zavřít

Ty to zvládneš.cz - ÚNAVA ŘIDIČŮVýběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Británie představí na EXPO 2020 interaktivní Pavilon poezie

Britský pavilon se na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji stane místem, z něhož…

Rozhovor: K čemu je dobré vzdělání LL.M. a MBA?

Tituly MBA či LL.M. za jménem poutají pozornost. Absolvováním profesního vzdělání si…

Na Bořislavce bude stát umělecké dílo Federika Díaze

Kancelářské a obchodní centrum Bořislavka přinese letos Praze 6 nejen výraznou a světově…

Bistro Střecha
Bistro Střecha
Autor: facebooková stránka bistra Střecha

Střecha nad hlavou: pražské bistro zaměstnává lidi bez domova i bývalé vězně

11. června 2018, 17:21 - Zuzana Petrasová
Bistro Střecha
Bistro Střecha
Autor: facebooková stránka bistra Střecha
11. června 2018, 17:21

Začátkem letošního roku se v žižkovské Milíčově ulici otevřelo nové sociální bistro Střecha, které nabízí důstojnou a smysluplnou práci lidem bez domova či po výkonu trestu, kteří jsou jinak na pracovním trhu znevýhodněni.

Ema vyrostla v dětském domově. Od narození musí navíc bojovat se zrakovou vadou. Ještě nedávno pracovala v chráněné dílně vyrábějící sešity pro waldorfské školy.

„Celý život pracuju, ale jako Romka se zrakovou vadou jsem měla s hledáním práce problémy,“ vypráví svůj příběh. Několik let bydlela v azylovém domě v Praze 14. „Ale necítila jsem se svobodně. Hrozně jsem chtěla mít to svoje doma. Vracet se do vlastního,“ říká. A to se jí teď vyplnilo.

Ema žila dlouho v azylovém domě. Práce v bistru Střecha jí z těžké situace pomohla. ( Autor: facebooková stránka bistra Střecha )

Díky práci v novém sociálním bistru Střecha na Žižkově a stálému příjmu si mohla dovolit byt v panelovém domě na Pankráci. „Díky tomu jsem se konečně postavila na vlastní nohy. A to je tak krásný, nebýt na nikom závislá,“ říká rozzářeně. „Teď hodně šetřím. Jsem hrozně šťastná, že mám něco vlastního, ale chtěla bych se jednou přestěhovat do nějakého hezkého činžáku,“ mluví o svých plánech do budoucna.

Sednout si doma

Letos na jaře slavila nově založená Střecha ještě další úspěch. Kuchař a číšník Milan, který se do bistra dostal díky neziskové organizaci Rubikon Centrum, měl hledání práce kvůli záznamu v trestním rejstříku a zdravotnímu stavu složité. Sociální bistro mu nabídlo nejen důstojnou práci, ale díky snaze členů bistra má od dubna i vlastní bydlení. „Díky Střeše mám střechu nad hlavou. Po tolika letech si večer konečně můžu doma sednout, zapnout rádio a třeba si číst nebo psát,“ říká.

Donedávna bezdomovec Milan, díky bistru Střecha nyní konečně s důstojným bydlením ( Autor: facebooková stránka bistra Střecha )

Bistro funguje jako družstvo, kam mohou zaměstnanci po čase vstoupit. Zatím ho tvoří pětice kamarádů, které spojují společné ideály a vize. Jedním z nich je i dvacetiletý student Filip Hausknecht. Již dříve se angažoval v mnoha oblastech sociální pomoci – například v rámci Studentského hnutí za solidaritu, které vzniklo v reakci na proud nenávisti provázející témata migrace.

„Nápad vznikal samostatně v hlavách všech zakládajících členů a členek. Postupně nás propojil aktivismus a různé dobrovolnické aktivity, během kterých jsme se shodli, že bychom se chtěli naplno věnovat práci s lidmi, které společnost drží na okraji,“ říká Hausknecht.

„Vytipovali jsme si několik lokalit v Praze, které by podle nás byly pro bistro ideální. Mimo Žižkova to byly také Vršovice, Nusle nebo Holešovice. Nakonec jsme ale našli prostor s rozumnými podmínkami na Žižkově, kde většina z nás i bydlí. Zároveň je tu pro Prahu unikátní atmosféra, a tak jsme rádi, že jsme se do ní mohli zapojit.“

Do začátků družstvu částečně pomohla i crowdfundingová kampaň na HitHitu, díky které na svůj nápad vybrali necelých 300 tisíc korun.

Zavěšený oběd

Nabídka bistra se skládá z ryze veganských pokrmů. Střecha se snaží ukázat, že být veganem nemusí být jen hladová nuda – proto si můžete ze stálé nabídky objednat mimo jiné i české klasiky; třeba vánoční kombinaci bramborového salátu s řízečky v sójové podobě nebo robi svíčkovou se šesti.

Každou sobotu pořádá Střecha i „sníďobědy” – tematické brunche inspirované světovými kuchyněmi, seriály nebo filmem. Bistro si zakládá na lokálnosti a šetrnosti k životnímu prostředí. Kávu odebírají od chráněné pražírny Fair & Bio, točené pivo mají od pivovaru Chříč. Oba podniky spojuje to, že se snaží odstranit společenská stigmata skrze nabízené zaměstnání pro lidi se zdravotním handicapem.

Pokud chcete odcházet ještě s lepším pocitem v duši, řekněte si při placení i o jeden Zavěšený oběd. Za 90 korun tak předplatíte teplé jídlo lidem bez domova.

Catering i stánky

Střecha aktuálně zaměstnává šest lidí ve složité životní situaci – různě staré a s odlišnými životními zkušenostmi. „Spolupracujeme s několika organizacemi, především pak s Centrem Rubikon a občanským sdružením Buči. Přijímáme ale i lidi, kteří s žádnou organizací nespolupracují a ozvou se nám buď přímo, nebo přes známé. Nemáme nijak vysoké nároky a bereme i lidi bez zkušenosti v gastru,“ říká Hausknecht.

Družstvo do budoucna nehodlá zůstat jen u provozu žižkovského bistra. „Chceme vytvářet čím dál tím více pracovních míst pro lidi znevýhodněné na pracovním trhu a stejně tak zajistit co nejvyšší možnou kvalitu těchto míst. Již nyní rozjíždíme cateringové služby a do příštího roku chceme mít připravený také stánkový prodej. Přemýšlíme také o otevření nového prostoru a dalším rozšiřování služeb,“ mluví o plánech Hausknecht.

Autorka je spolupracovnicí redakce


Čtěte také

 Dálnice v Česku - ilustrační foto

Havlíček: Zakázku na IT systém na dálniční známky zrušíme bez sankce. Nová bude jednodušší

Zakázka na IT systém k elektronickým dálničním známkám bude zrušena bez jakékoliv sankce.…

24. ledna 2020

 Zásobovací loď Viking Energy

Těžař Equinor bude zelenější. Začne provozovat první loď na čistý čpavkový pohon

Zásobovací loď Viking Energy se po modernizaci se stane první lodí na amoniakový…

24. ledna 2020

 Kandidáti na předsedu KDU-ČSL: europoslanec Tomáš Zdechovský, předseda lidoveckého poslaneckého klubu a místopředseda strany Jan Bartošek a poslanec Marian Jurečka,

Hledá se krizový manažer. Dva veteráni a nováček se utkají o post šéfa lidovců

KDU-ČSL volí nového předsedu. Střetnou se poslanci Marian Jurečka, Jan Bartošek a…

24. ledna 2020

Kryptoměny  Venezuelský prezident Nicolás Maduro představuje kryptoměnu petro

Maduro má plán na záchranu Venezuely. Otevře luxusní kryptoměnové kasino

Venezuelský prezident Nicolás Maduro se dál snaží zachránit ekonomickými problémy…

24. ledna 2020

 Nemocnice, ilustrační foto

Nemocnice pod palbou. Kyberútoků na zdravotnická zařízení přibývá

Nemocnice jsou pro hackery lákavým cílem. Už v minulosti si ověřili, že jsou nedostatečně…

24. ledna 2020

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 12 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Zvýšení minimální mzdy daňovým pohledem
Jak vypočítat daň z nemovitých věcí v daňovém přiznání?
Pravděpodobné pojistné je opět vyšší
Růst průměrné mzdy - co všechno ovlivní v roce 2020?
Zaměstnanci a daně: roční zúčtování a slevy
Auta
Škoda potvrdila Octavii RS s hybridním pohonem. Odhalí ji…
VW Arteon Shooting Brake míří i k českým zákazníkům. Dorazí na podzim spolu s faceliftem
Elektrický a pro každodenní ježdění. Bugatti plánuje svůj druhý sériový model
Škoda Kodiaq vozí záchranáře nejen u nás, ale i v Británii
Nový ředitel Renault Trucks pro ČR a SR
Hry pro příležitostné hráče