V Ruzyni nouzově přistálo letadlo. Policie zadržela muže, který hrozil bombou - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

V Ruzyni nouzově přistálo letadlo. Policie zadržela muže, který hrozil bombou

, čtk, čap,
V Ruzyni nouzově přistálo letadlo. Policie zadržela muže, který hrozil bombou
Zdroj: čtk

Na starém letišti v pražské Ruzyni v pátek večer nouzově přistálo letadlo mířící ze Španělska do Varšavy. Pilot ohlásil, že má na palubě muže, který vyhrožuje bombou. Muže polské národnosti, který bombou hrozil, zadržela policie, řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Své jednání obhajoval Polák nasloucháním Bohu. Teroristický motiv policie vyloučila, informovala mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Cestující z letadla odletěli náhradním spojem v sobotu ráno.

„Policie vstoupila do letadla, tento člověk nebyl kontaktní, nechtěl spolupracovat, policie standardním způsobem přistoupila k jeho zneškodnění, zadržení,“ popsal Chovanec. Neupřesnil, jestli zadržený u sebe bombu měl a jestli vznášel konkrétní požadavky.

Chovanec uvedl, že chce počkat, až skončí výslechy a vyjádří se státní zástupce. „Ta hrozba byla vyhodnocena jako vážná,“ řekl. Zadržený podle jeho informací nejevil známky opilosti. Pasažéři z letadla byli evakuováni a stroj prohlédl pyrotechnik.


Nepřehlédněte:

Hlavní město na Silvestra ohlídají stovky policistů, pyrotechnici a čluny

 Betonové zábrany nainstalovala policie 21. prosince u tržiště na Staroměstkém náměstí v Praze v reakci na teroristický útok na vánoční trhy v Berlíně.


Zástupce cizinecké policie nechtěl uvést ani věk zadrženého, dokud nebude rozhodnuto, jestli s ním bude vedeno trestní řízení. Zásah podle něj trval pár minut, policisté se dostali do letadla za pomoci plošiny hasičů. Ostatní cestující byli v klidu, s policií spolupracovala posádka, řekl.

Letadlo Boeing 737-800 polských aerolinek Enter Air, které v Praze přibližně ve 20:50 nouzově přistálo, mířilo z Las Palmas do Varšavy. Pilot podle záznamu na webu www.liveatc.net oznámil, že má na palubě 162 pasažérů a šest členů posádky. Letadlo mělo podle jeho sdělení ještě 5,6 tuny paliva. „Žádáme plnou pohotovost, asistenci pyrotechnické jednotky a protiteroristického týmu,“ hlásil.

Podle Chovance nouzové přistání na starém ruzyňském letišti nemělo dopad na letový provoz v nové části letiště využívané pro běžné lety.

Cestující z polského letadla již odletěli

Náhradní spoj polských aerolinií Enter Air odletěl s cestujícími do Varšavy v sobotu ráno. Mluvčí Letiště Václava Havla Marika Janoušková neměla informace, zda odletěli všichni cestující, nebo někteří zůstali v Praze. Letadlo Boeing 737-800, v němž se incident odehrál, zatím zůstalo v Ruzyni. Kvůli bezpečnostním pravidlům totiž původní posádku, která nyní musí odpočívat, vystřídala nová, která přiletěla a odletěla náhradním letadlem. Většina cestujících byli podle Chovance občané Evropské unie, Češi na palubě nebyli.

Poslední nouzové přistání letadla v Praze kvůli hrozbě od pasažéra na palubě se odehrálo před deseti lety, 26. prosince 2006. Letadlo z Moskvy do Ženevy tehdy v Praze přistálo kvůli chování Rusa Jevgenije Rotshteina, který tehdy měl příjmení Dogajev. Posádka se na základě jeho výhružek obávala, že má u sebe výbušné zařízení nebo jinou nebezpečnou věc. Za ohrožení letadla v Česku dostal nepodmíněný trest 2,5 roku vězení. U soudu se hájil, že jen vedl opilecké řeči, které nemohly reálně ohrozit bezpečnost nebo provoz letadla.

Pravidla pro nouzové přistání stanovují, že deset minut před ním se na letišti zastaví provoz. Žádná letadla tedy nedostanou povolení k odletu a přilétávající letadla vyčkávají ve vzduchu. Po přistání musí obnovení provozu povolit velitel zásahu.

Dále čtěte:

Pražská náměstí uzavřely zátarasy. Auto se přes ně nedostane

Prahu zasáhla bezpečnostní opatření kvůli Berlínu


Ohodnoťte tento článek
Diskuze