Sídlo vojenských hudebníků projde opravou. Za 113 milionů korun - Euro.cz

Přihlášení

Sídlo vojenských hudebníků projde opravou. Za 113 milionů korun

,
Sídlo vojenských hudebníků projde opravou. Za 113 milionů korun
Zdroj: Úřad městské části Praha 12

Ústřední vojenská hudba Armády ČR se k sedmdesátým narozeninám dočká velkého dárku. Její budova na pražských Hradčanech se chystá na masivní modernizaci.

Smlouvu na rekonstrukci podepsalo ministerstvo obrany se společností Geosan Group. „Termín dokončení díla je nejpozději do 330 kalendářních dnů od účinnosti smlouvy,“ stojí v kontraktu, jenž ministerstvo v Registru smluv zveřejnilo 25. června. Za celkových 113,29 milionu korun provede Geosan v sídle ústřední hudby třeba demoliční práce (za 5,02 milionu), akustická opatření (za 5,42 milionu) či úpravu vnější fasády (za 9,14 milionu).

K poměrně nákladné rekonstrukci budovy v pražské Parléřově ulici se ministerstvo obrany odhodlalo především kvůli jejímu dávno nevyhovujícími stavu. „Účelem je zabezpečit odpovídající prostory pro umístění zkušeben Ústřední hudby Armády ČR včetně adekvátního zabezpečení uložení nástrojů odpovídající jejich ceně a sloužící k výchově vojenských hudebníků,“ zní oficiální zdůvodnění v čerstvě podepsaném kontraktu.

Rekonstrukce sídla orchestru na Hradčanech se dá brát i jako připomínka letošního výročí – 1. prosince to bude už 70 let, co byla armádní ústřední hudba založena jako reprezentační těleso vojenské dechové hudby. Stala se tehdy jednotkou v rámci 80. pěšího praporu „Pražského povstání“ a měla 120 hudebníků. „Vedle velkého dechového orchestru zajišťuje i činnost souborů menšího nástrojového obsazení – například dechového kvintetu, žesťového kvintetu a sextetu, tanečního orchestru (Big Bandu), Brass Bandu, malého dechového orchestru,“ uvádějí webové stránky orchestru.

Kromě ústředního pražského orchestru má česká armáda k dispozici ještě i Vojenskou hudbu Olomouc a Vojenský umělecký soubor Ondráš. Až do roku 2008 přitom fungovala i Vojenská konzervatoř na zámku v Roudnici nad Labem. Skončila po dlouhých 85 letech provozu.

Diskuze