Požár haly na recyklaci odpadů v Úholičkách u Prahy
Požár haly na recyklaci odpadů v Úholičkách u Prahy
Autor: čtk

V Úholičkách u Prahy hořela hala na recyklaci odpadů. Magistrát zakázal pálení čarodějnic

30. dubna 2018, 20:30 - čtk
 Požár haly na recyklaci odpadů v Úholičkách u Prahy
Požár haly na recyklaci odpadů v Úholičkách u Prahy
Autor: čtk
30. dubna 2018, 20:30

V Úholičkách u Prahy hořela dnes zhruba od 13:00 hala na recyklaci odpadů o rozměrech 100 krát 50 metrů. Oheň se rozšířil i před halu na uskladněný materiál a ohrožoval vedlejší halu, v níž jsou uskladněné pohonné hmoty. Ve 20:00 hasiči z haly stále vyváželi materiál určený k recyklaci a hledali skrytá ohniska, plamenné hoření ale již zlikvidovali, řekl mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Podle Svobody je z místa události hlášený první zraněný. Je jím profesionální hasič, který si podle mluvčího poranil koleno. Areál patří společnosti FCC, jejíž další hala hořela minulý týden ve Vratimově na Ostravsku.

Hasiči nejdříve vyhlásili druhý stupeň poplachu, který později zvýšili na třetí stupeň ze čtyř. Před 20:00 byl stupeň požáru snížen na druhý. V hale hořely nadrcené papíry a plasty a také uskladněný materiál před halou. Starostka Úholiček Terezie Kořínková odpoledne řekla, že místním nehrozí nebezpečí. Hasičům se podařilo dostat požár pod kontrolu před 16:00.

Třetí stupeň poplachu vyhlásili hasiči podle Svobody především kvůli nedostatku vody, kterou k místu zásahu vozili kyvadlově. Díky včasnému zásahu se hasičům podařilo zabránit rozšíření požáru na vedlejší halu. „Požár již je pod kontrolou, hala s uskladněnými pohonnými hmotami je mimo ohrožení,“ řekl po 16:00 Svoboda. Zásah podle něj potrvá nejméně do pozdních nočních hodin, zasahující hasiče vystřídali jejich kolegové. Vodu museli hasiči dovážet, v areálu je podle Svobody hydrantová síť, nemá ale dostatečnou kapacitu.

Do rána zůstanou na místě asi dvě jednotky hasičů, které budou monitorovat, zda se oheň znovu nerozhoří. Pokud bude vše v pořádku, předají objekt v úterý ráno majiteli. Hala je podle Svobody rozdělená na dvě části, v jedné je materiál určený k rozdrcení, ve druhé části je již materiál nadrcený na drobné kousky. Materiál z obou částí musejí hasiči vyvozit ven, aby se přesvědčili, že v hale nejsou skrytá ohniska požáru.

Podle mluvčí FCC Kristiny Jakubcové zasáhl požár třídicí linku na zpracování odpadu a technologie, která z odpadu vyrábí tuhé alternativní palivo. Minulý týden hořelo i v dalším areálu firmy ve Vratimově na Ostravsku. Předběžná škoda způsobená požárem ve Vratimově byla odhadována zhruba na půl milionu korun. „Bude to jistě větší škoda než v tom Vratimově, kde vlastně shořely ty druhotné suroviny, zatímco tady hoří třídicí linka, čili to bude rozhodně škoda vyšší,“ řekla ČTK Jakubcová. Podle ní se stihli všichni zaměstnanci včas evakuovat. Zda spolu oba požáry souvisí, nechtěla mluvčí komentovat. Odkázala pouze na to, že příčina požáru ve Vratimově se vyšetřuje a vyšetřovat se bude i dnešní požár v Úholičkách.

Hasiči rozeznávají čtyři poplachové stupně. Čtvrtý je nejzávažnější, bývá vyhlašován v případech, kdy oheň ohrožuje více než tisíc lidí, celé obce nebo plochy území nad jeden kilometr čtvereční.

V Praze se dnes nesmějí pálit čarodějnice
Kvůli suchu a horku se dnes v Praze nesmějí pálit čarodějnice. Zákaz rozdělávání ohně navazuje na výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a platí prakticky pro všechny plochy zeleně v metropoli. Vztahuje se tak i na velké akce, které dnes pořádají například městské části. Varování kvůli suchu vydali meteorologové v neděli a platí do odvolání, vedle toho od dnešního dopoledne platí i další výstraha, vyhlášená kvůli silnému větru.

Zákaz vychází z městského nařízení, které magistrát vyhlašuje v případě výstrah ČHMÚ automaticky. „Pokud se akce nachází v místě, které specifikuje nařízení, tak se tam smí konat podle programu, ale nesmí být zapálený oheň a nesmí se v této oblasti ani kouřit,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Oheň se nesmí rozdělávat v lesních porostech a do 50 metrů od jejich okraje. Kromě lesů pod zákaz spadají prakticky všechny ostatní zelené plochy, podle nařízení je rizikový i každý „lesopark, park, zahrada a další porosty umožňující vznik a šíření požáru“.


Čtěte také

 Brexit, ilustrační foto

Nedostatek potravin i léků. Britská vláda se obává vážných problémů po tvrdém brexitu

Británie bude v případě odchodu z Evropské unie bez dohody čelit nedostatku paliva,…

před 4 hodinami

 Energetický regulační úřad

ERÚ přijal v pololetí o desetinu více podání, lidé se zajímají o fakturace či zprostředkovatele

Energetický regulační úřad (ERÚ) přijal v prvním pololetí letošního roku 7567 podání,…

před 4 hodinami

Praha Ilustrační foto

Cizinci v Praze koupí až pětinu nových bytů. Zájem mají o luxusnější projekty

Podíl cizinců na nákupech nových bytů v Praze zůstává letos podobný jako v loňském roce,…

před 4 hodinami

 České koruny, ilustrační foto

Stát se po desetiletích zbaví závislosti na firmě IBM, získá práva k systému na správu daní

Automatizovaný daňový informační systém je jedním z nejstarších v Česku používaných IS.…

před 4 hodinami

 Boeing 737 MAX, ilustrační foto

Americká tragédie. Vzestup a pád společnosti Boeing

Havárie nových 737 MAX připravily 346 lidí o život, Boeing o 30 miliard dolarů a…

před 4 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Jsou dovolené a musíme pracovat přesčas. Opravdu musíme?
Daň z nemovitosti online z pohodlí domova. Jak na to?
Jdou české filmy ke dnu?
V jakých parkovacích zónách můžete nechat auto a kolik vás to bude stát?
Jak ušetřit na spotřebě paliva? Pomalá jízda řešením rozhodně není.
Auta
Dvě filmové ikony zamířily do prodeje. James Bond už své…
DPP testuje hybridní autobus Iveco
Audi e-tron je první klasický elektromobil, který prošel nárazovými testy IIHS s nejvyšším možným hodnocením
Chcete jezdit se svým Ferrari po vodě? Můžete, pokud máte volných asi tak 30 milionů korun
Peugeot 308 SW 1.5 BlueHDi EAT8 v dlouhodobém testu: Déjà vu
Hry pro příležitostné hráče