Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Výnos z dražby sběratelské kolekce „Muži 28. října“ získají váleční veteráni a děti po úrazech

Unikátní sběratelská kolekce „Muži 28. října“ vytvořená na počest 100. výročí vzniku…

Na internetu můžete díky PayU a Google Pay platit na jedno kliknutí

Budoucnost online plateb na internetu je v jednoduchosti. Zákazník chce zaplatit snadno a…

Kávovar JURA je tradice v moderním obalu

Pokud se řekne švýcarská přesnost, zřejmě si jako první představíte švýcarské hodinky,…

V Úholičkách u Prahy hořela hala na recyklaci odpadů. Magistrát zakázal pálení čarodějnic

30. dubna, 20:30 - čtk
30. dubna, 20:30

V Úholičkách u Prahy hořela dnes zhruba od 13:00 hala na recyklaci odpadů o rozměrech 100 krát 50 metrů. Oheň se rozšířil i před halu na uskladněný materiál a ohrožoval vedlejší halu, v níž jsou uskladněné pohonné hmoty. Ve 20:00 hasiči z haly stále vyváželi materiál určený k recyklaci a hledali skrytá ohniska, plamenné hoření ale již zlikvidovali, řekl mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Podle Svobody je z místa události hlášený první zraněný. Je jím profesionální hasič, který si podle mluvčího poranil koleno. Areál patří společnosti FCC, jejíž další hala hořela minulý týden ve Vratimově na Ostravsku.

Hasiči nejdříve vyhlásili druhý stupeň poplachu, který později zvýšili na třetí stupeň ze čtyř. Před 20:00 byl stupeň požáru snížen na druhý. V hale hořely nadrcené papíry a plasty a také uskladněný materiál před halou. Starostka Úholiček Terezie Kořínková odpoledne řekla, že místním nehrozí nebezpečí. Hasičům se podařilo dostat požár pod kontrolu před 16:00.

Třetí stupeň poplachu vyhlásili hasiči podle Svobody především kvůli nedostatku vody, kterou k místu zásahu vozili kyvadlově. Díky včasnému zásahu se hasičům podařilo zabránit rozšíření požáru na vedlejší halu. „Požár již je pod kontrolou, hala s uskladněnými pohonnými hmotami je mimo ohrožení,“ řekl po 16:00 Svoboda. Zásah podle něj potrvá nejméně do pozdních nočních hodin, zasahující hasiče vystřídali jejich kolegové. Vodu museli hasiči dovážet, v areálu je podle Svobody hydrantová síť, nemá ale dostatečnou kapacitu.

Do rána zůstanou na místě asi dvě jednotky hasičů, které budou monitorovat, zda se oheň znovu nerozhoří. Pokud bude vše v pořádku, předají objekt v úterý ráno majiteli. Hala je podle Svobody rozdělená na dvě části, v jedné je materiál určený k rozdrcení, ve druhé části je již materiál nadrcený na drobné kousky. Materiál z obou částí musejí hasiči vyvozit ven, aby se přesvědčili, že v hale nejsou skrytá ohniska požáru.

Podle mluvčí FCC Kristiny Jakubcové zasáhl požár třídicí linku na zpracování odpadu a technologie, která z odpadu vyrábí tuhé alternativní palivo. Minulý týden hořelo i v dalším areálu firmy ve Vratimově na Ostravsku. Předběžná škoda způsobená požárem ve Vratimově byla odhadována zhruba na půl milionu korun. „Bude to jistě větší škoda než v tom Vratimově, kde vlastně shořely ty druhotné suroviny, zatímco tady hoří třídicí linka, čili to bude rozhodně škoda vyšší,“ řekla ČTK Jakubcová. Podle ní se stihli všichni zaměstnanci včas evakuovat. Zda spolu oba požáry souvisí, nechtěla mluvčí komentovat. Odkázala pouze na to, že příčina požáru ve Vratimově se vyšetřuje a vyšetřovat se bude i dnešní požár v Úholičkách.

Hasiči rozeznávají čtyři poplachové stupně. Čtvrtý je nejzávažnější, bývá vyhlašován v případech, kdy oheň ohrožuje více než tisíc lidí, celé obce nebo plochy území nad jeden kilometr čtvereční.

V Praze se dnes nesmějí pálit čarodějnice
Kvůli suchu a horku se dnes v Praze nesmějí pálit čarodějnice. Zákaz rozdělávání ohně navazuje na výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a platí prakticky pro všechny plochy zeleně v metropoli. Vztahuje se tak i na velké akce, které dnes pořádají například městské části. Varování kvůli suchu vydali meteorologové v neděli a platí do odvolání, vedle toho od dnešního dopoledne platí i další výstraha, vyhlášená kvůli silnému větru.

Zákaz vychází z městského nařízení, které magistrát vyhlašuje v případě výstrah ČHMÚ automaticky. „Pokud se akce nachází v místě, které specifikuje nařízení, tak se tam smí konat podle programu, ale nesmí být zapálený oheň a nesmí se v této oblasti ani kouřit,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Oheň se nesmí rozdělávat v lesních porostech a do 50 metrů od jejich okraje. Kromě lesů pod zákaz spadají prakticky všechny ostatní zelené plochy, podle nařízení je rizikový i každý „lesopark, park, zahrada a další porosty umožňující vznik a šíření požáru“.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
3 tipy, jak si snížit daňovou povinnost ještě do konce roku
Kdy potřebujete výpis z katastru nemovitostí?
Kdy se (ne)vyplatí pracovat při exekuci?
Test: která navigace do auta je ta nejlepší
Co je dobré vědět o dobrovolném důchodovém pojištění?
Auta
Nejprodávanější automobilové značky na světě: Vede Toyota,…
Modernizace pro UAZ Profi
VW chce překonat Porsche na Nürburgringu. Využije k tomu elektrický speciál z Pikes Peak
Rekordní Bloodhound SSC, který zatím své schopnosti nepředvedl, je na prodej za pakatel
McLaren 720S Spider: Do prodeje míří extrémně rychlý roadster. Stojí sedm milionů
Technologie
První kolo WiFi4EU ukončeno. Víme, které české obce dostanou dotace na internet
Nvidia brzo vydá grafiku GeForce RTX 2060, bude mít GPU s 1920 stream procesory
Špičkový držák dvou monitorů Stell SOS 2020 (recenze)
Planeta Blink. Konec vývoje EdgeHTML není dobrý pro web [komentář]
Google+ opět děravý. Google síť nakonec ukončí o čtyři měsíce dříve
Hry pro příležitostné hráče