V bývalé Pragovce vznikne muzeum automobilů Praga, ale také byty a škola - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

V bývalé Pragovce vznikne muzeum automobilů Praga, ale také byty a škola

, čtk, čap,
V bývalé Pragovce vznikne muzeum automobilů Praga, ale také byty a škola

V pražských Vysočanech v prostorách bývalé továrny Pragovka vznikne nové automobilové muzeum, ve kterém budou vystaveny vozy značky ze sbírky Emila Příhody. Na oslavách k 110. výročí vzniku automobilky Praga to oznámila primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Muzeum v bývalé hale číslo 20 areálu Pragovky se má stát součástí pražského ArtDistrictu Pragovka a měly by se tam konat kulturní a společenské akce.

Krnáčová dále oznámila, že další budova v areálu bude Národní galerii sloužit jako muzeum moderního umění.

„Oblasti, jako je Pragovka, jsou pro další rozvoj města klíčové, a já jsem proto velmi ráda, že se nám podařilo najít společnou řeč nejen s Prahou 9, ale i majiteli objektu bývalých strojíren. Vzniknou zde byty, škola, ale důraz je kladen i na kulturu. Věřím, že se nám podaří halu 19 přebudovat na Centrum současného umění, protože takové prostory městu chybí a ta stavba je pro takové účely naprosto ideální,“ uvedla Krnáčová.

Projekt nové Pragovky má ambici stát se novým centrem Vysočan. Autorem návrhu je architektonické studio Jakub Cigler Architekti.

V muzeální sbírce by měly být k vidění všechny druhy vozidel od nákladních, osobních po autobusy či traktory a vojenské speciály. Mezi nimi mají být i modely vozů, které využívala československá vláda v období prezidenta T. G. Masaryka, Edvarda Beneše a řada českých prominentů v čele s herečkou Lídou Baarovou nebo rodinou porevolučního prezidenta Václava Havla.


Praha má ambice stát se centrem světové architektury. Čtěte:

Krnáčová: Z Prahy chceme vytvořit centrum světové architektury

 Pragovka (Zdroj: Prague-up)


Sbírka Emila Příhody je třetí největší sbírkou vozů jedné značky na světě. Představuje desítky vozů značky Praga z let 1908 až 1985, a to nejen osobní vozy včetně prezidentských, ale i nákladní automobily, autobusy, traktory nebo pluhy.

Dále čtěte:

Magistrála jako městský bulvár? Dánové jí chtějí vdechnout život

Architektka Jiřičná: Jednou se ten tank musí rozjet


Ohodnoťte tento článek
Diskuze