Zůstaňte v Praze! Průvodce týdeníku Euro víkendovou metropolí #38 - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Zůstaňte v Praze! Průvodce týdeníku Euro víkendovou metropolí #38

, Martin Ackermann,
Zůstaňte v Praze! Průvodce týdeníku Euro víkendovou metropolí #38
Zdroj: Prague-up

Spektakulární zážitek, Please The Trees na Dlabačově, Obyčejní lidé, Mijazaki na plátně, Horizont nových možností a brutální procházka. Kam se o víkendu schovat před zimou, vám napoví Prague-Up kalendář.

Spektakulární zážitek

Měsíc plný audiovizuálních zážitků o víkendu nastartuje čtvrtý ročník festivalu Spectaculare. V řadě místech v Praze vystoupí světová špička elektronické, ambientní a experimentální jazzové hudby v propojení s vizuálním uměním, ať je to videoart, fotografie nebo třeba pohybové divadlo. Festival nakopne páteční přehlídka kolínského labelu Kompakt, který je se svým sofistivkovaným zvukem na pomezí minimal techna a popu již klasikou evropské klubové scény. Tahákem večera bude živák dua Saschienne, vizuály obstará prověřené studio Lunchmeat.

 Spectaculare
Festival Spectaculare (Zdroj: Prague-Up)

V rámci festivalu proběhne o víkendu také výstava interaktivních světelných objektů a kinetických instalací v holešovické The Chemistry Gallery. Pro spektakulární Art Show spojili své síly nejvýraznější čeští umělci, které znáte ze Signal Festivalu a klubových večírků.

 Spectaculare Chemistry
Spectaculare Chemistry (Zdroj: Prague-Up)

Please The Trees na Dlabačově

Jestli dáváte přednost raději nabroušeným kytarám, pak si nenechte ujít novoroční koncert Please The Trees. Psychedeličtí stoner rockeři z Tábora mají na kontě ocenění české hudební kritiky Apollo, tour ve Spojených státech, stromy zasázené po celém světě a také spolupráci s ženským sborem Elpida, se kterým se představí. Pětadvacet dam ve věku od šedesáti do osmdesáti let v čele s operní pěvkyní vás přesvědčí o tom, že nikdy není pozdě. V prostoru Dlabačov, který se stává novým kulturním centrem Prahy 6.

 Ženský sbor Elpida
Ženský sbor Elpida (Zdroj: Prague-Up)

Obyčejní lidé v Arše

První letošní premiéra divadla Archa láká na představení Obyčejní lidé. Inscenace vznikla jako společný projekt Archy a nezávislého divadelního spolku z Pekingu, který i navzdory nelehké tamější politické situaci získal světový věhlas. Česko-čínský tvůrčí tým porovnává globální historii i reálné životní příběhy jednotlivců. Výchozím bodem je rok 1989, pro obě země důležitý mezník, pro každou však v jiném smyslu. Dokumentární duet tanečníka, který se nejednou stal obětí příslušníků SNB, a čínské tanečnice, která se měla stát primabalerínou propagandistického baletu, otevírá více než aktuální politická témata.

 Divadlo Archa
Divadlo Archa (Zdroj: Prague-Up)

Mijazaki konečně na plátně

V letenském Bio Oku můžete navštívit přehlídku filmů Hajao Mijazakiho. Světoznámé snímky velmistra animace jsou ikonou fantaskních košatých světů, které okouzlí diváky jakéhokoliv věku. Doposud však většina z nich nebyla uvedena na českých plátnech. Výběr sedmi snímků zahrnuje jeho prvotiny i mezinárodní hity, které si můžete vychutnat na velkém plátně v originálním znění nebo s dabingem. Fanoušci anime jistě ocení i tematické dárky od ilustrátora Jana Šrámka.

 Bio Oko
Bio Oko (Zdroj: Prague-Up)

Horizont nových možností

Posouvají současné technologie hranice možností našeho světa nebo jsou cestou do pekla? Osvobozují nás nebo nás dělají závislými? A jakým způsobem mění umění? O fenoménu všudypřítomných technologií si můžete přijít poslechnout besedu v Goetheho Institutu. Hovořit bude známý kulturní aktivista ze skupiny Ztohoven Roman Týc a jeden z nejvýraznějších arabských autorů Hisham Bustani, debata bude překládána do čestiny.

 Beseda v Goetheho Institutu
Beseda v Goetheho Institutu (Zdroj: Prague-Up)

Brutální procházka

Projekt Prázné Domy, mapující skvosty české chátrající architektury, zve na pražskou tour po prázdných domech. Komentovaná procházka Vás zavede do periferie Holešovic. Zjistíte, kde se nacházely staré Holešovice a co po nich zůstalo. Dozvíte se o brutalistní architektuře, zarostlém stadionu a prozkoumáte Holešovický pivovar z nového úhlu. Pokud by vám byla zima, nebojte se, na závěr bude následovat exkluzivní prohlídka budoucí radnice Prahy 7.

Na další akce se podívejte v Prague-Up kalendáři.


Ohodnoťte tento článek
Diskuze