Zbavte se Mynáře a Nejedlého, radí Babiš prezidentu Zemanovi - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Zbavte se Mynáře a Nejedlého, radí Babiš prezidentu Zemanovi

, čtk,
Zbavte se Mynáře a Nejedlého, radí Babiš prezidentu Zemanovi

Prezident Miloš Zeman by se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) měl před druhým kolem voleb hlavy státu zbavit kancléře Vratislava Mynáře a poradce Martina Nejedlého. Zároveň uvedl, že Zemana podporuje, radí mu, aby udělal inventuru kauz z uplynulého mandátu a vysvětlil je veřejnosti. Zemanův protikandidát v druhém kole prezidentské volby Jiří Drahoš nerozumí tomu, proč to Babiš neřekl Zemanovi už dávno.

Aby se Zeman distancoval od nejbližších spolupracovníků, řekl Babiš už v sobotu po vyhlášení výsledků prvního kola. „Pan prezident je loajální ke svým nejbližším spolupracovníkům možná až nekriticky,“ uvedl dnes Babiš v televizi Prima. Distancování se od některých by podle něj mohlo Zemanovi pomoct v kruzích, které stojí proti němu.

První kolo prezidentských voleb na fotografiích:

Drahoš, který skončil v prvním kole voleb druhý, ve vysílání Českého rozhlasu prohlásil, že ke stejnému kroku již Zemana také vyzval. „Nerozumím tomu, proč to Andrej Babiš neřekl Miloši Zemanovi již dávno, já o tom mluvím v průběhu celé kampaně,“ řekl vědec. „Beru to jako součást jakési politické hry,“ dodal Drahoš.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dnes sdělil, že Zeman je s prohlášením premiéra seznámen. „V tuto chvíli ale ponechávám bez reakce,“ dodal Ovčáček.

Premiér Babiš také Zemanovi doporučil aby veřejnosti vysvětlil kontroverze z posledních let. „Já na jeho místě bych udělal nějakou inventuru, co se stalo v rámci jeho úřadu za pět let, různé aféry, kontroverze. Dal bych k tomu své stanovisko a snažil se to lidem vysvětlit,“ uvedl premiér.

Sobotní průběh voleb jsme sledovali ONLINE

Doplnil, že ve své politické minulosti se musel také rozloučit se svou nejbližší spolupracovnicí, ačkoli věděl, že nic neudělala. Připomněl tak pražskou komunální političku a někdejší místopředsedkyni ANO Radmilu Kleslovou. Ta v roce 2015 po informacích v médiích a kritice některých pražských politiků rozvázala smlouvu s polostátní firmou ČEZ a rezignovala na placené funkce ve dvou pražských firmách.

Kontroverzi vyvolalo Zemanovo sobotní prohlášení, že ho podporuje například zpěvák Karel Gott. Ten ale v prohlášení uvedl, že jako vždy při všech volbách jmenovitě nepodpořil žádného kandidáta. Nechce proto komentovat ani jejich výroky. Ovčáček uvedl že může jen odkázat na „mistrovo vyjádření pro deník Blesk“. V něm konkrétně neřekl, komu hlas odevzdá. „Budu volit člověka, kterého si vážím, jeho myšlenky a názory jsou mi blízké a vím, že naši republiku bude opět dobře reprezentovat. A mohl by dle mého obstát i v nelehké době, která nás nepochybně čeká,“ citoval Blesk Gotta. Ovčáček dnes zároveň poznamenal, že nejnovější vyjádření Gotta bere na vědomí a plně ho respektuje.

Babiš zopakoval, že Zeman je skvělý rétor, je proto dobře, že se na rozdíl od kampaně před prvním kolem voleb zúčastní v příštích týdnech televizních debat. S Drahošem si dovede představit spolupráci, jako s každým, kdo umí komunikovat. Myslí si, ale že ho chtějí jeho podporovatelé využit k tomu, aby přes něj ovlivňovali politiku.


Vratislav Mynář:

– Jako vedoucí Kanceláře prezidenta republiky působí Mynář od roku 2013, ve své funkci je terčem kritiky zejména kvůli tomu, že dodnes nezískal bezpečnostní prověrku. Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) o ni kancléř zažádal po nástupu na Hrad, v září 2015 ovšem oznámil, že prověrku na stupeň přísně tajné nezískal. Zeman poté řekl, že Mynář by v určité funkci na Pražském hradě mohl zůstat i bez bezpečnostní prověrky. Vždy pro něj na Hradě bude důstojné místo, uvedl prezident.

– Proti neudělení prověrky podal Mynář nejprve neúspěšně rozklad, ve kterém napadl špatné právní posouzení NBÚ, před dvěma lety se pak obrátil na soud. Mluvčí hradu Jiří Ovčáček tehdy řekl, že prezident Mynářovi umožní veškerá odvolání k soudu, a do soudního rozhodnutí ho proto z funkce kancléře neodvolá. Loni v březnu Zeman dodal, že pokud Mynář bude dobře vykonávat svou práci a kvůli pomalým soudů nebude rozhodnuto o jeho odvolání, nevidí důvod, aby z funkce odcházel.

– Terčem kritiky byl Vratislav Mynář jako kancléř také proto, že dlouho tajil své příjmy a otálel s podáním majetkového přiznání. V roce 2014 vyvolal diskusi také jeho nákup vily v Praze, který byl podle odborníků podezřele levný. Své majetkové poměry Mynář zveřejnil až na přelomu loňského a letošního roku, přiznal stamilionový majetek, mimo jiné pozemky, domy v Praze či Brně, akcie i miliony na účtech. Loni vzbudil pozornost také dopis, kterým se přimlouval za podnikání nepříliš známé české společností Liglass Trading v Kyrgyzstánu.

– Mynář se narodil 23. června 1967 v Kyjově, vystudoval obor ekonomika stavebnictví na Vysokém učení technickém v Brně. Od 90. let podnikal, do roku například 2005 zasedal v dozorčí radě Českomoravské železárenské, kterou vlastnil s kontroverzním podnikatelem Radimem Masným. V letech 2009 až 2012 zasedal Mynář také v představenstvu společnosti Tessile ditta services, která se podílela na vymáhání pohledávek od černých pasažérů pro pražský dopravní podnik.

– V letech 2010 až 2013 byl předsedou Strany práv občanů (SPO; dříve Strana práv občanů – zemanovci, SPOZ), v současnosti je předsedou krajské organizace strany ve Zlínském kraji. Mynář byl před pěti lety šéfem prezidentské předvolební kampaně Miloše Zemana. V předčasných parlamentních volbách v říjnu 2013 vedl kandidátku SPOZ ve Zlínském kraji. Od roku 2006 je zastupitelem obce Osvětimany, kde také podniká.

– Po rozvodu s manželkou Kamilou se v únoru 2015 oženil s moderátorkou Alexandrou Noskovou, v květnu 2015 se jim narodil syn Vratislav.


Martin Nejedlý:

– Působí jako poradce prezidenta, jezdí s ním mimo jiné na zahraniční cesty, je označován za jednoho z klíčových mužů Zemanova okolí. V minulosti se například účastnil jednání Miloše Zemana s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V pozici poradce není Pražským hradem placen, může ale využívat hradní kancelář. Zároveň je místopředsedou Strany práv občanů, která dříve nesla prezidentovo jméno.

– Nejedlý patřil ke sponzorům SPO, jejíž vznik inicioval bývalý komunistický funkcionář, kontroverzní lobbista a někdejší blízký Zemanův spolupracovník Miroslav Šlouf. Podle Zemana Nejedlý stranu podporoval ze soukromých prostředků. Zeman vždy důrazně popíral, že by ho jakkoli finančně podporoval ruský ropný gigant Lukoil, s nímž Nejedlý spolupracoval.

– V minulosti byl mimo jiní jednatelem firmy Lukoil Aviation Czech, a to od jejího vzniku v září 2007 do června 2015, kdy společnost přešla do likvidace. Právě této společnosti přitom soud v dubnu 2016 uložil zaplatit státu smluvní pokutu 27,7 milionu korun a úroky, sankce vyplývala z kontraktu na obměnu zásob leteckého petroleje. I přes dlouhodobý spor se státem Zeman ovšem Nejedlého ve funkci podržel.

– Nejedlý, narozený 7. července 1966 v Kunovicích, je bývalým ligovým volejbalistou, hrál v dresu Zbrojovky Brno a poté v Německu. Podle dostupných informací po ukončení sportovní kariéry začal podnikat, řadu let působil v Rusku, mimo jiné obchodoval s auty z Německa. V Rusku také začal spolupracovat s tamními olejáři, například pro Lukoil zprostředkovával dodávky technologií na výstavbu produktovodů.

– V roce 2015 média upozornila na to, že Nejedlý má v rozporu se zvyklostmi diplomatický pas, který usnadňuje cestování. S jeho vydáním v prosinci 2013 souhlasil tehdejší ministr Jan Kohout, podle oponentů na něj ale Nejedlý nemá nárok.


Ohlasy na první kolo prezidentských voleb jsme sledovali online:

Výsledky prvního kola prezidentských voleb:

61.9 %
volební účast

100 %
sečtených okrsků

38.6 %
1 985 547
Miloš Zeman
Miloš Zeman

26.6 %
1 369 601
Jiří Drahoš
Jiří Drahoš

10.2 %
526 694
Pavel Fischer
Pavel Fischer

9.2 %
472 643
Michal Horáček
Michal Horáček

8.8 %
454 949
Marek Hilšer
Marek Hilšer

4.3 %
221 689
Mirek Topolánek
Mirek Topolánek

1.2 %
63 348
Jiří Hynek
Jiří Hynek

0.6 %
29 228
Petr Hannig
Petr Hannig

0.5 %
24 442
Vratislav Kulhánek
Vratislav Kulhánek

Plzeňský kraj Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Zlínský kraj Jihomoravský kraj Vysočina Jihočeský kraj Praha Středočeský kraj

  • Hlavní město Praha
    • Jiří Drahoš

      216 167 hlasů

      Jiří Drahoš
      35 %
    • Miloš Zeman

      138 437 hlasů

      Miloš Zeman
      22.4 %
    • Pavel Fischer

      83 514 hlasů

      Pavel Fischer
      13.5 %
    • Michal Horáček

      68 892 hlasů

      Michal Horáček
      11.2 %
    • Marek Hilšer

      58 164 hlasů

      Marek Hilšer
      9.4 %
    • Mirek Topolánek

      39 046 hlasů

      Mirek Topolánek
      6.3 %
    • Jiří Hynek

      7 260 hlasů

      Jiří Hynek
      1.2 %
    • Petr Hannig

      2 795 hlasů

      Petr Hannig
      0.5 %
    • Vratislav Kulhánek

      2 738 hlasů

      Vratislav Kulhánek
      0.4 %
  • Středočeský kraj
    • Miloš Zeman

      226 868 hlasů

      Miloš Zeman
      34.2 %
    • Jiří Drahoš

      190 236 hlasů

      Jiří Drahoš
      28.6 %
    • Michal Horáček

      71 746 hlasů

      Michal Horáček
      10.8 %
    • Marek Hilšer

      63 016 hlasů

      Marek Hilšer
      9.5 %
    • Pavel Fischer

      62 895 hlasů

      Pavel Fischer
      9.5 %
    • Mirek Topolánek

      32 266 hlasů

      Mirek Topolánek
      4.9 %
    • Jiří Hynek

      9 162 hlasů

      Jiří Hynek
      1.4 %
    • Petr Hannig

      3 987 hlasů

      Petr Hannig
      0.6 %
    • Vratislav Kulhánek

      3 907 hlasů

      Vratislav Kulhánek
      0.6 %
  • Jihočeský kraj
    • Miloš Zeman

      121 837 hlasů

      Miloš Zeman
      37.8 %
    • Jiří Drahoš

      85 584 hlasů

      Jiří Drahoš
      26.6 %
    • Pavel Fischer

      33 046 hlasů

      Pavel Fischer
      10.3 %
    • Marek Hilšer

      30 281 hlasů

      Marek Hilšer
      9.4 %
    • Michal Horáček

      30 053 hlasů

      Michal Horáček
      9.3 %
    • Mirek Topolánek

      12 696 hlasů

      Mirek Topolánek
      3.9 %
    • Jiří Hynek

      4 184 hlasů

      Jiří Hynek
      1.3 %
    • Vratislav Kulhánek

      2 714 hlasů

      Vratislav Kulhánek
      0.8 %
    • Petr Hannig

      1 900 hlasů

      Petr Hannig
      0.6 %
  • Plzeňský kraj
    • Miloš Zeman

      115 402 hlasů

      Miloš Zeman
      41.5 %
    • Jiří Drahoš

      69 699 hlasů

      Jiří Drahoš
      25.1 %
    • Michal Horáček

      26 627 hlasů

      Michal Horáček
      9.6 %
    • Marek Hilšer

      24 503 hlasů

      Marek Hilšer
      8.8 %
    • Pavel Fischer

      23 947 hlasů

      Pavel Fischer
      8.6 %
    • Mirek Topolánek

      11 400 hlasů

      Mirek Topolánek
      4.1 %
    • Jiří Hynek

      3 478 hlasů

      Jiří Hynek
      1.3 %
    • Petr Hannig

      1 791 hlasů

      Petr Hannig
      0.6 %
    • Vratislav Kulhánek

      1 302 hlasů

      Vratislav Kulhánek
      0.5 %
  • Karlovarský kraj
    • Miloš Zeman

      53 562 hlasů

      Miloš Zeman
      43.9 %
    • Jiří Drahoš

      30 154 hlasů

      Jiří Drahoš
      24.7 %
    • Michal Horáček

      12 835 hlasů

      Michal Horáček
      10.5 %
    • Marek Hilšer

      10 473 hlasů

      Marek Hilšer
      8.6 %
    • Pavel Fischer

      8 116 hlasů

      Pavel Fischer
      6.7 %
    • Mirek Topolánek

      4 288 hlasů

      Mirek Topolánek
      3.5 %
    • Jiří Hynek

      1 385 hlasů

      Jiří Hynek
      1.1 %
    • Petr Hannig

      714 hlasů

      Petr Hannig
      0.6 %
    • Vratislav Kulhánek

      495 hlasů

      Vratislav Kulhánek
      0.4 %
  • Ústecký kraj
    • Miloš Zeman

      160 631 hlasů

      Miloš Zeman
      47.1 %
    • Jiří Drahoš

      72 923 hlasů

      Jiří Drahoš
      21.4 %
    • Michal Horáček

      37 040 hlasů

      Michal Horáček
      10.9 %
    • Marek Hilšer

      30 746 hlasů

      Marek Hilšer
      9 %
    • Pavel Fischer

      20 181 hlasů

      Pavel Fischer
      5.9 %
    • Mirek Topolánek

      11 901 hlasů

      Mirek Topolánek
      3.5 %
    • Jiří Hynek

      4 219 hlasů

      Jiří Hynek
      1.2 %
    • Petr Hannig

      2 024 hlasů

      Petr Hannig
      0.6 %
    • Vratislav Kulhánek

      1 408 hlasů

      Vratislav Kulhánek
      0.4 %
  • Liberecký kraj
    • Miloš Zeman

      77 300 hlasů

      Miloš Zeman
      36.4 %
    • Jiří Drahoš

      56 439 hlasů

      Jiří Drahoš
      26.6 %
    • Michal Horáček

      24 265 hlasů

      Michal Horáček
      11.4 %
    • Marek Hilšer

      21 115 hlasů

      Marek Hilšer
      9.9 %
    • Pavel Fischer

      18 573 hlasů

      Pavel Fischer
      8.7 %
    • Mirek Topolánek

      9 305 hlasů

      Mirek Topolánek
      4.4 %
    • Jiří Hynek

      2 881 hlasů

      Jiří Hynek
      1.4 %
    • Petr Hannig

      1 420 hlasů

      Petr Hannig
      0.7 %
    • Vratislav Kulhánek

      1 272 hlasů

      Vratislav Kulhánek
      0.6 %
  • Královéhradecký kraj
    • Miloš Zeman

      103 297 hlasů

      Miloš Zeman
      36.5 %
    • Jiří Drahoš

      76 955 hlasů

      Jiří Drahoš
      27.2 %
    • Michal Horáček

      29 933 hlasů

      Michal Horáček
      10.6 %
    • Marek Hilšer

      28 438 hlasů

      Marek Hilšer
      10 %
    • Pavel Fischer

      26 072 hlasů

      Pavel Fischer
      9.2 %
    • Mirek Topolánek

      11 868 hlasů

      Mirek Topolánek
      4.2 %
    • Jiří Hynek

      3 664 hlasů

      Jiří Hynek
      1.3 %
    • Petr Hannig

      1 716 hlasů

      Petr Hannig
      0.6 %
    • Vratislav Kulhánek

      1 443 hlasů

      Vratislav Kulhánek
      0.5 %
  • Pardubický kraj
    • Miloš Zeman

      103 885 hlasů

      Miloš Zeman
      39.1 %
    • Jiří Drahoš

      70 124 hlasů

      Jiří Drahoš
      26.4 %
    • Pavel Fischer

      26 162 hlasů

      Pavel Fischer
      9.9 %
    • Michal Horáček

      24 993 hlasů

      Michal Horáček
      9.4 %
    • Marek Hilšer

      24 486 hlasů

      Marek Hilšer
      9.2 %
    • Mirek Topolánek

      9 831 hlasů

      Mirek Topolánek
      3.7 %
    • Jiří Hynek

      3 275 hlasů

      Jiří Hynek
      1.2 %
    • Petr Hannig

      1 636 hlasů

      Petr Hannig
      0.6 %
    • Vratislav Kulhánek

      1 123 hlasů

      Vratislav Kulhánek
      0.4 %
  • Kraj Vysočina
    • Miloš Zeman

      115 551 hlasů

      Miloš Zeman
      42.2 %
    • Jiří Drahoš

      67 161 hlasů

      Jiří Drahoš
      24.5 %
    • Pavel Fischer

      32 319 hlasů

      Pavel Fischer
      11.8 %
    • Marek Hilšer

      24 638 hlasů

      Marek Hilšer
      9 %
    • Michal Horáček

      19 214 hlasů

      Michal Horáček
      7 %
    • Mirek Topolánek

      8 713 hlasů

      Mirek Topolánek
      3.2 %
    • Jiří Hynek

      3 280 hlasů

      Jiří Hynek
      1.2 %
    • Petr Hannig

      1 589 hlasů

      Petr Hannig
      0.6 %
    • Vratislav Kulhánek

      1 242 hlasů

      Vratislav Kulhánek
      0.5 %
  • Jihomoravský kraj
    • Miloš Zeman

      232 712 hlasů

      Miloš Zeman
      39.4 %
    • Jiří Drahoš

      152 645 hlasů

      Jiří Drahoš
      25.9 %
    • Pavel Fischer

      71 657 hlasů

      Pavel Fischer
      12.1 %
    • Marek Hilšer

      48 430 hlasů

      Marek Hilšer
      8.2 %
    • Michal Horáček

      46 313 hlasů

      Michal Horáček
      7.8 %
    • Mirek Topolánek

      25 492 hlasů

      Mirek Topolánek
      4.3 %
    • Jiří Hynek

      7 455 hlasů

      Jiří Hynek
      1.3 %
    • Petr Hannig

      3 443 hlasů

      Petr Hannig
      0.6 %
    • Vratislav Kulhánek

      2 267 hlasů

      Vratislav Kulhánek
      0.4 %
  • Olomoucký kraj
    • Miloš Zeman

      139 192 hlasů

      Miloš Zeman
      45.2 %
    • Jiří Drahoš

      69 852 hlasů

      Jiří Drahoš
      22.7 %
    • Pavel Fischer

      32 369 hlasů

      Pavel Fischer
      10.5 %
    • Marek Hilšer

      25 058 hlasů

      Marek Hilšer
      8.1 %
    • Michal Horáček

      23 427 hlasů

      Michal Horáček
      7.6 %
    • Mirek Topolánek

      11 394 hlasů

      Mirek Topolánek
      3.7 %
    • Jiří Hynek

      3 761 hlasů

      Jiří Hynek
      1.2 %
    • Petr Hannig

      1 847 hlasů

      Petr Hannig
      0.6 %
    • Vratislav Kulhánek

      1 351 hlasů

      Vratislav Kulhánek
      0.4 %
  • Zlínský kraj
    • Miloš Zeman

      122 138 hlasů

      Miloš Zeman
      40.5 %
    • Jiří Drahoš

      72 048 hlasů

      Jiří Drahoš
      23.9 %
    • Pavel Fischer

      40 831 hlasů

      Pavel Fischer
      13.6 %
    • Marek Hilšer

      25 470 hlasů

      Marek Hilšer
      8.5 %
    • Michal Horáček

      21 297 hlasů

      Michal Horáček
      7.1 %
    • Mirek Topolánek

      12 765 hlasů

      Mirek Topolánek
      4.2 %
    • Jiří Hynek

      3 788 hlasů

      Jiří Hynek
      1.3 %
    • Petr Hannig

      1 675 hlasů

      Petr Hannig
      0.6 %
    • Vratislav Kulhánek

      1 202 hlasů

      Vratislav Kulhánek
      0.4 %
  • Moravskoslezský kraj
    • Miloš Zeman

      273 804 hlasů

      Miloš Zeman
      49.2 %
    • Jiří Drahoš

      133 978 hlasů

      Jiří Drahoš
      24.1 %
    • Pavel Fischer

      44 456 hlasů

      Pavel Fischer
      8 %
    • Marek Hilšer

      38 723 hlasů

      Marek Hilšer
      7 %
    • Michal Horáček

      34 826 hlasů

      Michal Horáček
      6.3 %
    • Mirek Topolánek

      20 162 hlasů

      Mirek Topolánek
      3.6 %
    • Jiří Hynek

      5 427 hlasů

      Jiří Hynek
      1 %
    • Petr Hannig

      2 673 hlasů

      Petr Hannig
      0.5 %
    • Vratislav Kulhánek

      1 937 hlasů

      Vratislav Kulhánek
      0.3 %

Čtěte komentář Pavla Párala:

Jestli se Drahoš nezmobilizuje, nemá ve druhém kole šanci

 Páral

O volbě prezidenta čtěte více v rubrice Prezidentské volby 2018:

Únava Zemanem, píší v zahraniční. Ohlasy na první kolo sledujte ŽIVĚ

Praha je jediným krajem, kde vyhrál Drahoš. Zemana v ní porazil o 13 procent

Zeman oproti roku 2013 posílil ve všech krajích. Druhé kolo však může mít těžší

Dobrá rada od Babiše. Zemanovi doporučil, ať se distancuje od kontroverzních spolupracovníků

Zeman vs. Drahoš. Rozhodnou televizní debaty?

Pět proti Zemanovi. Drahošovi by k výhře stačila půlka hlasů pro jeho podporovatele

Fischerovo fiasko a Zemanův válec. Jak probíhaly prezidentské volby před 5 lety?


Ohodnoťte tento článek
Diskuze