Žižkovská radnice v roce 2017 utratí přes miliardu korun - Euro.cz

Přihlášení

Žižkovská radnice v roce 2017 utratí přes miliardu korun

, čtk, čap,
Žižkovská radnice v roce 2017 utratí přes miliardu korun
Zdroj: CC BY-SA 3.0: Aktron- Wikimedia Commons

Žižkovská radnice počítá pro příští rok s výdaji 1,04 miliardy korun, příjmy činí 743 milionů korun. Rozdíl ve výši 297 milionů korun pokryje z úspor z minulých let. Na investice radnice vyčlenila 557 milionů korun. Peníze půjdou především do bytů a škol. Podle opozice je rozpočet netransparentní a plýtvavý. Kritizuje i snížení výdajů na sociální a zdravotní oblast.

Praha 3 se připojila k několika radnicím, které stihly rozpočet projednat a schválit ještě před koncem roku. Jde třeba o Prahu 6, 8, 13 a 14. Ostatní vstoupí do nového roku v rozpočtovém provizoriu. Pražské radnice jsou každý rok při projednávání rozpočtu závislé na rozpočtu hlavního města Prahy. Zastupitelé ho po dlouhé debatě schválili v listopadu.

Peníze poplynou v Praze 3 například na obnovu veřejných ploch a náměstí. Třeba na Tachovské náměstí, jehož oprava vyjde dohromady na 15 milionů, půjde příští rok pět milionů, na Kostnické náměstí, které má stát přes 31 milionů, počítá radnice v roce 2017 s 15 miliony korun, na úpravu Komenského náměstí za 31 milionů vydá městská část 12 milionů. Na opravu žižkovského stadionu, který dohromady vyjde na osm milionů, půjdou příští rok čtyři miliony korun.

Opravy bytů budou na Žižkově v příštím roce stát 313 milionů korun. Městská část bude pokračovat v již započatých projektech, v rámci kterých opravuje panelové domy. Do obnovy škol a školek půjde 106 milionů korun. Třeba rekonstrukce kuchyně a dostavba sauny základní a mateřské školy na Jarově vyjde na 35 milionů, oprava základní a mateřské školy na náměstí Jiřího z Lobkovic bude stát 23 milionů korun.

Méně peněz na sociální oblast

Opoziční strany rozpočet Prahy 3 kritizovaly i proto, že čerpá peníze získané v minulosti prodejem majetku. „Navrhli jsme upravit rozpočet tak, aby každá investiční akce nesla informaci o dosud vynaložených prostředcích a předpokládaných celkových výdajích, jako je tomu v případě rozpočtu hlavního města Prahy. Zastupitelstvo návrh neakceptovalo,“ informoval předseda klubu zastupitelů Žižkov nejen sobě Ondřej Rut.

Zastupitelstvo nepřistoupilo podle Ruta ani na návrhy posílení dotačního fondu pro sociální a zdravotní oblast. „Zatímco v loňském roce zde bylo rozděleno 5,2 milionu korun na služby pro potřebné občany, v příštím roce má být k dispozici pouze 3,2 milionu korun. Rozdíl jsme navrhli kompenzovat ze stále stoupajících nákladů na propagační akce městské části,“ oznámil Rut. Na samotnou propagaci se chystá Praha 3 vynaložit podle opozice 6,3 milionu korun.

Více zpráv z městské části:

Zdarma nabídne o Vánocích parkování jen Praha 3, ostatní radnice zóny rušit nebudou

Opozice na Praze 3 svolala mimořádné zastupitelstvo. Chce zrušit dohodu s Central Group

Trhy na „Jiřáku“ mají nového provozovatele. Slíbil slevy seniorům


Diskuze