Sezona mrchožroutů. České firmy se stávají terčem zahraničních rivalů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Sezona mrchožroutů. České firmy se stávají terčem zahraničních rivalů

,
Sezona mrchožroutů. České firmy se stávají terčem zahraničních rivalů
Zdroj: Shutterstock

V současné krizi se hraje ho to, zda posílí český kapitál, nebo budou české firmy pohlceny zahraničními dravci.

Guru českých restrukturalizátorů Václav Novák, který na přelomu tisíciletí zachraňoval ostravské Vítkovice a později pomáhal restrukturalizovat ČSA, má o současné krizi jasno. „Přežijí jen ty firmy, které generují vysokou marži a mají relativně nízké zadlužení,“ říká Novák, který loni zhodnotil devítiletou práci ve firmě Technistone.

Tuto královéhradeckou firmu, která začala vyrábět na konci devadesátých let, koupil s obchodním partnerem Zdeňkem Šmejkalem v roce 2010, kdy na stavební byznys tvrdě dopadla světová finanční krize a podnik byl na hranici insolvence.

Firmu, která z umělého křemene vyrábí především kuchyňské desky, pak loni v létě majitelé prodali za zhruba 1,7 miliardy korun americké skupině Wilsonart Engineered Surfaces z Texasu „V Technistonu jsme se soustředili celou dobu na zvyšování marže, kterou se nám podařilo dostat k 45 procentům. Pokud se týče EBITDA marže, tak ta byla při přebírání záporná, ale končili jsme na úrovni zhruba 25 procent, což je krásný ukazatel,“ vypráví Novák.

\"\"
Václav Novák

Bez tradice

Vysoké marže jsou však pro mnoho tuzemských firem stále jen vzdáleným snem. Jak ukazují data ministerstva průmyslu (viz tabulku Marže tuzemských firem), k nejziskovějším oborům patří práce s nemovitostmi. Následují intelektuální výkony, kam spadají daňoví poradci, právníci, inženýři či informatici. Dobře si vede také ubytování, stravování a pohostinství. Výkonnost hotelů a restaurací je dobrou zprávou, protože na tuto oblast dopadla pandemická krize snad nejhůře, jelikož po vyhlášení nouzového…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?