Ztracení v městské džungli. Vizuální smog vadí každému - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Ztracení v městské džungli. Vizuální smog vadí každému

Eliška Halaštová,
Ztracení v městské džungli. Vizuální smog vadí každému
Zdroj: Hynek Glos/Euro

Česká města začala bojovat s křiklavou reklamou a jiným vizuálním smogem, Praha chystá granty pro vkusné obchody.

Právě spěchám na schůzku na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad. V rychlosti vystupuji z vestibulu metra, ale potřebuji se rychle dostat na Vinohradskou třídu. Jenže do cesty se mi nečekaně staví červenobílé zábradlí, které tu znemožňuje chodcům normálně přejít ulici. Nemám čas na další cestu podchodem, a tak zábradlím prolézám, abych schůzku stihla včas.

Když se o pár minut později s architektkou Pavlou Melkovou zapovídáme o tom, co vše můžeme zařadit pod stále častěji skloňovaný pojem vizuální smog, jako jeden z prvních příkladů zaznívá právě ono zábradlí.

„Zjednodušeně řečeno vizuální smog je jakákoliv vizuální bariéra, která je často zároveň i bariérou fyzickou. Bariéra ve veřejném prostoru je vždycky špatně, protože veřejný prostor by měl umožňovat co nejsvobodnější pohyb 1 pobývání,\" vysvětluje mi odbornice, která před sedmi lety založila v Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) Kancelář veřejného prostoru.

Vizuálním smogem jsou také nesmyslné bariéry, které nám ve městě mohou bránit ve výhledu nebo stěžovat pohyb chodcům. „Chronický problém v Praze jsou sloupy,\" říká Melková, když mi na stále stejné křižovatce v rohu náměstí ukazuje čtyři různé sloupy se světelnou signalizací, trakčním vedením a osvětlením, místo kterých by tu mohl stát jen jeden. Dál kromě zábradlí a sloupů poukazuje na nešikovně stojící koš, tři rozvodové krabice, reklamní nosič, sloupek a zídku. „Většinou když se na to zaměříte, zjistíte, že polovina těch věcí by tady vůbec nemusela být,\" shrnuje.

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?