástí všeho, co děláme,“ podtrhuje vedení firmy. Loni podpořila zbrojovka přes 60 neziskových projektů a dlouhodobě hraje roli důležitého partnera nespočtu akcí a aktivit profesního, společenského i kulturního charakteru. V tomto roce se stala partnerem festivalu vědy, který je tradiční akcí pořádanou vysokými školami VŠCHT Praha a ČVUT v Praze, Akademií věd ČR a Domem mládeže hl. m. Prahy. Letošní ročník s názvem Věda v profesích se konal začátkem září v Praze. Na více než 100 stanovištích se představily střední a vysoké školy a další instituce jako Policie ČR, Hasičský záchranný sbor nebo Záchranáři Praha.

Vysoce přesný model malorážky CZ 457 MTR se speciální pažbou z výběrového ořechového dřeva ( Autor: Česká zbrojovka )

Česká zbrojovka předvedla možnosti uplatnění s mottem „od studentů k profesionálům“. Na prvním stanovišti si účastníci mohli vyzkoušet umělecké rytectví, na druhém byly představeny technologie 3D tisku a metody Metal Injection Molding ve výrobě. Akci zpestřila laserová střelnice.

Dalším příkladem je dárcovství krve. Letos byla firma generálním partnerem tří samostatných akcí projektu 450ml NADĚJE, který se zaměřuje na získávání bezplatných prvodárců krve pro transfuzní oddělení nemocnic. Akce se uskutečnila v lednu v Uhersko-hradišťské nemocnici, v dubnu v Nemocnici Vyškov a v květnu ve dvou termínech v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zapojilo se téměř 400 dárců krve.

Největší ohlas měla akce v Uherském Hradišti. Dorazilo rekordních 208 dárců, z toho 130 prvodárců. Celkem 26 zájemců se zapsalo do Českého národního registru dárců dřeně. Česká zbrojovka a.s. takto přispěla k velkému úspěchu zásadního projektu. V České republice potřebuje někdo krev každé tři vteřiny; v průměru dostane každý občan pětkrát za život transfuzi krve a čtrnáctkrát lék vyrobený z krve.

Česká zbrojovka, archivní foto ( Autor: Česká zbrojovka )


Čtěte také

Rybolov - ilustrační foto

Pobrexitová jednání mohou zkomplikovat sporné body: banky, zemědělství či rybolov

Týden před odchodem Británie z Evropské unie dokončuje Brusel přípravy na vyjednávání…

před 3 hodinami

Události  Čínu ochromil koronavirus

Chaos v Číně. Peking už eviduje 26 obětí koronaviru

Už 26 obětí evidují čínské úřady v souvislosti s šířením nového typu koronaviru, který se…

před 3 hodinami

 Pavel Koutný z prostějovské oděvní firmy Koutný

Jehly, nitě, miliony. Módní byznys přinesl Prostějovu šedesátimilionovou investici

Oděvní firma Koutný z Prostějova spouští investici ve výši 60 milionů korun. Jde o jeden…

před 3 hodinami

 Kandidáti na předsedu KDU-ČSL: europoslanec Tomáš Zdechovský, předseda lidoveckého poslaneckého klubu a místopředseda strany Jan Bartošek a poslanec Marian Jurečka,

Hledá se krizový manažer. Dva veteráni a nováček se utkají o post šéfa lidovců

KDU-ČSL volí nového předsedu. Střetnou se poslanci Marian Jurečka, Jan Bartošek a…

před 3 hodinami

Kryptoměny  Venezuelský prezident Nicolás Maduro představuje kryptoměnu petro

Maduro má plán na záchranu Venezuely. Otevře luxusní kryptoměnové kasino

Venezuelský prezident Nicolás Maduro se dál snaží zachránit ekonomickými problémy…

před 3 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Komentáře

Finance
Jak vypočítat daň z nemovitých věcí v daňovém přiznání?
Pravděpodobné pojistné je opět vyšší
Růst průměrné mzdy - co všechno ovlivní v roce 2020?
Zaměstnanci a daně: roční zúčtování a slevy
Sociální pojištění u zaměstnance, OSVČ a při práci na dohodu v roce 2020
Auta
VW Arteon Shooting Brake míří i k českým zákazníkům. Dorazí…
Elektrický a pro každodenní ježdění. Bugatti plánuje svůj druhý sériový model
Škoda Kodiaq vozí záchranáře nejen u nás, ale i v Británii
Nový ředitel Renault Trucks pro ČR a SR
Skladem, ale za tři čtvrtě milionu. Suzuki Jimny je nedostatek, z Evropy asi odejde
Hry pro příležitostné hráče