Rok 2017: Největší položkou v investicích Prahy bude dostavba čistírny - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Rok 2017: Největší položkou v investicích Prahy bude dostavba čistírny

, čtk,
Rok 2017: Největší položkou v investicích Prahy bude dostavba čistírny
Zdroj: CC BY-SA 3.0: Šjů-Wikimedia Commons

Největší investiční akcí v Praze bude v roce 2017 dostavba nové části Ústřední čistírny odpadních vod. Praha na ni má v rozpočtu vyčleněno více než půl miliardy korun. Další finance mají jít do obnovy dopravní infrastruktury. Hlavní město bude muset začít řešit také změnu územního plánu pro stavbu trasy metra D a personální obsazení týmu pro metropolitní plán v Institutu plánování a rozvoje (IPR). Magistrát chce začít i s rekonstrukcí a přestavbou Výstaviště.

Vedení Prahy, jehož vláda se přehoupla do druhé poloviny volebního období, vydá nejvyšší částku do stavby nové vodní linky čistírny odpadních vod na Císařském ostrově. Celkem by měla stavba v příštím roce stát 550 milionů korun. Novou část čistírny Praha staví kvůli tomu, aby splnila evropské limity pro čištění vody. Celkově by Praha měla v příštím roce mít na opravu vodohospodářské infrastruktury zhruba 1,97 miliardy korun.

Problém, který bude muset metropole řešit, je také změna územního plánu pro novou trasu metra D. Nejvyšší správní soud letos v prosinci zamítl kasační stížnost města proti rozsudku Městského soudu v Praze, který změnu územního plánu vytyčující trasu na několika místech zrušil. Soud bude ještě řešit žalobu na takzvané územní rozhodnutí. Pokud soud zruší i to, bude muset Praha začít s přípravou stavby trasy zcela od začátku.


Nepřehlédněte rozhovor o pražské vodě a odpadech s radní Janou Plamínkovou:

Jana Plamínková: Odpadky a voda by měly být Pražanů

Radní Jana Plamínková


Hlavní město bude v roce 2017 investovat i do dopravní infrastruktury, tedy například do oprav silnic či tramvajových tratí. Celkově by to měly být asi dvě miliardy korun. Opravy jsou naplánovány například na Palmovce nebo ve stanicích metra v Jinonicích a Dejvicích. Stanicí v Jinonicích pak budou kvůli opravám od ledna do srpna vlaky pouze projíždět.
IPR pak v příštím roce bude shánět zaměstnance na tvorbu metropolitního plánu. Dosavadní tým podal výpověď poté, co město odvolalo ředitele IPR Petra Hlaváčka a následně odstoupil architekt a vedoucí týmu metropolitního plánu Roman Koucký. Ten vyhrál výběrové řízení a v lednu by měl opět stanout v čele tohoto týmu.

První kroky oprav by měly začít na Výstavišti, které je ve špatném stavu. Město tam v příštím roce chystá například vznik míst pro grilování, která by měla být ve spodní části, nebo takzvaného biotopu. Vypsána má být architektonická soutěž na rekonstrukci a přestavbu vstupní brány.

Prahu opustí Muchova plátna Slovanské epopeje. Cyklus děl, který je kulturní památkou, by měl v únoru zamířit do Japonska. Výstava v Tokiu začne v březnu.

Dále čtěte:

Praha se pustí do oprav Výstaviště. Skončí Matějská?

Praha chce příští rok získat zpět pronajatou Holešovickou tržnici