Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Ministerstvo průmyslu poradí, jak podnikat na vnitřním trhu EU

Ministerstvo průmyslu a obchodu zve na cyklus regionálních seminářů Vnitřní trh EU z…

Blíží se oslavy čínského nového roku 2019 ve znamení zemského vepře 25.- 28.1.2019

Široké veřejnosti se v Praze, Ostravě a Olomouci představí nevšední kultura Číny, její…

7 bodů, jak vybrat to správné MBA studium a nenaletět

Každý, koho zajímá celoživotní vzdělávání nebo jehož kariérní metou jsou manažerské…

Střecha nad hlavou: pražské bistro zaměstnává lidi bez domova i bývalé vězně

11. června 2018, 17:21 - Zuzana Petrasová
11. června 2018, 17:21

Začátkem letošního roku se v žižkovské Milíčově ulici otevřelo nové sociální bistro Střecha, které nabízí důstojnou a smysluplnou práci lidem bez domova či po výkonu trestu, kteří jsou jinak na pracovním trhu znevýhodněni.

Ema vyrostla v dětském domově. Od narození musí navíc bojovat se zrakovou vadou. Ještě nedávno pracovala v chráněné dílně vyrábějící sešity pro waldorfské školy.

„Celý život pracuju, ale jako Romka se zrakovou vadou jsem měla s hledáním práce problémy,“ vypráví svůj příběh. Několik let bydlela v azylovém domě v Praze 14. „Ale necítila jsem se svobodně. Hrozně jsem chtěla mít to svoje doma. Vracet se do vlastního,“ říká. A to se jí teď vyplnilo.

Díky práci v novém sociálním bistru Střecha na Žižkově a stálému příjmu si mohla dovolit byt v panelovém domě na Pankráci. „Díky tomu jsem se konečně postavila na vlastní nohy. A to je tak krásný, nebýt na nikom závislá,“ říká rozzářeně. „Teď hodně šetřím. Jsem hrozně šťastná, že mám něco vlastního, ale chtěla bych se jednou přestěhovat do nějakého hezkého činžáku,“ mluví o svých plánech do budoucna.

Sednout si doma

Letos na jaře slavila nově založená Střecha ještě další úspěch. Kuchař a číšník Milan, který se do bistra dostal díky neziskové organizaci Rubikon Centrum, měl hledání práce kvůli záznamu v trestním rejstříku a zdravotnímu stavu složité. Sociální bistro mu nabídlo nejen důstojnou práci, ale díky snaze členů bistra má od dubna i vlastní bydlení. „Díky Střeše mám střechu nad hlavou. Po tolika letech si večer konečně můžu doma sednout, zapnout rádio a třeba si číst nebo psát,“ říká.

Bistro funguje jako družstvo, kam mohou zaměstnanci po čase vstoupit. Zatím ho tvoří pětice kamarádů, které spojují společné ideály a vize. Jedním z nich je i dvacetiletý student Filip Hausknecht. Již dříve se angažoval v mnoha oblastech sociální pomoci – například v rámci Studentského hnutí za solidaritu, které vzniklo v reakci na proud nenávisti provázející témata migrace.

„Nápad vznikal samostatně v hlavách všech zakládajících členů a členek. Postupně nás propojil aktivismus a různé dobrovolnické aktivity, během kterých jsme se shodli, že bychom se chtěli naplno věnovat práci s lidmi, které společnost drží na okraji,“ říká Hausknecht.

„Vytipovali jsme si několik lokalit v Praze, které by podle nás byly pro bistro ideální. Mimo Žižkova to byly také Vršovice, Nusle nebo Holešovice. Nakonec jsme ale našli prostor s rozumnými podmínkami na Žižkově, kde většina z nás i bydlí. Zároveň je tu pro Prahu unikátní atmosféra, a tak jsme rádi, že jsme se do ní mohli zapojit.“

Do začátků družstvu částečně pomohla i crowdfundingová kampaň na HitHitu, díky které na svůj nápad vybrali necelých 300 tisíc korun.

Zavěšený oběd

Nabídka bistra se skládá z ryze veganských pokrmů. Střecha se snaží ukázat, že být veganem nemusí být jen hladová nuda – proto si můžete ze stálé nabídky objednat mimo jiné i české klasiky; třeba vánoční kombinaci bramborového salátu s řízečky v sójové podobě nebo robi svíčkovou se šesti.

Každou sobotu pořádá Střecha i „sníďobědy” – tematické brunche inspirované světovými kuchyněmi, seriály nebo filmem. Bistro si zakládá na lokálnosti a šetrnosti k životnímu prostředí. Kávu odebírají od chráněné pražírny Fair & Bio, točené pivo mají od pivovaru Chříč. Oba podniky spojuje to, že se snaží odstranit společenská stigmata skrze nabízené zaměstnání pro lidi se zdravotním handicapem.

Pokud chcete odcházet ještě s lepším pocitem v duši, řekněte si při placení i o jeden Zavěšený oběd. Za 90 korun tak předplatíte teplé jídlo lidem bez domova.

Catering i stánky

Střecha aktuálně zaměstnává šest lidí ve složité životní situaci – různě staré a s odlišnými životními zkušenostmi. „Spolupracujeme s několika organizacemi, především pak s Centrem Rubikon a občanským sdružením Buči. Přijímáme ale i lidi, kteří s žádnou organizací nespolupracují a ozvou se nám buď přímo, nebo přes známé. Nemáme nijak vysoké nároky a bereme i lidi bez zkušenosti v gastru,“ říká Hausknecht.

Družstvo do budoucna nehodlá zůstat jen u provozu žižkovského bistra. „Chceme vytvářet čím dál tím více pracovních míst pro lidi znevýhodněné na pracovním trhu a stejně tak zajistit co nejvyšší možnou kvalitu těchto míst. Již nyní rozjíždíme cateringové služby a do příštího roku chceme mít připravený také stánkový prodej. Přemýšlíme také o otevření nového prostoru a dalším rozšiřování služeb,“ mluví o plánech Hausknecht.

Autorka je spolupracovnicí redakce


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 12 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Kdy si můžete a kdy nemůžete odečíst hypotéku z daní?
Diskriminace v práci už neexistuje, ale stále na ni narazíte
Podnikající invalidní důchodci a daně za rok 2018
Jakou zvolit délku fixace úroků u hypotéky?
4 případy, kdy bude mít důchodce nárok na vrácení daní
Auta
Nejen Raptor. I běžný Ford Ranger dostal nové bi-turbo a 1…
Chystaný malý crossover Škoda dostane jméno podobně velkého čínského SUV
Právě vychází časopis Motocykl 1+2/2019
Opel Vivaro třetí generace
Toyota připomíná víc než 60 let existence modelu Land Cruiser limitovanou Heritage Edition
Technologie
Honor představil první hodinky. Nabídnou GPS i dlouhou výdrž
6 zajímavých forků Firefoxu, které se snaží vyplnit mezery na trhu
Takhle by mohla vypadat nejvýkonnější konzole. Mad Box na prvních obrázcích
Xiaomi potvrdilo, že pracuje skládacím mobilu. Ohýbá se ze dvou stran
Samsung vyrobil první 4K OLED pro notebooky. Prodávat se budou ještě letos
Hry pro příležitostné hráče