Starosta Čižinský: Nechte Stalina být - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Starosta Čižinský: Nechte Stalina být

, Tereza Čapková,
Starosta Čižinský: Nechte Stalina být
Zdroj: čtk

Mezi občany jezdí na kole, před jejich okna sází stromy, developery drží u jednacího stolu klidně i rok, bývalému aktivistovi a současnému starostovi městské části Praha 7 Janu Čižinskému se jako jednomu z mála pražských bojovníků proti developerům podařilo uspět v komunální politice a etablovat se v ní. „Jako aktivista i jako starosta si počínám stejně,“ říká v rozhovoru pro Euro.cz.

Praha 7 se nakonec po vleklých jednáních dohodla se společností Lordship ohledně obří jámy na Letné a chystaného Paláce Stromovka, podařilo se vám dosáhnout toho, co jste chtěl?

Místo obludy vyroste městská budova respektující výšku okolní zástavby. Projekt bude kratší, nižší o tři patra, zmizí rušivý válec, přibude pasáž navazující na uliční síť a obchody budou přístupné přímo z ulice. Navíc se nám podařilo v projektu vyčlenit 150 parkovacích míst pro noční parkování za 20 korun za noc. Objekt v dnešní podobě nakonec umožňuje také umístění ordinací lékařů nebo v budoucnu i byty. S dohodnutým řešením jsem spokojený.

Povedlo se vám přitlačit developera do kouta, bylo to těžké?

Na parcele je vykopaná hluboká jáma, jejíž budoucnost držela u jednacího stolu jak developera, tak Prahu 7. Pokud by se změnil investor, stejně by bylo třeba vyjednávat o budoucnosti jámy, o garážích, které v ní musí vzniknout a o nadzemní stavbě, jejíž komerční využití zaplatí stavbu těch garáží.

Odnesl jste si z ročního vyjednávání nějaký poznatek nebo zkušenost? Obří výstavba se chystá i v přilehlých Bubnech, jak vyjednáváte tam?

Každé vyjednávání je specifické a na každé jednotlivé sezení je třeba se pečlivě připravit. Jen pak je naděje, že to může dobře dopadnout. V Bubnech je proces plánování na začátku a tudíž je veliká šance, že vše proběhne tak jak má od studie až po tvorbu územního plánu a následnou realizaci. Ta ovšem bude trvat desítky let.

Co je těžší pozice, torpedovat projekt z pozice aktivisty nebo ho měnit z postu starosty?

Jako aktivista i jako starosta si počínám stejně. Cílem vždy bylo projekt změnit, aby Prahu 7 nepoškodil, a aby byl dostatečně variabilní a mohl fungovat desítky let. Pokud bych byl starostou před podpisem původní nájemní smlouvy z roku 2002, proběhla by architektonická soutěž a teprve poté by na parcele vyrostla radnice a supermarket.

Co přinese Palác Stromovka městské části?

Okolí Paláce Stromovka je místem, kde se dnes vyplatí nebytové prostory pronajímat jako byty. To není normální stav. Palác Stromovka by mohl tento stav narovnat. A vyhrazených 150 nočních parkovacích míst v garážích pomůže lidem, kteří se vrací z práce pozdě a v současné době zoufale krouží po ulicích.

Jaký je váš názor na developery?

O Prahu 7 mají investoři zájem. To je dobře. Máme vynikající komisi rozvoje a máme jasná pravidla, co po developerech v Praze 7 chceme. A funguje to.

Co dělá podle vás město místem příjemným pro život? Co se dá z vaší pozice změnit, co byste změnit chtěl a nejde to?

Dobří sousedé, zeleň, parky, voda. Všechno v Praze 7 máme. Ale stromů je v ulicích málo, a to je velmi špatně řešitelné. V chodnících i vozovkách jsou vedeny kabely a trubky, které často brání vysazování stromů. Na příští rok se chystáme dodat do ulic vodní prvky v rámci opatření proti vedrům.

Praha 7 se připojila k zákazu pohybu dvoukolých vozítek segway na svém území, chybí prý ale značky, které by o zákazu informovaly, jak v současnosti jejich pohyb po území městské části řešíte?

Nezbývá nám než na značky počkat. Zónu jsme stanovili tak, že potřebujeme značek velmi málo. Stačí osadit mosty a nábřeží a k tomu tři ulice.

Čím jsou segwaye nebezpečné?

Segwaye jsou nebezpečné tím, že jezdí po chodníku. Jsou příliš těžké a příliš rychlé. V Praze 7 jsme se skupinkami segwayářů měli problémy především v Letenských sadech, kam se turisté jezdili podívat na vyhlídku. Po parku se pak pohybovali rychle a ohrožovali tak návštěvníky parku zejména malé děti, psy a nevidomé.

Stále ještě jezdíte mezi občany na kole a zjišťujete, co je trápí a co by změnili?

Kolo je v centru nejrychlejší dopravní prostředek. Je to pro mne nutnost. A s občany komunikuji neustále, telefonicky, e-mailem, přes facebook i písemně. Zjišťovat, co mé sousedy trápí a co by změnili, je moje práce. Za to jsem od nich placený.

Praha 7 se před rokem v létě zúčastnila pilotního projektu e-názor, díky kterému mohou občané ovlivňovat dění v městské části, pokračujete v projektu?

Tento bezplatný projekt jsme využili, abychom mohli přijmout dobrý strategický plán. V tom nám velmi pomohl. Pokud bude možná další spolupráce, budeme za to rádi.

Co by občané v Praze 7 rádi změnili? A co naopak oceňují?

Lidé oceňují, že máme po letech konečně dostatečný počet školek a škol, že jsme vyřešili nové sídlo radnice, že jsme zavedli přívoz do Karlína, že jsme se postavili proti bourání Libeňského mostu, že zachraňujeme naši polikliniku, že, že jsme proti obnovení betonárky v holešovickém přístavu, že dáváme popelnice na separovaný odpad přímo do domů, že budujeme síť záchodů přístupných veřejnosti,a že jsou i ulice čistší. Hodně si všímají drobností – nejsou nám jedno chybějící nájezdy na chodníky ani bláto na přechodu přes trať. Lidé by si hodně přáli zrevitalizovat břeh řeky a cyklostezku podél celého holešovického meandru. Na tom právě pracujeme.

Městská část má od loňského roku nový přívoz, který spojuje Holešovice, Štvanicí a Karlín, jak jste s jeho provozem spokojeni, osvědčil se?

Přívoz byl trefou do černého. Má takový úspěch, že se dokonce podařilo rozhýbat sto dvacet let starý plán na zbudování lávky. Poskytujeme magistrátu veškerou součinnost, abychom proces přípravy co nejvíce urychlili.

Praha 7 zavedla program výsadby nových stromů, kdo chce strom, může se obrátit na radnici a ta jej před jeho domem vysadí, jak řešíte případné negativní stanovisko TSK, dáváte stromy do květináčů?

Na podzim a na jaře vysadíme společně s TSK dojednaných 250 nových stromů a desítky keřů. Ale stromy, keře nebo popínavky se budou sázet také do vnitrobloků a na předzahrádky. O květináčích neuvažujeme. Nejsou s nimi dobré zkušenosti ani v Praze, ani v zahraničí.

 Starosta Prahy 7 Jan Čižinský
Letenské sady mají podle starosty zůstat takové, jaké jsou.(Foto čtk)

Bude se Praha 7 podílet nějakým způsobem na obnově Výstaviště, kterou má magistrát v plánu? Vzniknout by mohlo podle plánu ve Stromovce například i nové přírodní koupaliště.

Chceme, aby Výstaviště fungovalo a aby dělalo čest svému jménu. Není možné dopustit, aby z něj zmizely prodejní výstavy. To by byl nový začátek konce celého areálu. Byli bychom také velmi rádi, kdyby nám magistrát pomohl udělat koupaliště na Štvanici, které by navázalo na dlouhou tradici.

Městská část se postavila proti záměru magistrátu vybudovat na místě bývalého Stalinova pomníku pobočku Národní galerie, takzvanou budovu Národní kroniky, co proti ní máte?

Letenské sady nepotřebují oživit. Letenské sady fungují dobře. Každá stavba znamená automobilovou dopravu a s tím spojenou obrovskou změnu. A každý projekt může spustit další návazné projekty. Proto jsme proti lanovce končící na Letenské pláni, proto jsme proti vestavbě do letenského svahu. A naši sousedé z Prahy 7 nám v tom vyjadřují podporu.

V minulosti mělo místo zaplnit například i obří oceanárium, co vy byste rád u kyvadla viděl?

Každý týden přichází někdo s nápadem, jak bývalý Stalinův pomník změnit. Já bych jej nechal být. Jakýkoli projekt je pro Letnou obrovským rizikem a jsou jiné části města, které potřebují investice – právě například Výstaviště či Holešovická tržnice.

Začíná školní rok, vešly se všechny děti z městské části do školek?

Tento velký a náročný slib se nám opravdu podařilo splnit. Všechny tříleté děti, které přišly k zápisu, jsou zapsány v mateřské škole.

Jste v polovině svého funkčního období, bilancujete?

Jistě. Dělám si seznamy toho, co se splnit podařilo a co ještě ne. Myslím ale, že mohu být spokojený. Program se nám zatím daří plnit lépe, než jsem čekal.

Čím si vysvětlujete, že se vám podařilo jako jednomu z mála občanských aktivistů uspět i v roli starosty?

Praha 7 je mimořádná čtvrť. Voliči dali naší kandidátce luxus nadpoloviční většiny v zastupitelstvu a náš tým radních je velmi silný. Dostali jsme tak možnost řešit problémy rychle a operativně. Ale jak úspěšným jsem starostou? To zhodnotí až naši sousedé v dalších volbách.

Kdy bude hotová nová budova radnice? Kdy se plánujete stěhovat?

Před několika dny jsme úspěšně završili mezinárodní architektonickou soutěž na úpravu nového sídla radnice. Nyní vítězové soutěže vytvářejí projekt. Hotovo by mělo být do dvou let.

Čtěte dále:

Praha 7 koupí od PPF sídlo za 1,6 miliardy korun, kritici tvrdí, že zbytečně

Praha 7 poradí podnikatelům

Radnice Prahy 7 podpořila podnikání


Ohodnoťte tento článek
Diskuze