SŽDC se s aktivisty z Kliniky nedomluvila, dům musejí vyklidit

26. října 2017, 11:24 - čtk
26. října 2017, 11:24

Zástupci Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) a Autonomního sociálního centra Klinika se nedomluvili na kompromisu ohledně domu v Jeseniově ulici na pražském Žižkově. Z dnešního jednání odešly obě strany se stejnými postoji, s jakými na jednání přišly. Aktivisté chtějí v budově, kterou od loňského října vlastní SŽDC, nadále zůstat. Správa trvá na tom, aby dům vyklidili. Objekt chce SŽDC zrekonstruovat na administrativní budovu.

Zástupci Kliniky argumentují tím, že bude trvat několik let, než začne rekonstrukce kvůli nutnosti změnit územní plán. Mluvčí SŽDC Kateřina Šubová však uvedla, že podle vyjádření pražského magistrátu není změna územního plánu pro připravovaný projekt nutná. Rekonstrukce by mohla začít příští rok na jaře. Její přípravu podle Šubové komplikuje přítomnost squatterů v budově. Projektant s nimi musí vyjednávat, kdy může do budovy přijít, aby mohl získat informace například o rozměrech místností.

SŽDC blíže nespecifikovala, jak bude postupovat, pokud aktivisté neuposlechnou výzvu k vyklizení domu. „Budeme činit takové právní kroky, které povedou k naplnění rozsudku. Další konkrétní kroky, zda to bude formou spolupráce s policií či případně předání exekutorovi, nebudeme v tuto chvíli komentovat,“ sdělila Šubová.

K neprodlenému vyklizení budovy aktivisty vyzval také místostarosta Prahy 3 Alexander Bellu, aby nebylo nutné přistoupit k násilnému vyklizení. Po vyklizení budovy by měl podle místostarosty majitel okamžitě objekt znepřístupnit a zahájit rekonstrukci, aby se aktivisté nevrátili.

Squatting je o momentu překvapení

V minulosti kliniku několikrát vyklidila policie. „Síle policie se moc nedá vzdorovat, takže tam nemáme moc prostoru,“ ́řekla Virtová s tím, že v případě zásahu nebudou klást odpor. Nevyloučila, že by v případě konečného odchodu z domu v Jeseniově ulici neobsadili jiný prázdný objekt. „My nemůžeme prozrazovat naše plány předem. Squatting je vždycky o nějakém momentu překvapení, tak se nechte překvapit,“ dodala.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) a SŽDC vedou s Virtovou spory o nezákonné obohacení, protože to byla ona, kdo byl podepsán pod výpůjční smlouvou, kterou s aktivisty ÚZSVM na rok podepsalo a která skončila loni v březnu. Pokuty se podle Virtové k dnešnímu dni blíží částce jednoho milionu korun.

Letos v lednu soud rozhodl, že aktivisté musí budovu i pozemky SŽDC vyklidit a uvolnit. Rozhodnutí potvrdil v září odvolací pražský městský soud.

Podle aktivistů byl dům prázdný od roku 2009 a využívali jej bezdomovci. V roce 2014 budovu aktivisté obsadili a pořádají tam přednášky, koncerty, dílny nebo jazykové kurzy. ÚZSVM, který měl dům ve správě, s obsazením domu aktivisty nesouhlasil. Po několikerém vyklizení policií aktivisté s úřadem podepsali smlouvu o výpůjčce, která skončila v březnu 2016. Aktivisté v budově přesto zůstali.

Přečtěte si také:

Vraždy jako krásné umění

Místo odpadků oddechová zóna. Praha zaplatí za sanaci skládky v Chuchli 21 milionů

Bavoři nemohli v Temelíně natáčet. Elektrárna sousedy opět znepokojuje


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
I důchodci mohou pobírat nemocenskou
Elektřina on-line. Umíte si přes internet vyřídit snížení záloh?
Jak budou otevřené obchody 1. a 8. května?
Průzkum CENTURY 21: ceny bytů v České republice
Je na uložení peněz lepší spořicí účet nebo termínovaný vklad?
Auta
Kupujte, nebudou. Kolik je na trhu dvanáctiválců a kdo vám…
Volvo S90 Ambience nemá sedadlo spolujezdce a nabízí falešné střešní okno
Škoda Kamiq má po premiéře. Prohlédněte si crossover, který se k nám nedostane
Opel Grandland X chce být ještě stylovějším crossoverem. Přichází dvoubarevná verze
Plug-in hybrid Subaru s technikou z Priusu dostane jméno Evoltis
Technologie
Schovává si AMD Ryzen 7 2800X v záloze? Prý není vyloučen. Ukázal se i Radeon Vega Nano
Microsoft vydává doplněk proti phishingu. Pro Chrome
Vývoj eSIM pozastaven. Operátoři chtějí blokované telefony
Vláda začíná couvat. Odkládá slevy na jízdném pro seniory a studenty
V Office 2019 bude výchozí OneNote pro Windows 10. OneNote 2019 nevznikne
Hry pro příležitostné hráče