Sochu Koněva nahradí památník osvobození Prahy. Referendum zastupitelé odmítli - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Sochu Koněva nahradí památník osvobození Prahy. Referendum zastupitelé odmítli

, čtk,
Sochu Koněva nahradí památník osvobození Prahy. Referendum zastupitelé odmítli
Zdroj: čtk

Sochu sovětského maršála Ivana Koněva v pražské Bubenči nahradí nový památník osvobození metropole za druhé světové války. Rozhodli o tom dnes zastupitelé Prahy 6. Usnesení pověřuje vedení městské části, aby našlo pro Koněvovu sochu vhodné místo. Kritiku vedení Prahy 6 dnes zopakoval ruský ministr kultury Vladimir Medinskij. Před jednáním se u dejvické radnice konalo setkání příznivců zachování pomníku, kteří požadovali odvolání starosty Ondřeje Koláře (TOP 09).

Pomník na náměstí Interbrigády, který patří městské části, se stává častým terčem vandalů, naposledy letos koncem srpna. Starosta poté nechal kolem pomníku postavit lešení s plachtou, kterou odpůrci zakrytí několikrát strhli. Kvůli soše a osobě sovětského maršála vzniklo napětí v česko-ruských vztazích.

Referendum o osudu pomníku, které by bylo v případě schválení vypsáno s nejbližšími parlamentními volbami, považovali za nejlepší řešení opoziční Piráti. Zástupci koalice TOP 09, STAN a ODS nicméně chtěli rozhodnout hned. Schválený návrh počítá s vypsáním soutěží na podobu nového památníku a také na úpravy celého náměstí. Nový pomník by podle vedení radnice mohl spolufinancovat pražský magistrát.

Souhlasíte s nahrazením sochy Koněva pomníkem osvoboditelů Prahy?

To, kam by se měla Koněvova socha přesunout, bude městská část teprve řešit. Zástupci Prahy 6 dříve zmiňovali zahradu ruského velvyslanectví, nyní nadnesli možnost sochu umístit do Muzea paměti 20. století, které plánuje magistrát. Má se zaměřit na historii nesvobodných režimů na českém území. Zelení navrhli vojenský hřbitov na Olšanech. Prezident Miloš Zeman dnes uvedl, že ho zaujal nápad europoslance Jana Zahradila (ODS) přesunout Koněvovu sochu na pozemky ministerstva obrany v Praze.

Na jednání dnes vystoupili i poslanci, třeba Zdeněk Ondráček (KSČM), Ivana Nevludová (dříve SPD) nebo Jan Lipavský (Piráti). Vyjádřili se také občané. Prostor naopak nedostala bývalá poslankyně Marta Semelová (KSČM), která nežije v Praze 6 a její vystoupení by museli schválit zastupitelé. To se nestalo, stejně jako v případě aktivisty Jiřího Černohorského. Odstranění sochy před jednáním odmítlo několik desítek demonstrantů, podle kterých by tím radnice porušila zákon.


Přečtěte si komentář: I naše armáda má černé vzpomínky. Srpen 1969 je jednou z nich

Ondřej Stratilík


Ve středu vydalo ruské ministerstvo zahraničí prohlášení, v němž označilo politiky uvažující o přemístění památníku za „iniciátory války se symboly vítězství nad fašismem“. Ruský ministr kultury Medinskij opakovaně kritizoval starostu Koláře, minulý týden ho přirovnal k nacistickým pohlavárům. V dnes zveřejněném rozhovoru pro agenturu RIA Novosti kritiku zopakoval. Vedení šesté městské části se podle něj postavilo na stranu chuligánů, špiní památku sovětských vojáků a vážně porušuje smluvní závazky Česka. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) ve středu uvedl, že česká diplomacie v kauze připravuje další kroky.

Maršál Ivan Stěpanovič Koněv (1897 – 1973) se na konci druhé světové války podílel na osvobození části Polska, Slezska a Saska a také Prahy. Vedl krvavé potlačení povstání v Maďarsku a působil v Berlíně v době výstavby berlínské zdi. Jeho bronzová socha v nadživotní velikosti je dílem sochaře Zdeňka Krybuse a architekta Vratislava Růžičky a byla odhalena 9. května 1980.

Čtěte také:

Sedm mrtvých. Srpen 1969 má víc obětí, než se dosud vědělo

Rusko se drží dohody s Českem ohledně okupace z roku 1968, ujistil velvyslanec Zemana

Esej: Dějiny československé zahraniční politiky jsou dějinami neúspěšného napravovaní důsledků jejího počátečního triumfu

Pražské jaro zosnovaly USA, vstup vojsk byl na Dubčekovu žádost, píše ruský komentátor

Kauza Koněv: Rusko obvinilo české politiky z války proti symbolům vítězství nad fašismem

Ohodnoťte tento článek
Diskuze