Vládní čtvrť má vyřešit nynější neefektivní stav, obhajuje Babiš projekt v Letňanech - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Vládní čtvrť má vyřešit nynější neefektivní stav, obhajuje Babiš projekt v Letňanech

, čtk,
Vládní čtvrť má vyřešit nynější neefektivní stav, obhajuje Babiš projekt v Letňanech
Zdroj: čtk

Zvažovaná čtvrť ministerských budov v pražských Letňanech by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) pomohla vyřešit současný neefektivní stav, kdy stát platí za pronájem v hlavním městě přes 378 milionů ročně soukromým subjektům. Podle generální ředitelky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Kateřiny Arajmu jsou Letňany nejvýhodnější lokalitou.

Magistrát chce své pozemky pro Babišův projekt uvolnit pouze za splnění podmínek, u kterých se premiér názorově rozchází s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti). Město chce, aby stát dostavěl jeho vnější okruh, přispěl na vnitřní okruh a postavil nemocnici. Babiš v červencovém dopise Hřiba ubezpečil, že stát výstavbu vnějšího okruhu bude financovat, místo nemocnice ale preferuje traumacentrum. Pro vnitřní okruh se podle něj nabízí forma PPP projektu, tedy spolupráce se soukromým investorem. Podle Hřiba ale stát PPP projekty stavět neumí.

Po setkání obou politiků v polovině září premiér prohlásil, že s primátorem už jednat nebude a osloví pražské radní. „Máme jasné představy. Doufejme, že i tato konference přispěje k tomu, že s magistrátem najdeme společnou řeč, budeme se chovat jako řádní hospodáři a budeme to dělat ve prospěch Pražanů,“ konstatoval dnes Babiš.

Souhlasíte s projektem vládní čtvrti?

V dopise zastupitelům Babiš mimo jiné zopakoval, kolik by stát sestěhováním úředníků ušetřil a jak by byly využity budovy v centru, a stejně tak nabídku státu Praze. Rovněž v dopisu kritizuje primátora Hřiba. Vinou jeho nekonstruktivního přístupu je prý narušena spolupráce vlády a města a primátorovi nejde o věcná řešení, ale o politiku, píše se v dopisu.

Premiér na tiskové konferenci dodal, že Hřib má pravdu, že Česko PPP projekty neumí. „Ale my potřebujeme mít PPP projekty, protože to funguje kdekoliv v Evropě,“ uvedl. Postup by se podle něj měl uplatnit nejen u silnic. Stát a Praha by si podle něj měly také celkově vyjasnit vztahy tam, kde mají společně majetkový podíl, například v Kongresovém centru či Nemocnici Na Bulovce.


Babiš trvá na vládní čtvrti v Letňanech. Místo nemocnice nabízí vybudování traumacentra

 Premiér Andrej Babiš si prohlédl lokalitu v pražských Letňanech, kde by mohla v budoucnu vzniknout takzvaná vládní čtvrť


Předseda vlády se ohradil proti tomu, aby byl projekt vládní čtvrti „a priori odmítán proto, že ho vymyslel Babiš“. „Kdyby to nastalo, tak to potrvá deset let, to já dávno v politice nebudu. Je to projekt pro Pražany, jsou tam jasné synergie, jasná čísla,“ dodal. Finanční návratnost projektu je podle něj pět let. „My počítat umíme,“ konstatoval Babiš.

Letňany považují Babiš a ÚZSVM za nejvhodnější variantu kvůli tomu, že tam lze umístit až 10 tisíc zaměstnanců a metropolitní plán tam umožňuje stavět administrativní budovy. Úřad vlády argumentuje i dobrou dopravní dostupností na konečné trasy metra C. Arajmu dnes odmítla, že by mohlo vzniknout „úřednické ghetto“, jak se obává Praha. „Připravili bychom i prostory pro ubytovací, stravovací zařízení, dětské skupiny a občanskou vybavenost,“ uvedla.

Čtěte také:

Babišův pomník v Letňanech nepůjde zakrýt plachtou

Stát si chrání pozemky v Letňanech. Část z nich bude kvůli vládní čtvrti v rezervách

Česká pošta potřebuje restrukturalizaci, tvrdí Babiš. Očekává příchod krizových manažerů

Vnitro zaspalo: zakázku za 4,44 miliardy na vysílačkovou síť pro záchranáře chce zadat bez tendru

Úroveň digitalizace české státní správy brzy neobstojí, ukázal průzkum

Vojenská policie odložila prověřování nákupu mobilních radarů, trestný čin spáchán nebyl

Vnitro chystá stavbu administrativního centra na Veleslavíně. Komplex má pojmout 3200 zaměstnanců