Z vlastního k panu domácímu. Prodeje nových bytů padají, lidé se více stěhují do nájmů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Z vlastního k panu domácímu. Prodeje nových bytů padají, lidé se více stěhují do nájmů

,
Z vlastního k panu domácímu. Prodeje nových bytů padají, lidé se více stěhují do nájmů
Zdroj: Shutterstock

Pražský rezidenční trh výrazně zasáhla koronavirová krize, prodeje nových bytů se kvůli omezení pohybu propadly na nejhorší výsledek za osm let.

Developeři v Praze od dubna do konce června prodali celkem pouhých 802 nových bytů, což jen nejméně od prvního čtvrtletí roku 2012, kdy si nového majitele našlo 753 bytů. Meziročně jde o třetinový propad (-33 procent), ve srovnání s letošním prvním čtvrtletím prodeje klesly o 41 procent. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti Ekospol, která monitoruje trh s novými byty v Praze už více než 13 let.

Bydlíte v nájmu?

Pandemie zamávala také s ceníky developerů, tentokrát ve prospěch lidí hledajících nové bydlení. Počet dostupných nových bytů totiž vzrostl o více než třetinu (36 procent). Kupující si tak mohli na konci června vybírat už ze 4618 dostupných bytů, což je takřka stejně jako před dvěma lety.

Naopak pokračuje největší přesun Čechů do nájemního bydlení za poslední roky. Za druhé čtvrtletí letošního roku jich do pronajatých domů a bytů zamířilo o skoro 50 procent více než loni. Ceny nájmů v Praze a Středočeském kraji, v Brně a Jihomoravském kraji i proto nadále rostou. Vyplývá to z nejnovějších údajů Kvartálního monitoru přímého prodeje a pronájmu nemovitostí, který vychází z dat portálu Bezrealitky.

Počet napřímo pronajatých bytů se ve druhém čtvrtletí přiblížil 13 tisícům. Důvodů je několik. V první řadě se kvůli omezením výrazným způsobem zvýšila dostupnost bydlení na největším trhu – tedy v hlavním městě. Světový pandemický vývoj zatím neumožnil návrat masového turismu a byty, určené původně na krátkodobé pronájmy, tak zůstanou pro lokální rezidenty k dispozici pravděpodobně až do poloviny příštího roku.

Z vlastního k panu domácímu. Prodeje nových bytů padají, lidé se více stěhují do nájmů
4.4 (88%) 5 hlasování
Diskuze