SŽDC: Grandi Stazioni měla času dost

18. října 2016, 10:09 - čap
18. října 2016, 10:09

Urychlená oprava památkově chráněné Fantovy budovy a návrat jejího reprezentativního vzhledu, nové nájemní smlouvy pro stávající nájemce obchodů v hale a zachování služeb. Majitel Hlavního nádraží, Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), už nechce po převzetí budovy na nic čekat.

V nejbližších dnech se podle mluvčí SŽDC Kateřiny Šubové správa železničních cest důkladně seznámí s aktuálním stavem celého objektu. Správa nádraží bude plně v její kompetenci. „Již nyní takto zajišťuje provoz více než tisícovky nádraží. Pro tyto účely disponuje kvalifikovaným a zkušeným personálem,“ sdělila serveru Euro.cz Šubová.

Jak již dříve SŽDC oznámila, snaží se oslovit všechny podnájemce na nádraží a informovat je o aktuální situaci. Nabízí jim nové nájemní smlouvy, neboť původní, uzavřené s Grandi Stazioni, zanikly. SŽDC chce navázat na stávající podmínky uzavřených smluv. „S drtivou většinou již také osobně jednáme, čímž jasně deklarujeme zájem o pokračování spolupráce,“ uvedla Šubová.

Současná situace, kdy skončila nájemní smlouva s Grandi Stazioni, nemůže být podle mluvčí pro firmu žádným překvapením. „Od července, kdy jsme se stali vlastníkem nádraží, jsme italské kolegy upozorňovali na protiprávní jednání v případě prodloužení spolupráce. Proto nemůže být pro Grandi Stazioni překvapivé vyústění celé situace. Vystavit SŽDC právnímu deliktu skutečně nelze. Spravujeme majetek státu a musíme postupovat s péčí řádného hospodáře,“ upozornila mluvčí.

Grandi Stazioni varovala, že pokud SŽDC společnost z objektu vypoví, bude požadovat 1,2 miliardy korun jako kompenzaci za rekonstrukci odbavovací haly a rovněž náhradu za ušlý zisk z dalších let provozu nádraží. Podle Šubové ale SŽDC zatím žádnou oficiální žádost nedostala. „Případné finanční požadavky společnosti budou předmětem jednání. O oprávněnosti a výši případného požadavku rozhodne soud,“ zmínila mluvčí.

Grandi Stazioni uzavřela smlouvu na rekonstrukci Hlavního nádraží se společností České dráhy v roce 2003. Podle mluvčí SŽDC na to tak měla dost času. „Smlouva zaniká uplynutím základní doby jejího trvání k 16. říjnu 2016. Děje se tak výlučně z důvodu prodlení společnosti Grandi Stazioni s provedením a dokončením rekonstrukce, jež měla být původně dokončena již v roce 2013,“ uzavřela mluvčí.

Více o Hlavním nádraží :

SŽDC chce Grandi Stazioni zaplatit prostavěné peníze za nádraží

Správa železnic dnes převezme budovu hlavního nádraží

Grandi Stazioni končí na Hlavním nádraží. Za 13 let nedokončilo rekonstrukci


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít