Třetina prodaných pražských bytů je určená k investici. A jejich počet roste

04. června, 20:43 - čtk
04. června, 20:43

Podíl bytů, které si klienti kupují jako investici, dosahuje u pražských developerů zhruba třetiny. Zájem o ně v poslední době roste. Hlavními důvody jsou rostoucí ceny nájmů, atraktivita Prahy a téměř bezrizikový výnos. Největší zájem je o menší byty s dobrou dopravní dostupností. Mezi investory převažují Češi, z cizinců hlavně Slováci.

„Aktuální podíl bytů, které se kupují na investice, je 30 až 35 procent. Za posledních 12 kalendářních měsíců se téměř zdvojnásobil,“ uvedl mluvčí Finepu David Jirušek. Investování do nemovitostí podle něj souvisí s jejich nedostatkem ve městě, které patří mezi vyhledávané evropské metropole a v horizontu deseti let očekává masivní růst počtu obyvatel. „Logicky tak investor očekává ve střednědobém i dlouhodobém horizontu výrazné zhodnocení svých finančních aktiv, a to i s ohledem na cenovou mapu nemovitostí v západní Evropě. Praha je v očích investorů stále kvalitní lokalita s potenciálem dalšího růstu cen nemovitostí,“ doplnil Jirušek.

Podíl českých investorů podle Jirouška roste. „Ještě před třemi lety jsme registrovali 20 procent investorů ze zahraničí a pět procent bylo Čechů. Dnes je dominantním investorem český zájemce, který si nejčastěji pro vlastní dlouhodobou investici kupuje jednu až tři nemovitosti,“ dodal.


Přečtěte si, o kolik se bude v Praze zdražovat:

Čtyři procenta, o tolik mají v Praze podle developerů podražit nové byty


Přírůstek nákupů bytů na investici registruje také Skanska Reality, aktuálně je jich podle ředitelky Nadi Ptáčkové téměř 30 procent. „Důvodem je především poměrně vysoká bezpečnost investice do nemovitosti, kterou vám velmi pravděpodobně nikdo nevezme. Pronájem nového bytu má navíc potenciál dlouhodobého výnosu mezi třemi až šesti procenty ročně,“ uvedla. Nejčastějšími byty na investici jsou podle ní 1+KK nebo 2+KK v dobré lokalitě s kompletní občanskou vybaveností, dobrou dostupností do centra a s dobře dosažitelnou MHD.

U Central Group se podíl investičních bytů pohybuje v rozmezí 20 až 25 procent. „Na jednu stranu sice rostou ceny prodávaných bytů, což výhodnost investice stlačuje. Ale na druhou stranu je třeba počítat s tím, že rostou ceny nájmů, což investici do bydlení přidává na atraktivitě,“ uvedla mluvčí Marcela Fialková.

Podle údajů společnosti Trigema byly v Praze na konci března průměrné nájmy 300 korun za metr čtvereční. Za poslední dvě čtvrtletí nájmy zdražily asi o šest procent. Prodejní ceny nových bytů se za stejné období zvýšily o čtyři procenta.

U Trigemy se podíl bytů určených k dalšímu zhodnocení pohybuje od 30 do 50 procent. Jak uvedl obchodní ředitel společnosti Petr Pospíšil, největší podíl zájemců tvoří stále Češi. „Roste však poptávka i ze strany dalších národností. Jedná se především o občany Slovenska, Ruska, Ukrajiny a dalších států bývalého Sovětského svazu. Poslední dobou se čím dál častěji objevují rovněž zájemci z Vietnamu, Koreje a Číny,“ dodal.

Dále čtěte:

Levné bydlení v Praze mizí. Vlastní byt si nemůže dovolit stále více lidí

Radní Lacko: Bankéřům a manažerům dotovat bydlení nechci


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít