SŽDC se s aktivisty z Kliniky nedomluvila, dům musejí vyklidit

26. října 2017, 11:24 - čtk
26. října 2017, 11:24

Zástupci Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) a Autonomního sociálního centra Klinika se nedomluvili na kompromisu ohledně domu v Jeseniově ulici na pražském Žižkově. Z dnešního jednání odešly obě strany se stejnými postoji, s jakými na jednání přišly. Aktivisté chtějí v budově, kterou od loňského října vlastní SŽDC, nadále zůstat. Správa trvá na tom, aby dům vyklidili. Objekt chce SŽDC zrekonstruovat na administrativní budovu.

Zástupci Kliniky argumentují tím, že bude trvat několik let, než začne rekonstrukce kvůli nutnosti změnit územní plán. Mluvčí SŽDC Kateřina Šubová však uvedla, že podle vyjádření pražského magistrátu není změna územního plánu pro připravovaný projekt nutná. Rekonstrukce by mohla začít příští rok na jaře. Její přípravu podle Šubové komplikuje přítomnost squatterů v budově. Projektant s nimi musí vyjednávat, kdy může do budovy přijít, aby mohl získat informace například o rozměrech místností.

SŽDC blíže nespecifikovala, jak bude postupovat, pokud aktivisté neuposlechnou výzvu k vyklizení domu. „Budeme činit takové právní kroky, které povedou k naplnění rozsudku. Další konkrétní kroky, zda to bude formou spolupráce s policií či případně předání exekutorovi, nebudeme v tuto chvíli komentovat,“ sdělila Šubová.

K neprodlenému vyklizení budovy aktivisty vyzval také místostarosta Prahy 3 Alexander Bellu, aby nebylo nutné přistoupit k násilnému vyklizení. Po vyklizení budovy by měl podle místostarosty majitel okamžitě objekt znepřístupnit a zahájit rekonstrukci, aby se aktivisté nevrátili.

Squatting je o momentu překvapení

V minulosti kliniku několikrát vyklidila policie. „Síle policie se moc nedá vzdorovat, takže tam nemáme moc prostoru,“ ́řekla Virtová s tím, že v případě zásahu nebudou klást odpor. Nevyloučila, že by v případě konečného odchodu z domu v Jeseniově ulici neobsadili jiný prázdný objekt. „My nemůžeme prozrazovat naše plány předem. Squatting je vždycky o nějakém momentu překvapení, tak se nechte překvapit,“ dodala.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) a SŽDC vedou s Virtovou spory o nezákonné obohacení, protože to byla ona, kdo byl podepsán pod výpůjční smlouvou, kterou s aktivisty ÚZSVM na rok podepsalo a která skončila loni v březnu. Pokuty se podle Virtové k dnešnímu dni blíží částce jednoho milionu korun.

Letos v lednu soud rozhodl, že aktivisté musí budovu i pozemky SŽDC vyklidit a uvolnit. Rozhodnutí potvrdil v září odvolací pražský městský soud.

Podle aktivistů byl dům prázdný od roku 2009 a využívali jej bezdomovci. V roce 2014 budovu aktivisté obsadili a pořádají tam přednášky, koncerty, dílny nebo jazykové kurzy. ÚZSVM, který měl dům ve správě, s obsazením domu aktivisty nesouhlasil. Po několikerém vyklizení policií aktivisté s úřadem podepsali smlouvu o výpůjčce, která skončila v březnu 2016. Aktivisté v budově přesto zůstali.

Přečtěte si také:

Vraždy jako krásné umění

Místo odpadků oddechová zóna. Praha zaplatí za sanaci skládky v Chuchli 21 milionů

Bavoři nemohli v Temelíně natáčet. Elektrárna sousedy opět znepokojujeSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak může absolvent vysoké školy přijít o titul
Komentář: Václav Klaus mladší - angry bird ODS
Kdy (ne)potřebujete stavební povolení?
Na hypotečním trhu se rozhořívá souboj o tržní podíly
Divoši v SUV z pohledu pojištění
Auta
Koupili byste si auto vyrobené ve Vietnamu? V Paříži se…
Plná moc k přepisu vozidla: Co musí obsahovat a kde ji ověřit + vzor ke stažení
Galerie: Nejbizarnější ruská terénní vozidla, která projedou úplně všude
Audi TT dostalo decentní facelift a narozeninovou edici odkazující na původní koncept
Nejprodávanější značky na evropském trhu za první pololetí: Volkswagen vládne
Technologie
Philips vyrobil cestovní 22″ televizor s napájením na 12 V
Digi TV přidává kvůli fotbalu čtvrtý exkluzivní sportovní kanál, druhé O2 TV má tři
Historie recyklace vesmírných systémů. Nejde jen o SpaceX (video s CZ titulky)
GPU dostanou nový výstup. VirtualLink spojuje obraz, napájení i USB v jediném kabelu
Intel slaví 50 let. Pohled do historie, začátků a méně známých i klíčových momentů
Hry pro příležitostné hráče