zavřít

Ty to zvládneš.cz - MOTORKÁŘI - ZRÁDNÁ RYCHLOSTVýběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Británie představí na EXPO 2020 interaktivní Pavilon poezie

Britský pavilon se na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji stane místem, z něhož…

Rozhovor: K čemu je dobré vzdělání LL.M. a MBA?

Tituly MBA či LL.M. za jménem poutají pozornost. Absolvováním profesního vzdělání si…

Na Bořislavce bude stát umělecké dílo Federika Díaze

Kancelářské a obchodní centrum Bořislavka přinese letos Praze 6 nejen výraznou a světově…

 Zakladatel společnosti Jiří Písařík
Zakladatel společnosti Jiří Písařík
Autor: Bohemia Energy

Bohemia Energy: Z malé firmy mezi stovku největších

18. listopadu 2019, 08:00 - Bohemia Energy
 Zakladatel společnosti Jiří Písařík
Zakladatel společnosti Jiří Písařík
Autor: Bohemia Energy
Komerční sdělení
18. listopadu 2019, 08:00

V roce 2005 první – a dnes v segmentu domácností a malých a středních firem největší alternativní dodavatel energie na českém trhu. Zakladatelé Bohemia Energy dokázali před čtrnácti lety rychle využít uvolnění trhu s elektřinou, později firma přidala do nabídky také plyn a expandovala do zahraničí.

Společnost Bohemia Energy založili v říjnu roku 2005, tedy hned jak to liberalizace trhu s energiemi dovolila, Hana a Jiří Písaříkovi. O rok později začali jako první alternativní dodavatel zásobovat firmy i domácnosti elektřinou. V roce 2008 se odběratelé dočkali od společnosti Bohemia Energy také plynu.

Skutečnost, že Bohemia Energy vstoupila na trh jako první alternativní dodavatel, jí další působení nijak neulehčilo. Naopak. V pozici pionýra razila dosud neznámou cestu ostatním a zpočátku se setkávala i s nedůvěrou. Nicméně podařilo se jí ve vytvářejícím se konkurenčním prostoru oslovit velkou skupinu zákazníků, kteří nechtěli zůstávat u monopolních dodavatelů. Náskok v počtu klientů, který získala tehdy, si společnost udržela dodnes.

„Díky nám se podařilo rozhýbat trh a pomoci zákazníkům k nižším cenám, bohatším službám a lepší kvalitě zákaznické péče,“ říká zakladatel Bohemia Energy Jiří Písařík.

Hlavně nepolevit

Jiří Písařík přiznává, že první roky podnikání nebyly úplně lehké: „Začal jsem stavět Bohemia Energy a zároveň chodil do práce, protože jsem musel vydělávat, neměl jsem žádné jiné peníze. Moje žena zatím s mi-minkem chodila do naší nové firmy a řešila veškerou agendu. To bylo asi jedno z nejtvrdších pracovních období.“ Zároveň se majitelé museli vypořádat i s určitou nedůvěrou, kdy zákazníci nevěděli nic o fungování alternativních dodavatelů. Po dvou těžkých letech však bylo jasné, že prorazili.

Vymýšlet stále nové věci bylo třeba i poté, co se firma pevně etablovala na trhu a začala slušně vydělávat. „Jakmile na chvíli polevíte, přestanete přinášet do firmy inovace, nesnažíte se o to, abyste měl více spokojených zákazníků, začne firma chřadnout. A může to být proces, který už se nedá zastavit,“ říká Písařík a uvádí příklady některých inovativních produktů, jako je Garance nebo energie A++, se kterými Bohemia Energy přišla na trh jako první.

Kromě výhodných cen energií zajišťuje Bohemia Energy i komplexní zákaznický servis a energetické poradenství, kdy lidem pomáhá s dalšími možnými úsporami v domácnostech. Z malé a „našlápnuté“ rodinné firmy je dnes silná respektovaná společnost, v níž zůstala zachována nejen dynamika, ale stále i rodinný duch. Sám zakladatel se denně podílí na realizaci jednotlivých strategických projektů, jeho žena se aktivně stará o každodenní chod firmy. A to má jejich společná firma dnes už více než 600 zaměstnanců.

Společnost má v současnosti už více než 600 zaměstnanců ( Autor: Bohemia Energy )

Co se týče prodeje služeb, oslovuje Bohemia Energy zákazníky prostřednictvím reklamy, osobních obchodníků a energetických poradců a rovněž skrze aktivní call centrum. Svůj obchodní model neustále inovuje. Reaguje tak nejen na aktuální trendy, ale i na očekávané změny celého evropského trhu. „Budoucnost vidíme v multikanálovém obchodním modelu. Zákazníka tak například oslovujeme online, pokračujeme s ním v komunikaci po telefonu, jeho konkrétní potřeby a představy pak probereme na osobní schůzce a celý proces zakončíme podpisem smlouvy. Důležité je, že zákazník má vždy dostatek času na rozmyšlenou, na vše se může vyptat, v klidu si vše pročíst a smlouva je vždy písemná,“ vysvětluje Písařík.

Konsolidátor trhu

Bohemia Energy sehrála v minulých letech důležitou roli v konsolidaci trhu s energiemi. Po liberalizaci postupně vznikla řada dalších alternativních dodavatelů, mnozí z nich se ale při prvních větších cenových otřesech dostali do ekonomických potíží. To byla příležitost pro Bohemia Energy, která několik takových firem nakoupila a začlenila je do své skupiny. Každou takovou akvizicí skokově vzrostl počet zákazníků, což pochopitelně zvyšovalo nároky na řízení společnosti. Dlužno dodat, že všechny nákupy financovala Bohemia Energy ze svého, bez bankovních půjček.

Bohemia Energy dnes patří mezi sto největších českých firem a je součástí energetické skupiny Bohemia Energy. Celá skupina Bohemia Energy je s více než 1,2 milionu zákazníků a ročním obratem přes 21 miliard korun největším uskupením alternativních dodavatelů energií v České republice a na Slovensku. Tvoří ji šest energetických společností – lídr skupiny a největší alternativní dodavatel energií v České republice, Bohemia Energy, dále Amper Market, Comfort Energy, Europe Easy Energy, X Energie a největší alternativní dodavatel energií na Slovensku, Slovakia Energy. Do skupiny dále patří společnost BEplan, zabývající se profesionálním finančním poradenstvím.

Podpora a pomoc dětem

„Život bez energií si nedokážeme představit, stejně jako si nedovedeme představit budoucnost bez našich dětí,“ odpovídá Jiří Písařík na otázku, proč se jeho firma v oblasti společenské odpovědnosti zaměřila především na děti. Podporuje organizace, které jsou svým posláním a činností pro společnost nepostradatelné a zásadním způsobem pomáhají především dětem. Spolupracuje tak s organizacemi Život dětem, Černí koně, Česká asociace streetwork nebo se Smiling Crocodile.

Klíčovou aktivitou je projekt energie dětem, který je pokračováním dlouhodobého partnerství s organizací Život dětem. Mohou se do něj zapojit nejen zaměstnanci, ale i široká veřejnost, a podpořit tak konkrétní dětský příběh. Cílem je pomoc nemocným, handicapovaným a opuštěným dětem z celé České republiky, které se ocitnou v obtížné životní situaci a potřebují odbornou pomoc a podporu svého okolí.

„Jsme rodinná firma, sám mám tři děti a vím, že zdraví a štěstí nejbližších je to nejdůležitější. Proto máme největší radost, když vidíme, že finanční pomoc má reálné výsledky,“ doplňuje Jiří Písařík. Popisky fotek:- Písařík

„Díky nám se podařilo rozhýbat trh a pomoci zákazníkům k nižším cenám, bohatším službám a lepší kvalitě zákaznické péče,“ říká zakladatel Bohemia Energy Jiří Písařík.


Čtěte také

Události Boeing 707 společnosti Korean Air

Nečekaný nález. Televizní štáb zřejmě objevil vrak boeingu, který před 32 lety vyhodili do vzduchu agenti KLDR

Dlouhou dobu spočívaly trosky stroje Boeing 707 letu Korean Air 858 klidně na dně…

před 3 hodinami

Rybolov - ilustrační foto

Pobrexitová jednání mohou zkomplikovat sporné body: banky, zemědělství či rybolov

Týden před odchodem Británie z Evropské unie dokončuje Brusel přípravy na vyjednávání…

před 3 hodinami

 Dálnice v Česku - ilustrační foto

Havlíček: Zakázku na IT systém na dálniční známky zrušíme bez sankce. Nová bude jednodušší

Zakázka na IT systém k elektronickým dálničním známkám bude zrušena bez jakékoliv sankce.…

před 3 hodinami

 Pavel Koutný z prostějovské oděvní firmy Koutný

Jehly, nitě, miliony. Módní byznys přinesl Prostějovu šedesátimilionovou investici

Oděvní firma Koutný z Prostějova spouští investici ve výši 60 milionů korun. Jde o jeden…

před 3 hodinami

 Kandidáti na předsedu KDU-ČSL: europoslanec Tomáš Zdechovský, předseda lidoveckého poslaneckého klubu a místopředseda strany Jan Bartošek a poslanec Marian Jurečka,

Hledá se krizový manažer. Dva veteráni a nováček se utkají o post šéfa lidovců

KDU-ČSL volí nového předsedu. Střetnou se poslanci Marian Jurečka, Jan Bartošek a…

před 3 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Komentáře

Finance
Jak vypočítat daň z nemovitých věcí v daňovém přiznání?
Pravděpodobné pojistné je opět vyšší
Růst průměrné mzdy - co všechno ovlivní v roce 2020?
Zaměstnanci a daně: roční zúčtování a slevy
Sociální pojištění u zaměstnance, OSVČ a při práci na dohodu v roce 2020
Auta
VW Arteon Shooting Brake míří i k českým zákazníkům. Dorazí…
Elektrický a pro každodenní ježdění. Bugatti plánuje svůj druhý sériový model
Škoda Kodiaq vozí záchranáře nejen u nás, ale i v Británii
Nový ředitel Renault Trucks pro ČR a SR
Skladem, ale za tři čtvrtě milionu. Suzuki Jimny je nedostatek, z Evropy asi odejde
Hry pro příležitostné hráče