Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Martin Šlechta
Martin Šlechta
Autor: Česká zbrojovka

Česká zbrojovka a.s.: Nadnárodní firma s regionální odpovědností

18. listopadu, 08:00 - Česká zbrojovka
Martin Šlechta
Martin Šlechta
Autor: Česká zbrojovka
Komerční sdělení
18. listopadu, 08:00

Česká zbrojovka a.s. Uherský Brod je dlouhodobě nejdůležitější český výrobce a současně jedna z nejvýznamnějších továren na světě. Tradičně se řadí k nejúspěšnějším českým exportérům, zásadní význam má však i pro domácí trh.

Česká zbrojovka navíc patří k největším zaměstnavatelům ve Zlínském kraji a své aktivity zdaleka neomezuje pouze na samotný výzkum, vývoj a výrobu vysoce přesných strojírenských produktů v čele se zbraněmi.

Zbrojní závod v Uherském Brodě byl vybudován v roce 1936, v době přesunu československých strategických kapacit od německých hranic do méně ohrožených východní oblastí republiky. Vznikl jako pobočka České zbrojovky, akciové společnosti v Praze s hlavní továrnou v jihočeských Strakonicích. Prvními uherskobrodskými výrobky byly letecké kulomety pro česko-slovenskou armádu i export. Za okupace se přešlo na produkci leteckých kulometů německého typu.

Po osvobození byla továrna v Uherském Brodě znárodněna a přeorientovala se na výrobu civilních zbraní. Koncem 40. let opět začaly dodávky ozbrojeným silám. Rok 1950 přinesl závodu osamostatnění, ale zároveň přímé podřízení pražským ministerstvům. Až od poloviny 50. let minulého století se dá konečně mluvit o diverzifikovaném výrobním programu, v němž podle poptávky převažují služební nebo civilní zb
raně.

Utajovaný výrobce

V následujících desetiletích centrálně řízeného hospodářství podnik nesl mnoho jmen a o svém zaměření mohl rozhodovat jen v omezené míře. Přesto se mu dařilo dosahovat velkých úspěchů. Mezi slavné produkty této éry patřily fenomenální pistole CZ 75, malorážky ZKM, kulovnice řady ZKK 600 či samopaly vz. 58 a vz. 61. Jen málokdo ze statisíců spokojených uživatelů po celém světě přitom věděl, kde se tyto modely vyrábějí. Na služební zbraně směla uherskobrodská továrna uvádět pouze třípísmenný kód she, na civilních modelech se používaly ochranné známky starších československých zbrojovek, jimiž byly symboly písmen „ČZ“ nebo „Z“ v kruhu. Pouze proslulé zlamovací vzduchovky mohly nést unikátní uherskobrodskou značku Slavia.

V čele holdingu

Z anonymity podnik vystoupil po pádu komunistického režimu. V roce 1992 vznikla Česká zbrojovka a.s. Uherský Brod, byla zaregistrována ochranná známka UB CZ a byl zaveden nový systém označování modelů s písmeny CZ na začátku.

Česká zbrojovka následně prošla složit